×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
15 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Programajánló

Kiállítások és jótékonysági előadás

2020.01.18 - 08:00
Megosztás:
Kiállítások és jótékonysági előadás

Szent István koronázási jelvényei pontos másának közszemlére tételével és ökumenikus megáldásával kezdődik szombaton a Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat, délután pedig ünnepi megnyitóra és jótékonysági előadásra várják a szervezők a szatmári közönséget.

A nyolc napon át tartó rendezvénysorozat első programja szombaton 12 órakor kezdődik a Szent Miklós görögkatolikus templomban, ahol az érdeklődők megtekinthetik Szent István koronázási jelvényeinek pontos mását, továbbá részt vehetnek az uralkodói hatalom szimbólumainak az ökumenikus megáldásán. Az ünnepi pillanatot követően zenei programot biztosít a látogatók számára a szatmárnémeti székesegyház Glória kórusa (karnagy: Varga Péter), a Felvidéki Rockszínház Karkó Henrietta vezetésével és a Harag György Társulat művészei: Méhes Kati, Bándi Johanna, Keresztesi Ágnes, Laczkó Tekla, Tóth-Páll Miklós, Poszet Nándor, Nagy Csongor és Varga Sándor. Az esemény díszvendége vitéz Habsburg–Lotharingiai József Károly főherceg, magyar királyi herceg, a Vitézi Rend (I.C.O.C) főkapitánya. A koronázási jelvények másolatai egyébként a mai napon 15 és 17 óra között megtekinthetők az Iparosotthonban is. Itt 15 órától két tárlat is megnyílik: Somogyi Győző, a nemzet művésze, Kossuth-díjas festőművész arcképcsarnokának a legjelentősebb vonulatával, 52 magyar király arcképével ismerkedhetünk meg, a Holló László-díjas Potyók Tamás festménysorozatából pedig egy 20 képből álló válogatás látható a tárlaton. A festménykiállítások január 19. és 26. között látogathatók az Iparosotthonban hétfőtől péntekig 9 és 15 óra között, szombaton és vasárnap pedig előzetes egyeztetéssel a 0770493421-es telefonszámon.

A kiállításmegnyitó a rendezvénysorozat házigazdájának, Tóth-Páll Miklós színművésznek, az Ady Endre Társaság elnökének a köszöntőjével indul. A Szent Korona és a Magyar Koronázási Jelvények másolatainak ünnepi közszemlére tételét köszönti vitéz Habsburg–Lotharingiai József Károly főherceg, magyar királyi herceg, a Vitézi Rend (I.C.O.C) főkapitánya. Köszöntőt mond a Kárpát-medencei kiállítássorozat fővédnöke, Petneházy Attila, a magyar-magyar kulturális kapcsolatok miniszteri biztosa (EMMI), a Kárpát-medencei kiállítássorozat kurátora, Nagy Géza nemzeti hagyományőrző, kurátor. A kiállító alkotópáros köszöntője után Muhi Sándor szatmárnémeti művészettörténész és Svetz Izabella művészettörténész, az EMMI munkatársa osztja meg gondolatait az alkotásokról. A festménykiállítás zárómozzanata egy igazi zenei csemege lesz, fellép a 2014-es Fölszállott a páva győztese, a kolozsvári Tokos Zenekar, amelynek a Hallgassátok meg, magyarim című koncertjén a magyar népművészet leggazdagabb tájegységeinek a muzsikái szólalnak meg.

A Magyar Kultúra Hete rendezvénysorozat megnyitója 17 órától lesz az Északi Színházban, ez egyben jótékonysági előadás is, a szervezők a szatmárnémeti Láncos-templom javára ajánlották fel a befolyt összeget. Az est során színpadra lép a Tokos Zenekar, a Felvidéki Rockszínház, valamint a Harag György Társulat művészei: Méhes Kati, Bándi Johanna, Keresztesi Ágnes, Laczkó Tekla, Tóth-Páll Miklós, Poszet Nándor, Nagy Csongor és Varga Sándor. Az est zárómomentuma a Tolcsvay testvérek Magyar mise című, Európa-szerte népszerűvé vált, zeneileg rendkívül sokrétű, a rock-, a szimfonikus és népzenét ötvöző oratóriuma lesz. Előadja Tolcsvay László Erkel-díjas zeneszerző, énekes, Sáfár Mónika Jászai Mari-díjas színművész, énekművész, Homonnay Zsolt színművész, énekes, továbbá Pintér Dömötör énekes, valamint a Pannonia Sacra vegyes kar Silló Katalin vezetésével.

A Magyar Mise című oratórium előadásaiban a Muzsikás Együttestől Vikidál Gyulán át Pitti Katalinig a magyarországi zenei élet minden műfajának nagyjai dolgoztak. Az unikális zenei anyag és annak rendhagyó megvalósítása nem csak Magyarországon aratott sikert: turné keretében járta végig Németországot Dortmundtól Münchenen át Aachenig, ahol a legnagyobb templomokban és neves koncerttermek színpadain adták elő. Ősbemutatója 1987. július 12-én a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon volt Novák Ferenc koreográfiájával, Csikós Attila díszletében, Koltay Gábor rendezésében. 1990. december végén a Zeneakadémián adták elő, amit a Magyar Televízió is közvetített

Az 1987-ben bemutatott mű nagy karriert járt be Magyarországon, Európa számos országában és Erdély magyarlakta területein egyaránt. Az összetartozás erősítése, mely e mű üzenete, napjainkban még fontosabbá vált. Az oratórium szavaival élve: „Egyedül vagyok, állj mellém”, azaz akkor vagyunk erősek, ha együtt alkotunk, ha vannak közös élményeink. Zenei stílusa is ezt az üzenetet erősíti: gyönyörű dallamok a népzene, a rock, a könnyűzene világából, operai hangzással. Ez a mű Erdélyben ikonikus: a kommunizmus utolsó éveiben magyarok ezrei csempészték ki és hallgatták, reménykedve várva egy új világ eljövetelét.

A Magyar Mise nem ismer határokat: minden magyarhoz szól, az összetartozást, a közös keresztény gyökereinkben való megerősödést hirdeti.

Január 19., vasárnap

A Magyar Kultúra Hete második napjának első eseménye a szakszervezetek művelődési házában lesz, ahol 16 órakor Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regényének musicalfeldolgozását a Mezőcsáti Színtársulat és a Debreceni Független Színház előadásában láthatja a szatmári közönség. Móricz Zsigmond örök érvényű műve a kis Nyilas Misi sokak által ismert sajátos tragédiáján keresztül az emberi tartásról, a szeretetről és a hitről mesél.

Szintén vasárnap, 19.30 órakor az Ács Alajos stúdióban lesz Mészáros Ibolya debreceni színművésznő egyéni előadása. A Csinszka című előadást Ady Endre halálának 100. évfordulója alkalmából a költő múzsája és felesége levelei, naplóbejegyzései alapján állította össze a színművész.  

Január 20., hétfő

Hétfőn 19 órától a budapesti Szabó Balázs Bandája koncertezik a Dinu Lipatti Filharmónia koncerttermében. Szabó Balázs dalszerző-énekes, multiinstrumentalista zenész (gitározik, hegedül és kavalozik), valamint bábszínész és mesemondó 2009-ben, a Suhancos zenekarból való távozása után valósította meg nagy álmát és alapította meg saját formációját, a Szabó Balázs Bandáját. A folkos, poprockos, funkos, kamarazenével is flörtölő Banda a tizedik évfordulójáig négy stúdiólemezt, egy önfeldolgozást, egy koncertlemezt, egy koncertfilmet, egy válogatásalbumot és két EP-t jelentetett meg. Saját szerzeményei mellett szentelt egy-egy nagylemezt Pilinszky János és Radnóti Miklós verseiből szőtt daloknak, de más költőket (Grecsó Krisztián, Szemlér Ferenc) is megzenésített már, Csöndkabát című, csendesebb, akusztikus estjein is. Legutóbbi nagylemezei 2018-ban jelentek meg, a Rajtad felejtett szavaim az elmúlt években sikerre vitt határbontó és műfajépítő Szabó Balázs Bandája-megszólalás világát bővítette még tovább, például egzotikus hangszereléssel, míg a Hasonlatok című Radnóti-átdolgozások koncertlemezen és koncertfilmen az Accord Quartet vonósnégyes működött közre. Élet elvitelre című 2015-ös albuma „Az év alternatív albuma” kategóriában Fonogram-díjat kapott. A 2016-os Petőfi Zenei Díjátadón pedig „Az év férfi előadója” kategóriában Szabó Balázst ismerték el.

A vasárnapi és hétfői előadásokra minden jegy elkelt.