×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Késik a támogatások odaítélése

2017.07.27 - 15:20
Megosztás:
Késik a támogatások odaítélése

Idén még nem kaptak szubvenciót a Szatmár megyében működő szociális intézmények. Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke keresi a törvényes lehetőséget a támogatások átutalására.

Pataki Csaba elmondta, hogy a Szatmár Megyei Tanács nem tud szubvenciót adni úgy, ahogy azt a helyi önkormányzatok megtehetik. A megyei önkormányzat csak pályázati úton, a 350-es törvény alapján adhat bármilyen típusú szubvenciót. Mivel elég későn fogadták el az országos költségvetést, a pályázati kiírás is kitolódott. Miután elkészült a pályázati kiírás szabályzata, szükség volt közmeghallgatásra. A kiírás azért ment nehezen, mert a szabályzat kidolgozása egybeesett azzal az ellenőrzéssel, amit a számvevőszék a megyei önkormányzatnál végzett. A kiírást igyekeztek úgy megfogalmazni, hogy a számvevőszék jövőre ne kérje vissza a felhasznált pénzt annak okán, hogy az nem szabályszerűen volt kiosztva. Vitatott az is, ki hogyan értelmezi az éves programokat. Pataki Csaba elmondta: keresik a módját annak, hogy éves programokról lévén szó visszamenőleg is tudják támogatni a szociális intézményeket. A megyei tanács keresi a módját annak, hogy partnerségi szerződést kössön a gyermekvédelmi igazgatósággal, és azon keresztül valamilyen formában pótolni lehessen az elmaradást, magyarázta a tanácselnök, rámutatva arra, hogy a számvevőszéket nem érdekli az, hogy a beteg gyerekek és idősek januártól rászorulnak az ellátásra, és az sem, hogy ha az őket gondozó intézmények későn vagy egyáltalán nem kapják meg a támogatást, akkor lehetetlen helyzetbe kerülnek. A számvevőszék azzal magyarázkodik, hogy ezek az intézmények más forrásokból is pénzhez jutnak, az év első felében használják fel azokat a forrásokat, később pedig az állami támogatást.

A pályáztatási rendszerrel kapcsolatban Pataki elmondta: mindenkiben kérdéseket vet fel, ugyanis nincs garancia arra, hogy minden olyan pályázat nyertes lesz, melyek kidolgozói folytonos tevékenységeket végeznek. Ennek a problémának az áthidalásában a helyi önkormányzatok tudnak segíteni, mert számukra biztosított az a törvényes keret, amivel ezt megtehetik, mutatott rá a tanácselnök, hozzátéve azt is, hogy vannak olyan önkormányzatok, amelyek ezt meg is teszik. A megye számára ugyanis meg van szabva, hogy milyen típusú ellátásra a kedvezményezettek létszámához viszonyítva milyen mértékben járulhat hozzá. Pataki Csaba szerint az egyedüli járható út ezeknek az intézményeknek a fenntartására az, hogy a rendszert továbbfejlesszék, mert sok embert érint, és sok olyan ember van, aki szívvel-lélekkel végzi az ilyen jellegű szociális munkát. Az elmúlt években kötött szerződések esetén nem ellenőrizte senki, hogy a megyétől kapott pénzek hogyan voltak elköltve. Pataki az egész rendszert nulláról kezdte el felépíteni, azért vett el ilyen sok időt. Egyébként a 350-es törvény már tíz éve érvényben van, Szatmár az egyetlen megye az országban, ahol nem ennek a törvénynek az értelmében osztották le eddig a pénzt. Pataki szerint nem normális dolog az, hogy például Tasnádon működik egy időseket ellátó központ, melynek fenntartásához nem járul hozzá a helyi önkormányzat. Ha megszokottá válik, hogy a megyei tanács minden szociális intézményt támogat, akkor elképzelhető, hogy a megye mind a 245 településén létrehoznak egy szociális intézményt — azt sem lehet mondani, hogy ezekre ne lenne szükség. Akkor ezeket tartsa fenn a megye? — tette fel a kérdést a megyei tanács elnöke. Törvény szerint a helyi önkormányzatok szubvencionálhatják a szociális intézményeket tisztán és átláthatóan, ebbe a megyei tanács csak besegít.

 

 

Elek György