×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Sport

Kezdődik a 21 nagydíjas F1-idény - itt nézhetjük...

2018.03.23 - 12:36
Megosztás:
Kezdődik a 21 nagydíjas F1-idény - itt nézhetjük...

Húsz versenyző, tíz csapat, új kinézetű autók, új időmérős gumik, rekordszámú versenyhétvége, két visszatérő pálya és persze új remények. Így kezdődik a Forma–1 69. idénye, amelynek első futamát vasárnap rendezik Melbourne-ben, ahol rekordszámú DRS-zóna vár a pilótákra.

A Forma–1-ben szabályaiban bekövetkezett változásokat tekintve csendes telünk volt. A 2016/17-es nagy reform után a versenyautók alapvető dimenzióin ezúttal nem változtatott a szabályalkotó Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA), viszont kötelezővé tette a pilóták fejét körbeölelő glória használatát. Meghökkenéssel vegyes felzúdulás fogadta a glória megjelenését, az F1-rajongók és a versenyzők részéről egyaránt. Nico Hülkenberg kertelés nélkül „rondának” nevezte a 11 kg-os, karbonszálból készült keretet, amely valóban nem teszi könnyen emészthetővé a 2018-as autók látványát. Fontos azonban látnunk, hogy a glória nem látványelem. Elsődleges funkciója, hogy balesetkor megóvja a pilóta fejét a szétrepülő alkatrészektől. A tudomány jelenlegi állása szerint nincs ennél hatékonyabb eszköz a passzív biztonság fokozására, amit az FIA töréstesztek és más kísérletek sorozatával támasztott alá.

Felülvizsgálták két aerodinamikai elem, a motorburkolat végén található cápauszonyok, valamint a tavalyi autókon „kinőtt” T-szárnyak használatát is. Utóbbit a hátsó tengely fölött található „majomszárnnyal” együtt betiltották, a cápauszony viszont nem tűnt el teljesen, csak feleakkorára zsugorodott.

Új gumikeverékkel jelentkezett a Pirelli, amelyet az internetes közönségszavazás eredményeképp hiperlágynak neveztek el. A leglágyabb, rózsaszín oldalfalú keveréket az ultralágy, a szuperlágy, a lágy, a közepes, a kemény és az extrakemény gumi követi, vagyis a versenyzők hét száraz pályára való keverék közül választatnak. Egyszerűsíti azonban a tévén keresztül szurkolók dolgát, hogy egy-egy hétvégén továbbra is csak háromféle slickgumi (és persze az intermediate, valamint az esőgumi) áll majd a csapatok rendelkezésére.

Állórajt a SC után

2016 után ismét 21 nagydíjat láthatunk majd, miután a Francia Nagydíj tíz, a Német Nagydíj két év szünet után visszatér a versenynaptárba. A hosszú idény nemcsak az emberi erőforrások és a logisztika szempontjából, de technikailag is nagy kihívás elé állította a csapatokat. Az eddigi négy helyett ugyanis három erőforrással kell teljesíteni a szezont, aki motorcserére kényszerül, annak 10 rajthelyes büntetéssel kell számolnia.

Egy sebességváltónak továbbra is hat versenyhétvégét kell kibírnia. A futamok lebonyolításának újdonsága, hogy a biztonsági autós fázisok után a gördülőrajt helyett mostantól állórajt következik, ha az időjárás megengedi.

Színt vált a Sauber

Új szponzorral, az Alfa Romeóval és ezzel összefüggésben a Ferrari fokozott technikai támogatásával áll csatasorba a Sauber, amely megkapja az olaszok 2018-as erőforrását és hajtásláncát. Frédéric Vasseur csapatvezető a C37-es bemutatóján azt mondta, ideális pilótapárossal rendelkeznek, hiszen az F2-es bajnok, Charles Leclerc, valamint az ötödik F1-es idényére készülő Marcus Ericsson vezeti majd a fehér-piros festésre váltó versenyautókat. Mint ismeretes, tavaly kék, sárga csíkos autókkal vet részt az idényben a Sauber. Emellett 20 új mérnökkel bővítették a személyzetet, így az új szezon számukra a tanulásról és a felzárkózásról fog szólni.

A téli tesztek egyik kellemes meglepetését a Haas F1 okozta. Günther Steiner csapatfőnök szerint most, a harmadik szezonjukban érezteti majd igazán a hatását a Ferrarival fennálló együttműködés, amely a Sauberhez hasonlóan az amerikaiak rendelkezésére bocsátja a 2018-as motorját és váltóját. Romain Grosjean és Kevin Magnussen egyaránt megvillantotta a VF-18 képességeit a teszteken, amikor a szuperlágy gumikon egy másodpercre megközelítették a Ferrari leglágyabb abroncsokon elért eredményét. A Haas VF-18 több aerodinamikai megoldásában hasonlít az új Ferrarira, ami önmagában még nem jelent útlevelet a dobogóra, de a rendszeres top 10-es rajthelyek, illetve a pontszerzések benne vannak a pakliban.

A tesztidény másik meglepetéscsapata a Toro Rosso volt, amely kivirágzott az új motorpartner, a Honda oldalán. Az F2-es bajnok, Pierre Gasly és a Le Mans-i győztes, Brendon Hartley is az első teljes idényére készül, és mivel egyikük számára sem volt könnyű eljutni a Forma–1-be, a szezon egyik legizgalmasabb párbajára számíthatunk az STR-nél. A Hondának jót tett, hogy egy kisebb csapattal bútoroztak össze, a japán mérnökök a jelek szerint sokkal hatékonyabban dolgoznak, ha kevesebb reflektorfény esik rájuk, mint eddig a McLarennél.

Noha az F1 egyik legjobb technikai szakembere, Paddy Lowe irányítja a Williams fejlesztéseit, nehéz elhelyezni a csapatot az erőtérképen. A brit gárda ugyanis nem villogott gyors köridőkkel a teszteken, viszont az FW41-es bizonyult a 4. legmegbízhatóbb autónak. Lance Stroll tavaly mutatkozott be a száguldó cirkuszban, és az orosz újonccal, Szergej Szirotkinnal együtt a mezőny legalacsonyabb átlagéletkorú (20,5 év) pilótapárosát alkotja.

Mi lesz a McLarennel?

A téli felkészülési időszak legellentmondásosabb csapata lett a McLaren, amely immár ötödik éve vergődik az önazonosság-keresés csapdájában. A csapatfőnök, Zak Brown csak komoly szerkezeti átalakítás és engedmények árán tudta megtartani Fernando Alonsót, akit az elmúlt évek sikertelensége ellenére is a mezőny egyik legjobb pilótájának tartanak. Az új motorral, a Reanult-val felvértezett versenyautók viszont szenvedtek a teszteken, a McLaren szenvedte el a legtöbb technikai KO-t is, összesen hatot. Eric Boullier sportigazgató szerint jobb, ha egy autó a fejlesztési ciklusa elején gyors, de kevésbé megbízható, mint ha fordítva lenne.

Pedig a két éve gyári csapatként visszatért Renault az elmúlt évek legsimább tesztidőszakát teljesítette, pedig merész újításokat is bemutattak az R.S.18-ason, amellyel a konstruktőr-vb 4. helyét célozza meg a csapat. Bob Bell technikai igazgató emberei úgy oldották meg a kipufogógáz hátsó szárny felé vezetését, hogy az átcsússzon az FIA szűrőjén, emellett úgy tűnik, a nyomaték fokozása mellett sikerült megbízhatóvá is tenni a hajtóművet.

A pilótákat tekintve, jól áll a Reanult. A csapatfőnök, Cyril Abiteboul szerint a 23 éves spanyol ifjabb Carlos Sainz tavaly őszi leszerződtetése a legjobb, ami a gárdával történhetett. Tempójával pedig „felébresztette” Nico Hülkenberget, aki már-már kezdett elkényelmesedni. Mindkét versenyző célja, hogy megszerezze az első F1-es dobogóját, amire különösen Hülkenbergnek lenne égetően nagy szüksége. A német ugyanis már 140 nagydíjat húzott le pezsgőzés nélkül, ezzel negatív rekorder.

Hosszú évek alatt a Force India elérte, hogy immár az F1 legjobb csapatai között tartsuk számon őket. Alátámasztja ezt a két egymást követő évben megszerzett konstruktőri 4. helyezésük, valamint két gyors és becsvágyó pilótájuk. Sergio Pérez mára a mezőny egyik rangidősévé vált – igaz, a 135 GP-rajttal büszkélkedő mexikói legutóbb 2016-ban állhatott a dobogóra. A szupertehetséges Esteban Ocont a Mercedes azért adta kölcsön a „Rózsaszínű Párducoknak”, hogy a 21 éves francia fejlődhessen – cserébe a gárda hozzájut a németek legfrissebb motorjaihoz, illetve erőátviteléhez is.

A nagyok

Várhatóan Daniel Ricciardo és Max Verstappen lesznek a 2018-as év sötét lovasai. A Red Bull csapatfőnöke, Helmut Marko és Adrian Newey technikai igazgató többször utalt rá, hogy a korábbi évektől eltérően idén már az első pillanattól kezdve a Mercedes és a Ferrari szintjén akarnak tündökölni. Az RB14 sokkal kevesebbet futott Barcelonában, mint a riválisaik, de az Ausztrál Nagydíjra beígért új aero-csomag, az agresszív fejlesztési tempó, valamint az erősebb Renault-erőforrás segítségével azt remélik, hogy legalább a Ferrari szintjén lesz a teljesítményük.

A versenyidényt megelőző tesztek során a versenytempóra a Mercedes, egykörös (edzés-) tempó alapján a Ferrari vitte a prímet. A gigászi költségvetésből gazdálkodó, több mint 1000 fős F1-es részleggel rendelkező két topcsapat helyzetét mégis nehéz összevetni. Az első valódi összehasonlításra ezért csak a hétvégén, Melbourne-ben kerülhet sor.

Ha a Ferrari és a Mercedes autói közel lesznek egymáshoz, ahogy várható, a pole pozíció és a győzelem sorsa a pilóták pillanatnyi formáján fog múlni. Az egyformán az 5. világbajnoki címére hajtó Lewis Hamilton és Sebastian Vettel nem hagyott kétséget afelől, hogy ők a csapatuk vezérbikái, de biztosra vehetjük, hogy a két finn, Valtteri Bottas és Kimi Räikkönen is teljes erőbedobással fog küzdeni Ausztráliában. Már csak azért is, mert a fiatalok – a Ferrarinál Leclerc és Antonio Giovinazzi, a Mercedesnél Ocon és George Russell – türelmetlenül kopogtatnak az ajtón, hogy megmutathassák, mire képesek egy topautóval.

Német közvetítéssel nézhetjük a futamokat

Sok év után először történik meg, hogy egyik romániai televíziós társaság sem vásárolta meg a Forma–1 idényének közvetítési jogait. Az utóbbi években a Digi Sport illetve a Telekom Sport is közvetítette a futamhétvége eseményeit, azelőtt pedig a román közmédiánál, a TVR-n voltak nézhetők a versenyek. Az automarket.ro szerint a tv-nézők számát tekintve tavaly Románia a top húszban volt a világon, viszont a két hazai vezető sportcsatorna úgy vélhette, hogy nem voltak akkora reklámbevételei, hogy újabb jogdíjak kifizetésébe fektessenek bele.

A határon túli magyar nézők még az M4 Sporton sem nézhetik a közvetítést. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Rádiós Igazgatóságának a szerkesztője, Györffi Réka a lapunknak elmondta, „a Forma–1 közvetítését rendkívül szigorú szabályozás köti”, ezért kódolni fogják az adást abban a műsoridőben, ameddig as F1-es közvetítés zajlik.

Ezért az egyetlen megoldásként a német RTL Television maradt. Azonban Romániában ez az adó csak az RCS-RDS és UPC szolgáltatók csomagjában található meg, így a Telekom TV vagy az Akta előfizetőinek ez a megoldás sem segít.

A versenysorozatot irányító Liberty Media egyébként bejelentette, hogy ezen a hétvégén tesztelik az F1 TV Pro internetes oldalt, amely közvetíti majd a futamokat a brit Sky Sports kommentárjával. Viszont ez fizetős szolgáltatás lesz, Romániában körülbelül havi 30 lejt kell majd fizetni érte.

Forma-1-es világbajnokság, 1. versenyhétvége, Ausztrál Nagydíj, Melbourne, szombat: 3. szabadedzés (5 óra, M4 Sport, brit Sky Sports F1), időmérő edzés (8 óra, M4 Sport, brit Sky Sports F1, német RTL). Vasárnap: futam (8.10 óra, M4 Sport, brit Sky Sports F1, német RTL).

Versenynaptár

Március 23-25.

Ausztrál GP

Melbourne

Április 6-8.

Bahreini GP

Szahír

Április 13-15.

Kínai GP

Sanghaj

Április 27-29.

Azerbajdzsáni GP

Baku

Május 11-13.

Spanyol GP

Barcelona

Május 24-27.

Monacói GP

Monte-Carlo

Június 8-10.

Kanadai GP

Montreal

Június 22-24.

Francia GP

Le Castellet

Jún. 29.-júl. 1.

Osztrák GP

Spielberg

Július 6-8.

Brit GP

Silverstone

Július 20-22.

Német GP

Hockenheim

Július 27-29.

Magyar GP

Hungaroring

Augusztus 24-26.

Belga GP

Spa-Francorchamps

Aug. 31.-szep. 2.

Olasz GP

Monza

Szeptember 14-16.

Szingapúri GP

Szingapúr

Szeptember 28-30.

Orosz GP

Szocsi

Október 5-7.

Japán GP

Szuzuka

Október 19-21.

Amerikai GP

Austin

Október 26-28.

Mexikói GP

Mexikóváros

November 9-11.

Brazil GP

São Paulo

November 23-25.

Abu-dzabi GP

Abu Dzabi