×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Kevés a donor, kevés a szervátültetés

2019.05.30 - 11:26
Megosztás:
Kevés a donor, kevés a szervátültetés

Ezen a héten ünneplik idehaza a szervadományozás napját. Május 31-én a szervdonáció és transzplantáció kerül előtérbe — szükség is van rá, mert nagyon kevés a donor, kevés a szervátültetés. Szatmár megyében is még mindig borzasztóan ritka a szervdonáció.

Világszerte egyre többen szorulnak szervátültetésre, de a donorszervek és az élő donorok száma nem képes követni ezt a növekvő igényt, így jelentősen nőhet a várólistán eltöltött átlagos várakozási idő, amely a beteg és a beültetett szerv túlélését is hátrányosan befolyásolja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a transzplantációs várólistákra egy év során több mint kétszer annyi beteg kerül fel, mint ahányan sikeres szervátültetést követően lekerülnek róluk.

A romániai Országos Transzplantációs Ügynökség adatai szerint nagyon hosszúak a hazai várólisták. Jelenleg 5255 személy vár vesére, közülük 523-an tavaly kerültek fel a listára, 2018-ban 13-an hunytak el a szervre várva, és 9900 beteg szorult dialízisre. Májra is sok lakosnak lenne szüksége: a várólistán 573-an szerepelnek, 138-an újonnan regisztrált betegek, 2018-ban ugyanakkor a várólistákon szereplők közül 32-en hunytak el. Szívátültetésre hivatalosan 214 lakosnak lenne szüksége, 29 új beteg került fel a listára tavaly, 9-en pedig nem érték meg, hogy új szívet kapjanak. Tüdőre ugyanakkor hat romániainak lenne szüksége.

Szatmár megyében is még mindig borzasztóan ritka a szervdonáció: legutóbb például tavaly októberben egy balesetben elhunyt Szatmár megyei fiatalember szerveit ajánlották fel a szülei, mivel azonban az elhunytakor a nagybányai kórház páciense volt, így ott történt meg a szervkivétel. A fiatalember szülei akkor öt romániai lakoson segítettek a nemes gesztussal.

 

Életet adományozni

 

Romániában transzplantációs célú szervkivétel agyhalottból vagy élő donorból lehetséges. Az agyhalált az agy oxigén- és tápanyagellátásának megszűnése okozza, amely néhány perc alatt az idegsejtek pusztulásához vezet. Ilyenkor a látvány megtévesztő a szív dobogása, a lélegeztetőgép működése miatt látott mellkasi emelkedés vagy éppen a keringés következtében meleg bőr miatt, de a kórházi ágyban fekvő agyhalott valójában már elhunyt. Az orvosok azonban felismerik, azonosítani tudják az agyhalál jeleit. Az agyhalál jogi és orvosi értelemben is halált jelent: visszafordíthatatlan, és így nem összetévesztendő más súlyos állapotokkal, például a kómával, amely esetben lehet remény az állapotjavulásra.

Agyhalál esetén az agytörzs működése teljesen és visszafordíthatatlanul megszűnik, míg a szív még ideig-óráig képes önálló, illetve gyógyszerekkel támogatott működésre és a keringés biztosítására. A mellkasi és hasi szervekkel szemben az agy vérkeringése megszűnik, mert a csontos koponyán belül az agy nyomása nagyobb, mint a vérben mérhető nyomásérték. Ennek következtében nem jut vér az agyba, így oxigén és tápanyagok sem, ezért az agy elhal.

A végstádiumú szervelégtelenségben szenvedők számára az egyetlen esély a túlélésre és a minőségi életre a szervátültetés, amely donorszervek nélkül lehetetlen. Erre a legtöbben csak félve gondolnak, de tudni kell, hogy bárki bármikor lehet bármelyik oldalon: akár donor, akár szervre váró személy.

Egyszerűbb, ha még időben meghozzuk a döntést: ahhoz, hogy valaki ma donor legyen Romániában, a hatályos törvények szerint közjegyzőnél kell erről nyilatkozatot tennie — ezt bármelyik közjegyzőnél meg lehet tenni —, majd ezt el kell juttatnia a háziorvosához, aki feltünteti az egészségügyi kártyáján is.

 

 

Bumbuluţ Krisztina