×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Káprázatos történelmi utazás

2014.09.17 - 20:13
Megosztás:
Káprázatos történelmi utazás

Világszinten is ritkaságszámba menő, csodálatos kidolgozású és szépségű, nemesfémből készült ékszerek és használati tárgyak rendkívüli kiállítása várja a látogatókat november 2-ig, naponta 10 - 18 óra között a Vécsey-házban.

Arany- és ezüstfényben tündököl a Szatmár Megyei Múzeum képzőművészeti részlege a Vécsey-házban, ahol tegnap késő délután megnyitotta kapuit az a minden szempontból különleges vándorkiállítás, amelynek keretében az ország nemzeti örökségének 1004 legértékesebb darabját – köztük európai és világszintű ritkaságot is – láthatják a szatmáriak. A csodálatos szépségű, fejedelmi arany-és ezüstékszereket, használati tárgyakat, illetve nemesfémből készült régészeti leleteket – kardok, kupák, serlegek, gombok, tálak – felvonultató gyűjtemény egyfajta káprázatos történelmi utazásra repíti a látogatókat, hiszen a kiállított darabok mellett a szervezők bemutatják azt is: honnan származik, mikor találták meg, a lelőhelyen mi volt még mellette. Sok esetben nagyon érdekes és kalandos a kincs napvilágra kerülésének, de ugyanolyan érdekes földbe kerülésének története is.

A nyolc teremben kiállított kincsek történelmi koroknak megfelelően, hat kategóriába vannak osztva: a neolitikumból kezdve (időszámításunk előtti V. század) egészen a kora középkorig, azaz a VI. századig és külön kategóriákat képeznek a bronz és korai vaskorszak kezdetéről, a géták, a géta-dákok korából valamint a rómaiak korából származó tárgyak. Románia nemzeti örökségének részét képezi számtalan olyan nemesfémből készített tárgy is, amelyek Szatmár megye területén kerültek ismét napvilágra többezer éves „rejtőzködés” után - ezek közül a nagyközönség most a túrterebesi ezüstpénzeket, a kisdengelegi aranyfibulát, az aranyosmeggyesi aranygyűrűt, a kálmándi aranyboglárt láthatja ismét itthon. „Románia évezredek óta nagy arany- és ezüstkitermelő állam volt, Erdély pedig a különféle művészeti irányzatok metszéspontjában találató – ez pedig érzékelhető a tárgyak aprólékos finomságú, mesteri kivitelezésű mintázatain, díszítésein.” - emelte ki köszöntőjében dr. Marta Liviu múzeumigazgató.

A tegnap délutáni ünnepélyes megnyitót megtisztelte jelenlétével Ernest Oberländer-Târnoveanu, a Román Történeti Múzeum igazgatója is, aki elmonda: számtalan intézmény összefogásának és három év megfeszített munkájának eredményeként jöhetett létre ez a kiállítás, hiszen a csodálatos szépségű, fejedelmi arany-és ezüstékszereket, illetve nemesfémből készült régészeti leleteket – kardok, kupák, serlegek, gombok, tálak – felvonultató gyűjtemény csak egy része, pontosabban 185 darab származik a Román Nemzeti Múzeumból, a többi az ország 32 múzeumából érkezett. A köszöntők után a Temesvári Állami Operaház művészei Verdi-áriák előadásával tették még ünnepélyesebbé a megnyitót.