×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
11 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Nagykároly

Készülnek a szoboravatásra

2017.11.16 - 11:45
Megosztás:
Készülnek a szoboravatásra

Szombaton, november 18-án 15 órai kezdettel köztéri szoborcsoportot avatnak Nagykárolyban. Az egész alakos, természetes nagyságú alkotás Otilia Marchişnak és Ady Endrének állít emléket.

A nagyszabásúnak ígérkező avatási ünnepségre meghívták Virgil Bercea nagyváradi görögkatolikus püspököt, Csűry Istvánt, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspökét, továbbá dr. Szili Katalin miniszterelnöki megbízottat, Kelemen Hunor parlamenti képviselőt, megyei és helyi közéleti személyiségeket. A szoboralkotás költségeit a Nagykárolyi Helyi Tanács biztosította, míg a hozzávaló bronz alapanyagot Mold Marius helyi vállalkozó, olvasható a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal sajtószolgálatának közleményében.

A szombati ünnepséget megelőző napon, azaz november 17-én, pénteken Ady Endre születésének 140. évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat egyik kiemelkedő pontjaként a nagykárolyi városháza dísztermében tartják az Ady Párizsban/Szenvedések könyve című kötet bemutatóját.

„A köztéri szoborcsoport tiszteletadás Ady Endre és Otilia Marchiş előtt, ők ketten régiónk jeles kulturális személyiségei, az irodalom és a zsurnalisztika megkerülhetetlen alakjai, ráadásul szoros barátság kötötte össze őket. Ady Endre meglátogatta Párizsban Otilia Marchişt, aki akkortájt a neves francia író, Anatole France irodalmi titkára volt. De például a fiatal Brâncuşi-t szintén Otilia Marchiş mutatta be Rodin szobrászművésznek. Már csak ennek okán is fontosnak érzem emléket állítani ennek a hölgynek” — mondta el Kovács Jenő polgármester.

Mint ismeretes, idén 140 éve annak, hogy Ady Endre (1877–1919), a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja megszületett. Ő Nagykárolyban is tanult, és élt is a városban. Otilia Marchiş (1873–1951) George Marchiş görögkatolikus esperes lánya volt, és szintén élt Nagykárolyban. Ismert publicistája, írója, művészeti kritikusa volt a kornak. Ezúton hívják a nagykárolyiakat, hogy vegyenek részt a fenti kulturális eseményeken.