×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kezdődik a hűlések időszaka

2019.10.08 - 08:20
Megosztás:
Kezdődik a hűlések időszaka

Kezdődik a szezonális megbetegedések időszaka, egyre több a csorgó orrú gyermek, de a felnőttek körében is sokan fájlalják a torkukat. Néhány szabály betartásával sokat tehetünk az egészségünkért.

Ősszel nemcsak az iskolai és hallgatói év veszi kezdetét, hanem sajnos a hűlések időszaka is. A szezonális megbetegedések, vírusos fertőzések főként a gyermekközösségekben terjednek, egyre több a köhögő, csorgó orrú gyermek az óvodákban, iskolákban, de a felnőttek közül is egyre többen keresik fel háziorvosukat megfázással.

A megfázás az egyik leggyakoribb betegség, amely leginkább az átmeneti évszakokban, ősszel és tavasszal fordul elő. Kialakulásáért főleg az úgynevezett rhinovírusok felelősek, azonban körülbelül 200 különféle vírus létezik, amely megfázást okozhat. Vannak, akik ritkán esnek bele ebbe a betegségbe, a többségnek azonban időről időre meggyűlik a baja a megfázással és annak kellemetlen tüneteivel.

Az egyszerű „megfázás”, a vírusos felső légúti megbetegedés tünetei általában nem egyszerre verik le a lábukról az embert, sőt, nem mindenkinél jelentkezik minden tipikus tünet, úgymint a fáradtság, kimerültségérzet, a viszkető érzés az orrban vagy torokban, a torokkaparás és torokfájás, az orrfolyás, orrdugulás, a hidegrázás, fejfájás vagy láz — ez utóbbi főként a gyermekeknél szokott jelentkezni. Néhány panasz ezek közül már előre jelzi a megfázást, korai felismerésük pedig segíthet a mielőbbi kezelés elkezdésében, a gyorsabb felépülésben. Azok, akik párat észlelnek magukon a felsorolt tünetek közül, valószínűleg azt is érzik vagy tudják már tapasztalatból, hogy szükségük lesz néhány napra ahhoz, hogy kilábaljanak a megfázásból. Ne feledjük, a náthára nincs gyógyszer, amely képes lenne elpusztítani a megbetegedésért felelős vírust, viszont enyhíteni — gyulladáscsökkentőkkel, például paracetamollal és orrcseppekkel — lehet ezeket a kellemetlen tüneteket, javítva a közérzetünket is. Hűlés esetén a legfontosabb és leghatékonyabb módszer a pihenés. Ha megfáztunk, akkor nem árt 1–2 napot otthon, ágynyugalomban pihenni, és lehetőleg minél több folyadékot fogyasztani. A legjobb választás ilyenkor a tea és az ásványvíz, ugyanakkor kerülni kell a túlzott kávéfogyasztást, az alkoholos italokat és a szénsavas üdítőket.

 

Óvatosan az antibiotikummal!

 

Ne feledjük, hogy az antibiotikum nem segít a náthás panaszok kezelésében! Erre évről évre felhívják a figyelmet a háziorvosok és a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság is. Az antibiotikumok ugyanis vírusok ellen nem hatásosak, csak akkor van rájuk szükség, ha bakteriális felülfertőződés történt.

A túlzott antibiotikum-szedés ráadásul nagyon súlyos problémákat, antibiotikum-rezisztenciát okozhat, ami azt jelenti, hogy ha gyakran és indokolatlanul alkalmazzák ezeket, akkor nő a baktériumok ellenálló képessége, indokolt esetben pedig egyes antibiotikumok már nem lesznek hatásosak. Szintén gyakori tévhit, hogy a lázat — legyen az akármennyire is csekély — rögtön csillapítani kell. A modern, bizonyítékokon alapuló orvoslás szerint a láz jótékony folyamat a szervezetben, így csak abban az esetben kell csillapítani, ha azt a beteg rossz közérzete indokolja.

A náthás betegeknek ugyanakkor nincs szükségük diétára sem: a hőemelkedéshez, lázhoz és a megfázást okozó vírusok legyőzéséhez energiára van szükség, így megfázás esetén nem ajánlott diétázni. Könnyű, de vitaminban gazdag ételek választásával akkor sem okozhat gondot az energiapótlás, ha a láz miatt étvágytalannak érezzük magunkat.

 

Higiéniai szabályok

 

Azért, hogy elkerüljük a szezonális megbetegedéseket, magunk is sokat tehetünk, elsősorban az alapvető higiéniai szabályok betartásával. Mossunk gyakran kezet szappannal és langyos vízzel, ez ugyanis távol tartja a kórokozókat, így kisebb az esélye annak, hogy elkapjuk a betegséget. A megfázásért felelős vírusok cseppfertőzéssel is terjednek, ezért ha köhögünk, tüsszentünk, mindig használjunk zsebkendőt! Amikor már tombol a náthaszezon, és beindul az influenzavírusok aktivitása is, ha lehet, ne menjünk tömegbe, közösségbe, főként akkor nem, amikor már érezzük, hogy „bujkál” bennünk a betegség.

 

Egészséges életmód

 

Ősszel és télen, no és természetesen egész évben törekedni kell az egészséges életmódra. A megfázásért felelős vírusok főleg a legyengült immunrendszert támadják meg. Táplálkozzunk helyesen, pótoljuk a vitaminokat, együnk sok idényzöldséget és -gyümölcsöt, igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot, figyeljünk oda a pihenésre, és kerüljük a stresszes helyzeteket!

Az őszi-téli hideg időszakban növelni kell a szervezet ellenálló képességét sok testmozgással, kiegyensúlyozott étrenddel. Ha lehet, fogyasszunk C-vitaminban dús zöldségeket, gyümölcsöket, mint például az alma, narancs, citrom, grépfrút vagy éppen savanyú káposzta. Ne felejtsük el, hogy a C-vitamin hő hatására lebomlik, így a főtt, sült gyümölcsökben, zöldségekben már nem található meg, csakúgy, mint a kompótokban. Mindezek mellett pedig nem árt rétegesen öltözködni, az otthonunkban, munkahelyen pedig gyakran szellőztetni.

 

 

Bumbuluţ Krisztina