×
2024. 04 20.

Kanadai és orosz sikerek a szocsi olimpia zárónapján

2014.02.23 - 19:06

A házigazda oroszok zártak a szocsi olimpia éremtáblázatának az élén, miután az utolsó két napon taroltak a döntőkben. Az utolsó aranyérmet a kanadai férfi hoki–válogatott szerezte meg.

Megtört a jég a szocsi téli olimpia férfi hokitornáján. Természetesen csak képletesen, ugyanis az idei kiírást a címvédő Kanada nyerte, és 1988-tól, a szovjetek győzelme óta először történt meg, az előző olimpiai bajnok négy évvel később is aranyérmet nyerjen. Ugyanakkor Kanada az 1952-es oslói diadala óta először nyert ötkarikás játékokat az amerikai földrészen kívül. Tegnap Szocsiban 3–0-ra verte Svédországot, ezzel Kanada a férfi hokiban a kilencedik olimpiai aranyérmét nyerte meg, ugyanakkor visszavágott a skandinávoknak az 1994-es, lillehammeri döntőbeli verségért. A svédek egyébként nélkülözniük kellett tegnap egyik alapjátékosukat, Nicklas Bäckströmöt. „Nicklas kezelést kapott az allergiájára, ami pozitív doppingmintát eredményezett” – nyilatkozta a svéd olimpiai csapat sajtófőnöke, Björn Folin.

Ez volt egyébként az utolsó aranyérem, amit kiosztottak Szocsiban, ugyanis késő délután már a záróünnepséget rendezték a Fekete–tenger–parti településen. A férfi jégkorong–tornán a finneké lett a bronzérem, az Amerikai Egyesült Államok pedig a negyedik helyen zárt.

A záró nap első és második bajnoki aranyérme egyébként az oroszokhoz került, ezzel a házigazdák az utolsó két napi teljesítménnyel megelőzték a mezőnyt, és az éremtáblázat első helyén zártak. Reggel a férfiak 50 km-es szabad stílusú versenyében ráadásul a dobogó mindhárom fokát hazai sportoló foglalta el: Alekszander Legkov lett az olimpiai bajnok, második helyen zárt Makszim Viljegzsanyin, míg a bronzérem Ilja Csernouszov nyakába került.

Nem sokkal később a férfi négyes bobosok sikerét ünnepelték az oroszok: az Alekszandr Zubkov, Alekszej Nyegodajlo, Dmitrij Trunyenkov, Alekszej Vojevoda kvartett Lettországot és az Egyesült Államokat előzte meg.

További statisztikai adat, hogy Kanada mind a két csapatsportág mindkét nemének tornáját megnyerte, hiszen női és férfi hokiban, továbbá női és férfi curlingben sem volt jobb nála. A tíz aranyból négy így ebben a két sportágban jött.

A 2018-as 23. téli olimpiát a dél–koreia Phjongcshangban fogják rendezni.