×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Kánikula közeleg ismét

2015.07.04 - 10:30
Megosztás:
Kánikula közeleg ismét

A meteorológusok szerint rövid időn belül ismét kánikulai meleg lesz térségünkben. Európa több országában meleg-rekordok dőltek meg. A hőségben nem árt néhány nagyon fontos, akár életmentő szabályt betartani.

Az előrejelzések szerint vasárnapig Romániát is eléri az erős hőhullámot hozó úgynevezett omega-blokk. Az átlaghőmérséklet Nyugat-Európában máris magasabb, mint szokott, Spanyolországban és Franciaországban a hét elején 37 Celsius-foknál is többet mértek. Németországban 30 éve nem volt ilyen forró nyár, Nagy-Britanniában pedig 9 éve nem volt példa hasonlóra. Párizsban, aki csak teheti, vízközelben vagy az árnyékban tölti a napot a 38 fokos hőségben.

Az omega-blokk a nevét arról kapta, hogy létrejöttekor a különböző nyomású területek a görög omega betűt formálják: a betű belsejében alakul ki az úgynevezett gerinc, egy hosszúkás, magas nyomású terület, a külső részén pedig alacsony nyomású részek keletkeznek, ahol a hőmérséklet is alacsonyabb.

A magas nyomású rész általában akkora területet fed le, hogy az alacsony nyomású frontok nem tudnak áthatolni rajta, ez szárazságot, hőséget eredményez, belsejében elhal a szél is. Ugyanilyen omega-blokk alakult ki 2003 júliusában is, amikor több ezer ember halt meg a hőséghez köthető betegségekben.

Az egészségesnek is nehéz

A hőség nem csak a beteg, de az egészséges szervezetet is megviseli. Ezért ajánlott ilyenkor könnyű öltözéket hordani és minél több folyadékot inni — hangsúlyozzák minden nyáron a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság munkatársai. Különösen a gyermekek igényelnek nagyobb odafigyelést, vigyázni kell, hogy kellő mennyiségű vizet igyanak. Felnőttek számára pedig egyáltalán nem ajánlott az alkohol — beleértve a bort és a sört is — fogyasztása, hiszen a szeszes ital kiszárítja a szervezetet, emellett csökkenti a védekezőképességet a meleggel szemben. Nem árt vigyázni a magas koffein- és cukortartalmú italokkal is. A helyiségek ablakait ajánlott zárva tartani reggel 9 és este 9 óra között, s csak az esti órákban szellőztetni.

A legfontosabb tudnivaló, hogy délelőtt 11 és délután 18 óra között különösen nem ajánlott napozni, sőt, napon tartózkodni sem. Kerülni kell a fizikai, megerőltető munkát a melegben. A sokáig tartó napozás, napon való tartózkodás napszúráshoz, leégéshez vezet, hosszú távon pedig növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.

Romlandó ételek

Mivel a nyári melegben az ételek gyorsabban romlanak, ilyenkor gyakrabban fordulnak elő emésztőszervi megbetegedések is, amelyek azonban némi odafigyeléssel megelőzhetőek — figyelmezteti a lakosságot az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság.

A meleg miatt gyakran észre sem vesszük az ételeink ízén, hogy a kórokozók elszaporodtak bennük, de ettől még ezek káros hatást fejthetnek ki a szervezetre.

A szakemberek azt tanácsolják a lakosságnak, hogy gyakran mossanak kezet, a zöldségeket és gyümölcsöket alaposan tisztítsák meg, kizárólag fogyasztásra alkalmas ivóvizet igyanak, mert így jelentősen csökkenthető a nyári ételmérgezések veszélye.

Sofőrök, igyanak vizet!

Nyáron különösen oda kell figyelni arra, hogy utazás előtt és közben is eleget igyunk. Az Európai Hidratációs Intézet szakértőinek friss kutatási eredményei azt mutatják, hogy már az enyhe kiszáradás is hasonló hibákhoz vezethet, mint az alkoholos vagy a drogos befolyásoltság. A felmérés adatai szerint a sofőröknek csupán 6 százaléka gondolja úgy, hogy a megfelelő folyadékpótlás elengedhetetlenül fontos, az embereknek fele nincs tisztában azzal, hogy a megfelelő hidratáció elmaradása balesetekhez vezethet és mindössze 30 százalékuk áll meg kétóránként pihenőre, miközben tudható, hogy már az enyhe kiszáradás is fejfájást, koncentrációzavart, fáradtságot és levertséget okozhat, és a mostani kutatás arra is rávilágít, hogy ebből következően a vezetői képességeinkre is komoly hatással lehet.

Bumbuluț Krisztina