×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Kalazancis Értékőrzők az Örökségünk Őrei programban

2018.11.08 - 09:21
Megosztás:
Kalazancis Értékőrzők az Örökségünk Őrei programban

 

Nagykároly jelképeit mutatja be a helyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum diákjainak és pedagógusainak csapata, amely jelentkezett az Örökségünk Őrei elnevezésű programra.

 

„Épített örökségünk több, mint régi házak, kastélyok, romok összessége. Élő tanúja múltunknak, kultúránknak, mestertudásunknak” — ennek a gondolatnak a fényében szervezi 2012 óta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség az „Örökségünk Őrei — Fogadj örökbe egy műemléket” programot, amelyhez idén Szatmár megye is csatlakozott, és más tanintézmények mellett a Kalazanci Szent József líceum is képviselteti magát Értékőrzők csapata révén.

„Iskolánkból egy 13 diákból és 2 felkészítő tanárból álló csapat jelentkezett az Örökségünk Őrei versenyre, és a program kiírásának megfelelően vállaltuk, hogy fél éven keresztül felfedezzük és másokkal is megismertetjük az általunk kiválasztott műemlék képviselte értékeket, a történetét, a hozzá kapcsolódó eseményeket, különlegességeket, amelyek kiemelik az örökbe fogadott épületet a többiek sorából. S hogy melyik műemléket fogadtuk örökbe mi, kalazancis diákok? A választás nem jelentett különösebb nehézséget, természetesen a Kalazanci Szent József római katolikus templomot, ahová osztálytársainkkal hétről hétre szívesen járunk, amely Nagykároly jelképeként Erdély és a Partium egyik legszebb késő barokk temploma, ugyanakkor immár több mint 25 éve jelenti úgy diákok, mint tanáraink számára a lelki otthont” — vallja az Értékőrzők egyike.

Az Értékőrzők csapata könyvtárakban, archívumokban, régi újságokban kutatva megpróbálja tehát ezt a nagykárolyiak által ismert és szeretett helyet jobban megismertetni, erősítve épített örökségünk megbecsülését. A csapat tevékenysége nem korlátozódik saját kutatási munkájára, hanem szakemberek bevonásával válik teljessé és egésszé, a résztvevők a kutatási eredményeiket és a végzett tevékenységeket a közösségi médiában, kiadványokban és más formában teszik majd közzé. A szervezők tapasztalatai alapján a program, amely a csapatok közötti verseny formájában több fordulóban zajlik, közösségépítő szerepe mellett a diákok, fiatalok kitartását, egy közös ügy melletti elhivatottságát, kreativitását is fejleszti.

„Fogadják szeretettel, kövessék és kísérjék figyelemmel a csapat népszerűsítő munkáját, amelyet ezentúl rendszeresen megjelenő bejegyzések formájában teszünk majd közzé” — kérik a kalazancis Értékőrzők.