×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kelemen: A tiszteletre, bizalomra nincs alternatíva

2014.10.22 - 10:56
Megosztás:
Kelemen: A tiszteletre, bizalomra nincs alternatíva

Kedd este az Ács Alajos Játékszínben Szatmárnémeti magyar hangok címmel pódiumbeszélgetésen vett részt Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje. Kereskényi Gábor felvezetője után Pataki Csabával és Butka Gergellyel beszélgetett, majd válaszolt a teremben lévők kérdéseire.

Mindenkinek van egy saját története arról, hogy milyen a többség és a kisebbség sorsa — hangsúlyozta Kelemen Hunor. „Legnagyobb probléma a bizalmatlanság. Ha nincs bizalom, akkor nincs szolidaritás. Romániában van egy bizalmatlanság a románok és a magyarok között. Ahhoz, hogy Románia egy erős állam legyen, meg kell erősíteni a bizalmat. Ameddig az állam nem bízik az állampolgáraiban, nincs előrehaladás. Azzal, hogy a magyarság autonómiát akar, egy erős Románia megalapozására törekszik. Mi azért nem bízunk a románokba, mert azok úgy tekintenek ránk, mint egy veszélyforrásra. Úgy érezzük, hogy a románok meg akarnak fosztani alapvető jogainktól. Nyelv, kultúra és vallásgyakorlat nélkül nem tudunk elérni eredményeket. A román társadalom huszonöt évvel a rendszerváltás után még mindig útkeresésben van. A romániai magyarság ebben az útkeresésben akar partner lenni. Ahhoz, hogy Romániában helyreálljon a politikai élet és jól működjenek az állami intézmények, egy új alkotmányt kell kidolgozni és elfogadni. Az RMDSZ négy alkotmánymódosító javaslatot nyújtott be (a nemzetállam fogalomtörlése, a kulturális autonómia elfogadása, a jelképhasználat és a régiórendszer kialakítása), ezeket a javaslatokat a parlament elutasította” — magyarázta az államelnökjelölt.

Varga Attila alkotmányjogász hozzászólásában a téma kapcsán elmondta: a jelenlegi alaptörvény kompiláció-jellegéből kifolyólag sincs jelen a romániai társadalomban az alkotmányosság, mint alapérték, mert a polgárok nem érzik magukénak, rájuk vonatkozónak ezt a fontos dokumentumot. „Ezt az alkotmányt már nem lehet tovább toldozni-foldozni, de folyamatos politikai és társadalmi párbeszéd kell ahhoz, hogy ezen a helyzeten változtatni lehessen” — fogalmazott a Szövetség egykori parlamenti képviselője, aki szerint az RMDSZ az egyetlen olyan politikai szervezet, amelyet ez a kérdés komolyan foglalkoztat, de minden befolyását latba kell vetnie az alkotmányozó párbeszéd folytatásához.

Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke kiemelte, megyénkben a magyarság helyenként tömbben, máshol kisebbségben vagy szórványban él. Véleménye szerint az autonómiatörekvés erősíti az önrendelkezést.

Butka Gergely városi tanácsos arról beszélt, hogy a 2012-es helyhatósági választásokat az RMDSZ miért veszítette el. „A románok azt hitték, hogy könnyű vezetni egy várost, azt remélték, hogy egy román vezetéstől többet kapnak. Bebizonyosodott, hogy ez nem így van. Az RMDSZ úgy akarja vezetni a várost, hogy az mindenki számára jó legyen” — fogalmazott Butka, aki szerint ebben az időszakban kell előkészítenie az RMDSZ-nek a terepet Szatmárnémeti visszaszerzésére.

 

Elek György