×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Károkat okoz a túllegeltetés

2017.03.21 - 12:05
Megosztás:
Károkat okoz a túllegeltetés

Az új típusú állattartás következménye a téli legeltetés, főleg a juhok okoznak Szatmár megyében is nagy gondot a télen pihentetni szükséges legelőkön, tarlón, gyümölcsösben és szőlőben.

Régen az volt a szokás, hogy nem hajtották ki a teheneket, kecskéket, juhokat legelni a téli időszakban, mindenki tudta és elfogadta azt az íratlan szabályt, hogy legalább a hideg időszakban pihentetni kell a földeket, emlékeztet a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát Egyesület igazgatója. Márk-Nagy János szerint főleg a szubvencionált juhtartás hozta el azt az időt, amikor az év mind a tizenkét hónapjában a földeket járják a gyapjas haszonállatok, rövid ideje sem marad a flórának regenerálódni. Az ökológus szerint azért nem tartják már karámokban telente a bárányokat, mert hiába az állami támogatás, spórolni akarnak a téli takarmányon a gazdák, többe kerül ugyanis és nagyobb logisztikát és erőbefektetést kíván szénán tartani télen a juhokat, mint a legeltetés. A tehenek nem okoznak ilyen gondot, ezek száma alacsonyabb, istállókban való téli táplálásuk kevesebb felhalmozott szénát igényel, és bent tartásuk sokkal inkább bevett szokás, mint a juhoké. A szubvenció miatt sokkal inkább megéri a kisebb termetű, párosujjú patásokat tartani, mint a szarvasmarhát, ezért szaporodott el a számuk, mutatott rá Márk-Nagy, viszont a törvényhozók nem hozták egyensúlyba az egyedszámot a legelő méretével, azaz sokkal több a juh, mint amekkora területen legelhetnek, illetve ahonnan a téli eledelük betakarítható. A birkák legelése sokkal inkább megviseli a talajt és a növényvilágot, mint a tehenek legelése, mert nem csak tépik a növényeket, mint a tehenek, hanem tövig lerágják azokat, amelyeket kedvelnek.

A túllegeltetés egyik jellemző esetét említve az EKE-igazgató rámutatott, Túrterebesen negyven hektárt bérelt ki egy halmi juhos gazda öt évre, és mire lejárt a szerződése, az állatai sivataggá tették az egyébként változatos növényvilággal rendelkező földterületet. Elviekben a juhos gazdáknak is érdekük lenne a legelők jó állapotának megőrzése, hiszen így jobb a hozamuk, azonban mivel főleg bérelt területekre hajtják ki az állataikat, nem törődnek a természetes regenerációval.

Sajnos nem csak gyepes területen legeltetnek, behajtják a juhokat a termőföldekre is, ahol óriási károkat okoznak az őszi vetésben. A juhok téli legeltetése az egyik nagyon jó példa arra, hogyan lehet rossz vége egy uniós finanszírozású projektnek, fejtette ki Márk-Nagy, hogyan okozhat bajt egy jó kezdeményezés, ha gyakorlatba ültetése nincs szakemberek által felügyelve.

 

 

Princz Csaba