×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Két mesejátékot mutat be a Harag György Társulat

2015.03.30 - 17:26
Megosztás:
Két mesejátékot mutat be a Harag György Társulat

A Harag György Társulat a hagyományoknak megfelelően ebben az évadban is műsorára tűzött gyermek és ifjúsági előadásokat, azzal a céllal, hogy a fiatalokkal megszerettesse a színházat és majd felnőttként is rendszeres nézőként tartsa őket számon.

Elsőként a Buzogány Béla magyarországi vendégrendező által színpadra vitt, Zsófi nénit ellopták! című zenés gyerekdarab kerül bemutatásra április 1-jén 11.30 órától a Szakszervezetek Művelődési Házának kistermében. Thorbjörn Egner norvég ifjúsági író meséje alapján a rendező írta. Szereplők: Bogár Barbara, Rappert–Vencz Gábor, Sándor Anna, Péter Attila Zsolt és Baksa András. Zene Turcsán Attila, zenei vezető Kiss Ági, asszisztens Tamás Ágnes.

Április 2-án, délelőtt 10 órától A szeretet malma című zenés mesejátékot mutatják be Nagy Orbán rendezésében. Nagy Orbán nem most mutatkozik be először rendezőként, ugyanis az elmúlt évadban már nagy közönségsikerrel vitt színre egy mesejátékot A becsületes tolvaj Marci címmel. Nem tartja magát rendezőnek, de szereti a mesevilágot, mert abban varázsolni lehet, szabadjára lehet engedni az alkotói fantáziát, hiszen itt nem annyira kötöttek a formák, mint egy klasszikus drámában. Néptáncos múltjából következően otthon érzi magát a népművészet világában, így ebbe a darabba is beleszövi a népzenét, a néptáncot. Úgy véli, azért hálás gyereknek játszani, mert az őszinte és azonnali visszajelzéseik alapján lehet látni, hogy jó-e a rendező által elgondolt irány, ugyanis a gyerekeknek nem lehet hazudni: vagy szeretnek valamit, vagy rögtön elutasítják azt, ami számukra nem befogadható. A darab A szeretet malma című népmesére épül, de más meserészletekkel is kibővített szövegkönyvből dolgoztak a színészek. Az alaptörténet szerint adott egy török és egy magyar malom, ezek köré szerveződik a cselekmény, amely az emberi lélek működési mechanizmusát próbálja meg felvázolni: apróságokon megsértődünk, jó barátokból ellenségekké válunk, és végül mindenki képes megbocsájtani az ellene vétőknek. A történetbe sikerült egy apró szerelmi szálat is becsempészni: egy kezdődő kamaszszerelem, vagyis egyszerű emberi érzések bontakoznak ki. „A lényeg, hogy nincsenek az előadásban mélyen filozófiai gondolatok, hiszen ez a világ gyerekek számára idegen lenne, inkább egyszerű viselkedési formák és természetes emberi érzések jelennek meg a színpadi játékban” — fogalmazott a rendező. Nagy Orbán A szeretet malma című mesét csak alaptörténetként használja a darab színre vitelénél. Az alapmeséhez más történetekből származó elemeket adott hozzá, így dúsítva a megjeleníteni kívánt gondolatokat. Az előadásban mind a két világot (magyar és török) zenében is megjeleníti; a magyar molnár és csapata magyar, a török molnár és csapata török táncot jár. A főhősök alapvetően apró, mondhatni jelentéktelen problémákon vitáznak, és sértik egymást vérig, de a szükség idején, amikor ellenséges had támad falujukra, ami mindenki számára vészt jelent, egyformán menekülniük kell. Miután ismét hazatérnek, mint minden mesében, itt is kibékülnek az ellenségek, összeadják gyermekeiket, és végül győz a jóság és a szeretet. Az előadás díszletét és a jelmezeket Nagy Anikó tervezte, a koreográfia Gabriela Tănase munkáját dicséri. Az alkotók szerint a díszlet, az ötletes jelmezek, a mesterien megkomponált világítás, a szép táncok és a fülbemászó zene el fogja majd varázsolni a gyerekeket, akik így eljuthatnak egy mesevilágba, és amikor felgördül a függöny, ragyognak majd az arcocskák. „A cél ámulatba ejteni a kis nézőket, és olyan látvány- és élményvilágot nyújtani a gyerekeknek, amelyet szerethetnek, és amely leköti őket az előadás teljes idejére — véli Nagy Orbán.

Szereplők: Nagy Orbán, Bodea Tibor, Gaál Gyula, László Zita, Bandura Emese, Poszet Nándor, Nagy Anikó, Bándi Johanna, Gál Ágnes, Marosszéki Tamás, Nagy Tamás, Bandura Tibor és Varga Sándor. Asszisztens Végh Balázs.

Elek György