×
2024. 04 25.

Kézdin is csak egy negyed döntött

2019.12.14 - 21:23

Kevesebb mint tíz perc választotta el a Kézdivásárhelyi SE együttest, hogy a női kosárlabda-bajnokság Nemzeti Ligájának idénybeli legnagyobb meglepetését könyvelje el szombat este, és legyőzze a bajnoki címről álmodozó Szatmárnémeti VSK-t.

Az utolsó negyed mentette meg Mauro Procaccini edzőt és a Szatmárnémeti VSK-t, hogy az idény meglepetését jegyezze szombaton Kézdivásárhelyen, a Nemzeti Liga 8. fordulójának a mérkőzésén. A bajnoki cím favoritja végül húsz ponttal verte szombati vendéglátóját, azonban a mérkőzés képét tekintve, a székely alakulat nem érdemelt ekkora arányú vereséget.

A szatmári csapat talán kissé félválról vette ellenfelét, amely (nem mellesleg) korábban már legyőzte a Kolozsvári Universitatea csapatát. Így erős kezdésnek mondható, hogy alig másfél perc után 7–5-ös állást mutatott az eredményjelző. A hazai szurkolók örömére (és talán, meglepetésére) a KSE három perccel később már hat pottal vezetett, miután kihasználták Bernice Mosby labdaeladását (13–7). Sőt, a 7. percben jött a hideg zuhany, amikor Kaila Mobley újabb találata már tíz pontot tett a két csapat közé (23–13). Mondhatni: szerencsére a negyed utolsó tíz perce nem sikerült fényesre Farkas Alpár edző alakulatának, és a szatmáriak 6–0-s sorozata zárta a felvezető tíz percet (23–19).

A két perces pihenő után másfél perc kellett a kézdieknek, hogy visszaállítsák a tíz pontos fórt (29–19), viszont a VSK játékán továbbra sem volt észlelhető semmi javulás. A szünet előtti hajrában rázta meg magát Oláh Andrea, Andreea Huțanu és Alina Podar, így a 18. percben vezetett először (!) ezen a meccsen a VSK (31–32). Oláh Andi két távoli találata zátra a félidőt, így négy pontos előnyt sikerült összehozni húsz perc alatt (35–39).

Elmaradt, vagy egyáltalán nem használt a fejmosás a szünetben, mert fordulás után is halmozta a hibákat a VSK. Mosby és Huțanu ziccereket hagytak ki, Julija Gladkova pedig sorozatban hibázott a dobásoknál. Ezúttal is a „szerencse” számlájára írható, hogy az ellenfél nem élt a lehetőséggel, és inkább elkapkodták a lehetőségeket. Így a 26. percben héttel vezetett a szatmári csapat (41–48). Azonban egy másfél perces 7–0-s futással a KSE ismét ott volt a VSK nyakába (48–48), Ramona Dănălache pontjai előnybe hozták a házigazdákat az utolsó negyed előtt, Domokos Kinga pontjaival pedig 55–52 volt az állás a 31. percben.

Vélhetően ekkor ébredt fel a VSK, hogy baj lehet, ha nem változtat a hozzáálláson, és magasabb fokozatra kapcsolt. Az ellenfél is kifáradt, de kiütött a tudáskülönbség is a záró kilenc percre. Oláh Andi és Podar húsz másodperc alatt megfordította az állást (55–56), majd utóbbi egy percen belüli két triplája és Oláh Andi újabb pontjai már kilencet tettek a két csapat közé (55–64). A 34. percben először volt tizen felüli a szatmári fór (55–66), és bár Czimbalmos Tímea szabaddobásai betaláltak (59–66), Oláh Andi két triplával válaszolt, Podar pontjai pedig a 36. percben eldöntötték a meccset. Mínusz tizenötről (59–74) már csak a csoda segíthetett a KSÉ-n, amely viszont minden dicséretet megérdemel, hiszen egy olyan alakulatot szorongatot meg, amely lényegesen többet költ a kosárlabdára. A 60–80-as végeredményt a 38. percben stílszerűen a szatmári csapatkapitány, Oláh Andi állította be, viszont ezzel a mérkőzéssel vélhetően nem fognak sokat dicsekedni a VSK játékosai.

Nem először történik meg, hogy Procaccini csapata egy negyednyi jó játékkal akar mérkőzést eldőnteni. Aradon már ráfázott az olasz tréner erre a taktikára, szombaton pedig az ellenfél gyengébb fizikai felkészültsége döntött az utolsó percekben.

Szombaton a Marosvásárhelyi Sirius érkezik Szatmárra bajnoki meccsre, december 23-án pedig az idénybeli első csúcsderbi következik, amikor a Both Katalin Sportteremben a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC lesz az ellenfél a Román Kupa negyeddöntőjének első találkozóján.

A VSK egyébként a mostani győzelemmel egy pont előnyt szerzett a csoport táblázatába.

Női kosárlabda, Nemzeti Liga, Nyugati csoport, 8. forduló

Kézdivásárhelyi SE – Szatmárnémeti VSK 60–80 (23:19, 12:20, 18:13, 7:28).

KSE (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Jade Vega (9/2/7), Ramona Dănălache (8/1/3), Miklós Hanna (9/3/1), Domokos Kinga (7/6/0), Kaila Mobley (14/13/1), Debreczi Iringó (7/2/0), Czimbalmos Tímea (6/3/0), Kozman Kriszta, Tuchilus Kriszta. Vezetőedző: Farkas Alpár.

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Bernice Mosby (15/12/1), Carla Popescu (3/1/1), Oláh Andrea (24/3/4), Alina Podar (19/6/1), Andreea Huțanu (8/8/1), Julija Gladkova (2/1/0), Adina Pop (2/1/0), Szmutku Renáta (0/1/0), Flavia Ferenczi (2/0/0), Anisia Croitoru (5/2/0), Kádár Annamária. Vezetőedző: Mauro Procaccini.

Marosvásárhelyi Sirius – Kolozsvári Universitatea 47–82

Szerdán játsszák: Aradi FCC Baschet – Nagyváradi Rookies.