×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
13 °C
szitálás
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kezdettől fogva létezett a felebaráti szeretet

2016.05.16 - 10:22
Megosztás:
Kezdettől fogva létezett a felebaráti szeretet

Huszonöt éves a Romániai Máltai Szeretetszolgálat. Pallai Kristóf, a szatmári fiókszervezet vezetője a máltaisok célkitűzéseiről, a helyi szervezet megalakulásának történetéről, az eddig elért eredményekről, valamint a terveikről tájékoztatott.

— Mikor és milyen célokkal alakult meg a Máltai Szeretetszolgálat?

— 1991. május 11-én jegyezték be a Máltai Segélyszolgálatot. Az alapszabályzatot németországi mintára fogalmazták meg, figyelembe véve a romániai törvényeket. Németül Máltai Segélyszolgálat — Malteser Hilf Dierst — néven volt bejegyezve, de az idei országos közgyűlésen szóba került, hogy a segélyszolgálat azt jelenti, hogy szétosztanak dolgokat a rászorulók között. Mivel a máltaisok felebaráti szeretetből végzik a munkájukat — a máltais mottó is a hit védelme és a rászorulók megsegítése —, ezért helyesebb, ha nem segélyszolgálatnak, hanem szeretetszolgálatnak hívják. 2016. április 16-tól a szervezet neve Romániai Máltai Szeretetszolgálat.

— A máltaisok milyen múltra tekintenek vissza?

— A Máltai Lovagrend 1070-ben alakult, amikor lovagok indultak el, hogy megvédjék a szent földet. A harcokban sokan megsebesültek, az ő gyógyításukra kórházakat alapítottak, de már akkor segítették a szegényeket és a rászorulókat. Az idők folyamán több székhelye is volt a máltaisoknak: Máltán, Rodosz szigetén, a jelenlegi székhely Rómában van. Minden országnak van egy lovagrendi képviselete, így Romániának is. A Romániai Máltai Szeretetszolgálat egy kiszolgálószervezete a lovagrendnek. Ezek tagjai imádkoznak a betegekkel, szentmiséken vesznek részt és segítik a rászorulókat. Nemcsak a szegényeket, hanem a betegeket, a szellemileg sérülteket, a mozgássérülteket is. Vannak csoportok, amelyek az elsősegélynyújtásban és a katasztrófahelyzetekben segítenek.

— Mikor alakult meg a szatmári fiókszervezet?

— A szatmári szervezet 1997-ben alakult. Reizer Pál püspök úr látta, hogy az országban elég sok helyen működnek szeretetszolgálatok, ezért felkért több közismert személyt, hogy alakítsák meg a szatmári fiókszervezetet, de ezek elfoglaltságukra hivatkozva nem vállalták el. Én felajánlottam, hogy megszervezem, s 1997. június 25-én volt egy alakuló ülés, amelyen 68 személy vett részt, a kolozsvári országos főtitkárságról eljött Szabó Péter atya, országos főtitkár, ismertette, hogy miben áll ez a tevékenység: hitvédelem és a rászorulók megsegítése. Két hét múlva megalakult a szervezet. Nem volt székház, csak egy jegyzőkönyv, ami alapján elkezdtünk működni. Újsághirdetésekben kértük a lakosságot, hogy aki ruhákat, bútorokat tud felajánlani, az jelentkezzen. Mivel a segélyszolgálat a katolikus egyház mellett működik, nem fennhatósága alatt, mint a Caritas, de az egyházi elvek alapján, a Szatmárnémetiben lévő hét római katolikus plébánia felmérte, hogy kik azok a személyek és családok a körzetükben, akik segítségre szorulnak. Az összegyűjtött adatok alapján a máltaisok elkészítettek egy tervet, hogy kit milyen formában tudnak segíteni, a felmérés alapján elkészült a megsegítésre szoruló családok első listája.

— A kezdeti nehézségek után hogyan fejlődött a szeretetszolgálat?

— A leglényegesebb az, hogy kezdettől fogva létezett a felebaráti szeretet. Ez többnyire az idősebb korosztálynál volt tapasztalható. Az idősebb emberek vállalták, hogy meglátogatják a családokat. 1998–99-ben megalakult egy ifjúsági csoport, ennek tagjai a Petőfi Sándor utcában működött éjjeli menedékhelyen szombaton és vasárnap összegyűjtötték a felmért családok szegény gyerekeit és az utcagyerekeket, akiknek uzsonnát adtak, foglalkoztak velük, próbálták nevelni őket. 2000-ben a jelenlegi Electrolux üzemtől sikerült visszakapni a Szent József-templom város felőli szárnyát, ahol addig az üzem archívumot és könyvelőséget működtetett. Ezt felújították és 2001 decemberében szentelte fel Reizer püspök úr az ott működő Ifjúsági Központot. Itt hétvégeken — sajnos Szatmárnémetiben még mindig egyedüli szervezetként foglalkoznak a máltaisok a szegény gyerekek felkarolásával. Vannak olyan lelkes fiatalok, akik szívügyüknek tartják a rászorulók megsegítését. Sajnos kevés tagja van a Máltai Szeretetszolgálatnak. Azok, akik a szervezetet megalapították, kezdenek kiöregedni, sokan meghaltak, most azon fáradozunk, hogy minél több fiatalt vonjunk be a tevékenységekbe.

— Kik támogatják anyagilag a szervezetet?

— Ismeretségek által jöttek létre kapcsolatok magyarországi, ausztriai és németországi szervezetekkel, amelyek segélyszállítmányokat küldtek és küldenek. 2004-től Gisela és Georg Mengdehl Csilla von Boeselagerrel való személyes kapcsolatának köszönhetően megismertük a Christa és Wielfrid Beckort Németországból, akik egy alapítvány segítségével küldtek segélyeket. Nem volt meg a bizalom addig, amíg nem jöttek el, hogy meggyőződjenek afelől, hogy az adományok jó helyre kerülnek. Amikor eljöttek és meggyőződtek, hogy valóban a szegényeket segítjük, és próbáljuk őket felzárkóztatni, akkor több adományt küldtek. A főraktár a Pasztorációs Központban volt, 2015. szeptember 29-én három évig tartó pereskedés után sikerült visszakapni a Szent József-templom állomás felőli szárnyát, ezt a püspökség rendbe tette, ideadta nekünk, ez lett a Máltai Szeretetszolgálat székhelye. Közben a tevékenységi kör is bővült. Az ifjúsági szárnyban a német Wielfrid Oberle Alapítvány javaslatára elkezdtünk foglalkozni gyerekekkel hétköznap is. Itt hétfőn, szerdán és pénteken iskolás gyerekeket tanítottak az önkéntesek. Segítettek a házi feladatok elkészítésében, a tanulásban, volt fürdési lehetőség, kimosták ruháit az egész családnak, megetették őket. Az iskoláskorú gyerekek a szombat-vasárnapi programban kaptak egy kenyeret és margarint vagy májkrémet, hogy a következő hétre legyen uzsonnájuk. A Máltai Lovagrend egyik fő szponzora és támogatója, a Porsche Alapítvány 2014-től harminc gyereknek biztosította az iskolaprogramhoz a terem fenntartását. 2015-től a támogató tapasztalva az ifjúsági házban elért eredményeket kérte, hogy a gyerekek létszámát emeljük fel negyvenre azzal a kikötéssel, hogy ezek a gyerekek romák legyenek. A Máltai Lovagrendben van egy olyan kezdeményezés, hogy nagy hangsúlyt helyeznek a roma gyerekek felzárkóztatására. Franz von Salm speciális követ úr kapott megbízatást a közép- és kelet-európai roma kérdés kezelésére. Az ifjúsági központban tanuló gyerekekkel való foglalkozás annyira eredményes, hogy a negyven gyerek közül egy sem bukott meg az iskolában.

— Milyen rendezvényekkel emlékeznek meg a szeretetszolgálat fennállásának huszonötödik évfordulóról?

— Május 11-én volt huszonöt éve, hogy megalakult a Romániai Máltai Szeretetszolgálat. Ebből az alkalomból több jelentősebb tevékenységgel ünnepeltünk. Május elsején részt vettünk egy erre az alkalomra celebrált szentmisén, 10-én több családhoz juttattunk el élelmiszercsomagokat, ezek egyben a pünkösdre való tekintettel is készültek, 11-én tizenhét fiatal (közülük többen MIK-tagok) önkéntes véradáson vett részt.

— Kik a szatmári támogatói a szervezetnek?

— A szervezet számára elég sokan ajánlották fel adójuk két százalékát. Nem fog különösebben nagy összeg összegyűlni, de az jó célokra lesz felhasználva. Jelenleg hatvanöt önkéntes tevékenykedik a máltaisoknál, ebből tizenhét aktív fiatal és nyolc önkéntes, negyven pedig felnőtt tag, akik tagsági díjukkal járulnak hozzá a költségek biztosításához.

 

 

Elek György