×
2024. 04 24.
Szerda
György
14 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kártya a klinikai halál állapotában

2016.02.16 - 08:00
Megosztás:
Kártya a klinikai halál állapotában

Az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere a klinikai halál állapotába került, nem lehet újraéleszteni — írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közös közleményében a Családorvosok Országos Szövetsége és a Családorvosok Patronátusának Országos Föderációja. Vasárnap 14 órától ismét működésképtelenné vált az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, a tegnapi nap folyamán az informatikusok azon dolgoztak, hogy helyrehozzák.

Az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere a klinikai halál állapotába került, nem lehet újraéleszteni — írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közös közleményében a Családorvosok Országos Szövetsége és a Családorvosok Patronátusának Országos Föderációja. A közleményt azt követően tették közzé, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján közölte: február 14-én délután kettőtől ismét működésképtelenné vált az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, az elektronikus aláírások érvényesítésére is megszűnt a lehetőség, és legalább 30 órán át a helyzet változatlan marad. A hétfői nap folyamán az informatikusok azon dolgoztak, hogy helyrehozzák a rendszert, de nem tudták megjósolni, hogy mikor tudják ismét beüzemelni. A tájékoztatás szerint maga a program „használható” maradt, az offline módban feltöltött adatok a hiba elhárítását követően szinkronizálhatóak a központi adatbázissal. Az országos egészségbiztosító ezért arra kérte a szakembereket, hogy használják a kártyákat, mert az azonosítások lenyomatát regisztrálja a rendszer.

„A biztosító elektronikus platformja nagy problémákkal küszködik több mint tíz napja, ami az egész egészségügyi rendszert negatívan befolyásolja — mind a családorvosok, mind a szakorvosok, laboratóriumok munkáját, nehézkes a gyógyszerek kiadása a patikákban, valamint a kórházi be- és kiutalások. Éppen ezért felhívjuk a páciensek figyelmét arra, hogy a számukra nyújtott egészségügyi szolgáltatások nem működnek zökkenőmentesen, így megtörténhet, hogy a küldőpapírokat, recepteket csak késve, vagy egyáltalán nem tudjuk kiállítani” — hangsúlyozzák az orvosok, hozzátéve, így nem lehet dolgozni.

A közleményt azt követően tették közzé, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján közölte: február 14-én délután kettőtől ismét működésképtelenné vált az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, az elektronikus aláírások érvényesítése. Hétfőn a családorvosok csak a gyerekeknek állítottak ki receptet és küldőpapírt, valamint sürgős esetekben. A szövetség és a patronátusok föderációja szerint végre hivatalosan is be kellene ismerjék, hogy az informatikai rendszer nem jól strukturált, nincs jól átgondolva.

Arról már több ízben is beszámoltunk, hogy az elektronikus rendszer hétről hétre, rövidebb vagy hosszabb időre megadja magát, a családorvosok pedig rengetegszer felszólaltak már ellene. A rendszer ugyanis szinte naponta leáll kisebb vagy nagyobb időre, így a betegeknek hosszasan kell várakozniuk, vagy később kell visszamenniük a rendelőbe az ellátáshoz vagy a receptjük felíratásához. A kártyás rendszer hibái ráadásul nem csak a családorvosoknak és a szakemberekhez forduló pácienseknek okoznak fejtörést, de a laborvizsgálatokra jelentkezőknek is, a kórházi be- és kiutaláskor is problémákat generálnak, sőt, a recepttel gyógyszertárba igyekezőknek és persze a patikusoknak is meggyűlik miattuk a bajuk.

„A nehézkesen vagy egyáltalán nem működő rendszer okozta kellemetlenségeket, sajnos, már kezdik megszokni a betegek — magyarázta érdeklődésünkre Szabó Ildikó, az egyik ismert megyeközponti patika gyógyszerésze. — Eleinte még a családorvosokat, szakorvosokat, gyógyszerészeket okolták a kellemetlenségért, de már megszokták. Amikor a rendszer nem működik, csak offline módban, akkor a patikákban sem tudják érvényesíteni a recepteket a rendszerben, így a számítógép programja menti az adatokat, majd amikor újra beüzemelik, feltöltik az országos rendszerbe. Van, amikor a meghibásodás ellenére sikerül kedvezményes vagy ingyenes recepteket érvényesíteni és kiadni a betegeknek, de gyakran megesik, hogy a rendszer egyáltalán nem működik. Mint megtudtuk, a krónikus betegek receptjei 30 napig érvényesek. Ha egyáltalán nem üzemképes a rendszer és a krónikus beteg gyógyszerei elfogytak, általában 1–2 napra megveszi magának a kezeléshez szükséges szereket, majd visszatér és kiváltja kedvezményesen. „Az akut betegségek receptjeivel van a gond, ezek ugyanis csak 24 óráig érvényesek, egy nap után érvénytelenné válnak a vények. Ha például egy lázas, beteg kisgyereknek felírják a szükséges gyógyszereket, de nem működik aznap a rendszer, nem tudjuk kiadni az előírt készítményeket, csak fizetség ellenében” — tette hozzá a gyógyszerész.

Hétfőn délelőtti ottjártunkkor szerencsére sikerült kiadni az ártámogatott gyógyszereket a pácienseknek, de nem mindig van ez így — ilyenkor a beteg kivár, ha viszont sürgősen szüksége van a gyógyszerre és megengedheti magának, akkor fizet.

Az elektronikus egészségügyi kártya használata 2015 szeptember elsejétől   kötelező az egészségügyi rendszerben. A kórházakban, gyógyszertárakban, orvosi rendelőkben csak a kártyával — esetleg annak hiányát igazoló irattal, ha például vallási vagy más okból utasította vissza az azonosítót — érkező páciensek kaphatnak ingyenes ellátást, viszont akinek nevére kiállították az elektronikus azonosítót, de nem vette azt át, annak még biztosítottként is fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatásokért. A kártyahasználat csak a 18. életévüket betöltött állampolgárok számára kötelező.