×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Káosz uralkodik az egészségügyben

2018.05.18 - 12:38
Megosztás:
Káosz uralkodik az egészségügyben

Az alulfinanszírozott családorvosi ellátás támogatására egyelőre nem talált megoldást az egészségügyi minisztérium, mint ahogy a CNAS informatikai rendszerét sem sikerült teljesen megjavítani — mondta el megkeresésünkre dr. Călin Bumbuluţ családorvos.

 

Továbbra is gond van az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) informatikai, ún. SIUI-rendszerével, napokra leállt, jelenleg is akadozva működik, hiába állítja a CNAS, hogy sikerült kijavítani a problémákat — mondta el megkeresésünkre az Országos Orvosi Kamara alelnöke, dr. Călin Bumbuluţ szatmárnémeti családorvos. A háziorvos rávilágított, hogy javítási céllal több órára leállították a hét folyamán a rendszert, ám még mindig nem működik tökéletesen; ha egyik orvosnál működik, gond van a másiknál. Bumbuluţ elmondta, hogy nagyon sok adatot vezettek be offline a rendszerbe, s azok érvényesítése jelenleg is zajlik, sokszor nem is tudják nyomon követni az érintettek, melyik szolgáltatásokat sikerült bevezetni a rendszerbe, és melyeket nem. A káosz csak fokozódik, s majd a hónap végén derül ki, hogy mely szolgáltatások nem kerültek be a rendszerbe. „Nekünk nem az a dolgunk, hogy kijavítsuk a CNAS adminisztrációs hibáit, mi elvégezzük a ránk bízott munkát, a többit a biztosítási pénztár kellene megoldja, de egyelőre káosz uralkodik a SIUI-rendszerben” — fogalmazott a családorvos. A CNAS ezzel szemben közleményében úgy fogalmaz, hogy a számítógépes szakemberek beavatkozásának köszönhetően sikerült elhárítani a felmerült gondokat, és a rendszer működik. Május 14-én és 15-én 19 és 24 óra között leállították a rendszert, hogy elhárítsák a műszaki hibákat és optimalizálják a rendszert. A szakemberek nem találtak arra utaló jeleket, hogy bármilyen adat elveszett volna a rendszerből.

 

Több pénzre lenne szükség

 

Az Általános Orvosok Országos Társaságának (SNMF) képviselői kedden találkoztak Sorina Pintea egészségügyi miniszterrel, tudtuk meg dr. Călin Bumbuluţtól. Tárgyaltak a családorvosok több kéréséről, a bürokrácia csökkentéséről, a gyógyszerek felírásának egyszerűsítéséről, illetve a családorvosi ellátás alulfinanszírozottságáról. Sajnos a találkozón nem sikerült megoldást találni a családorvosi rendszer legnagyobb problémájára, az alulfinanszírozottságra. Dr. Călin Bumbuluţ kihangsúlyozta, hogy elég érdekes elképzelése van a miniszter asszonynak a családorvosi hálózattal kapcsolatosan. „Az egyik felvetése az volt, hogy a biztosítással rendelkező páciensek a jövőben fizessenek bizonyos szolgáltatásokért. Ez érdekes elképzelés, hiszen az alapellátás a törvény értelmében ingyenes a biztosítottak számára. Közben a kötelező egészségbiztosítás eltörlésével kapcsolatban — ha már fizetőssé tennék az alapellátást — a CNAS mindenkori vezetősége hevesen ellenkezik. Egyelőre nem látjuk, hogyan fognak megoldódni a felvetett problémák” — fogalmazott a háziorvos. A családorvosi ellátásra éves szinten 1,9 milliárd lejes költségvetést utaltak ki, mely nagyon kevés, ezt kellene kiegészíteni, véli a lapunknak nyilatkozó egészségügyi szakember. „Egyszerűbb lenne, ha még egymilliárd lejt kiutalnának a hálózatnak ahelyett, hogy mindenféle szociális kísérleteket végeznek a betegeken. Én nem akarom, hogy a beteg fizessen nekem, azt szeretném, ha a biztosítópénztár fizetne az ellátásért. Elfogadhatatlan, hogy a beteg olyan szolgáltatásért fizessen, amelyért ő már fizet az egészségbiztosítási adóban. Meg kell találni a módszert, hogy nagyobb finanszírozásban részesüljünk. Személy szerint úgy gondolom, hogy csúfot űznek belőlünk, meg kell találni a módot arra, hogy kiegészítsék az 1,9 milliárd lejes költségvetést” — fogalmazott dr. Călin Bumbuluţ. „A főorvosok, függetlenül attól, hogy hol dolgoznak, ugyanolyan alapfizetéssel kellene rendelkezzenek. Természetesen a pótlékokat a munkakörülmények alapján kell megszabni, de elfogadhatatlan, hogy egy családorvos kevesebb pénzzel maradjon a hónap végén, mint egy kórházi ápoló vagy beteghordozó. S ne értsenek élre, nem azt mondom, hogy nekik túl sok a fizetésük, hanem nekünk van nagyon kevés” — összegzett a szakember, kihangsúlyozva, hogy a szaktárcának ki kell egészítenie a háziorvosi ellátásra elkülönített pénzalapot, hogy biztosítani lehessen a betegek ellátását.