×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kárpótlás a vadkárok esetében

2018.11.23 - 12:03
Megosztás:
Kárpótlás a vadkárok esetében

Az új, biztonságosabb, egyszerűbb és hatékonyabb vadásztörvény elfogadásával lehetőség lesz a vadkárok megtérítésére és a vadállat támadásának áldozatául esett személy kárpótlására is.

„A törvény jobb, mint a régi volt, hiszen az előző jogszabályban nem is szerepelt a vadkárok megtérítése vagy az érintettek kárpótlása. A vadállatok a román állam tulajdonát képezik, így teljesen értelemszerű, hogy az általuk okozott károkat az állam térítse meg. Nem mellesleg ezentúl a vadásztársaságok feladata lesz a vadkárok megelőzése, nem pedig a mezőgazdaságban dolgozó személyeké, akik preventív módszereket alkalmaztak annak érdekében, hogy megelőzzék a bajt. A törvény módosítása értelmében a gazdák kötelezettségei jelentős mértékben csökkennek, már nem kötelesek kerítéssel megvédeni a vadaktól a növényeiket, ezentúl két kötelezettségük lesz: december 15-ig betakarítani a terményt, illetve értesíteni a vadásztársaságot, ha vadállatok jelentek meg gazdaságuk közelében. És ez, azért lássuk be, így is van rendjén, hiszen a gazdálkodó Józsi bácsinak az a dolga, hogy a földet művelje, nem az, hogy a vadat hajkurássza a kukoricása széléről” — summázza Magyar Lóránd képviselő, a parlament alsóháza mezőgazdasági bizottságának tagja. Hangsúlyozza azt is: a megszavazott törvény megkönnyíti a vadkárokat szenvedett gazdák kárpótlását.

A képviselőház szerdán döntő házként fogadta el az RMDSZ által benyújtott javaslatokat is tartalmazó kormányrendeletet, s mint Korodi Attila, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője rámutatott: az új vadásztörvény előrelépés, hiszen megtéríti a vadkárokat, és azokban az esetekben is kárpótlást nyújt, ha ember válik a vadállat támadásának áldozatává. „Ahogyan azt az őszi parlamenti ülésszak prioritásai között is megfogalmaztuk, egy olyan vadásztörvényt alkottunk, amely egyszerűbb és átfogó kártérítést, valamint hatékonyabb beavatkozási eljárásokat tesz lehetővé. Ezentúl a megyei önkormányzatok — amennyiben szerződésük van a szakminisztériummal — előfinanszírozhatják a kártérítést, így azonnal kifizetik az érintetteket, majd a megyei önkormányzat utólagosan megkapja a pénzösszegeket a minisztériumtól. Továbbá amennyiben a szaktárca sürgősségi kilövési engedélyt bocsát ki, vagy vadak áthelyezését hagyja jóvá, például a medvék esetében, akkor az ezzel járó költségeket is fedezheti a megyei önkormányzat a szerződés értelmében” — mutatott rá Korodi Attila. A környezetvédelmi szakpolitikus arra is emlékeztetett, hogy ezidáig a vadásztársaságok hatáskörébe tartozott ezen műveletek elvégzése, azonban az állam semmilyen intézménye nem fizetett a vadállatok kilövéséért vagy elszállításáért, amelyek igencsak költségesek. Korodi kiemelte a szövetség egy másik nagyon fontos módosítását, amelynek értelmében a szaktárca kárpótolja azon személyeket, akik medvék vagy más vadállatok támadásainak áldozatai lettek: „Ezentúl amennyiben a medve vagy bármilyen más vadállat támadásának eredményeként valaki kórházba kerül, Isten őrizz életét veszti, az állam felelősséget vállal, azaz kifizeti a kórházi költségeket, valamint azon napokra, amíg inaktív volt, megkapja fizetését, amennyiben pedig munkanélküli, akkor a minimálbér alapján számolják ki a juttatását. Azokban a szörnyű esetekben, ha medvetámadás halálesetet okoz, akkor a családtagoknak minden hónapban biztosítják az elhunyt személy fizetését, illetve amennyiben nem dolgozott, akkor a minimálbér értékét addig, amíg az elhunyt elérte volna a nyugdíjas kort” — magyarázta a törvényhozó. Az új módosítások a Hivatalos Közlönyben történő megjelenésüket követően lépnek érvénybe.