×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
4 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Nagykároly

Kiállítással zárul a tábor

2012.08.17 - 12:14
Megosztás:
Kiállítással zárul a tábor

Péntek délután 4 órától a Nagykároly határában fekvő Bobáldon rendezett alkotótábor képzőművészeinek alkotásaiból nyílik kiállítás a Szatmár Megyei Múzeum termeiben.

 

 

Az egyhetes bobáldi táborban 29 képzőművész vett részt, Romániából, Magyarországról, Moldovából, Lengyelországból, Ausztriából, Törökországból, Albániából, az Egyesült Államokból, Kanadából, Kínából, Japánból, Dél-Koreából, sőt Mongóliából és Nepálból is. Túlnyomó részük festő-, vagy szobrászművész, viszont fotó-, videó- és installációművészek is alkottak a helyszínen — tudtuk meg Dorothea Fleiss festőművésztől, a tábor főszervezőjétől, aki hozzátette, hogy a mai tárlat egy részét a művészek a Szatmár Megyei Múzeumnak adományozzák. A főszervező ugyanitt kiemelte, hogy a résztvevők saját országukban szereztek anyagi támogatást útjukra, elszállásolásukat és ellátásukat a megyei múzeum biztosította.

A nagykárolyi származású, jelenleg Stuttgartban élő Dorothea Fleiss mindig is szívügyének tartotta a tehetséges képzőművészek támogatását. Ennek érdekében alapította meg az East-West Artists Egyesületet, majd 1998 nyarán megszervezte az első nagykárolyi nemzetközi alkotótábort, amelyre évente egy alkalommal azóta is megszakítás nélkül sor kerül. Amint azt az egyesület neve is kihangsúlyozza, a festőművész egy fiktív hidat épített Kelet és Nyugat között, amely az alkotótáborban csúcsosodik ki. „A tábor kiváló lehetőség arra, hogy a Föld különböző tájairól érkezett képzőművészek tapasztalatot cseréljenek egymás között a munka során, megismerjék egymás gondolkodásmódját” — mutatott rá a főszervező.

Ottjártunkkor két képzőművésszel beszélgettünk el. Az aradi születésű, Chicagóban élő Lia Deznan legszívesebben hármas osztatú fényképeket („triptichonok”-at) készít, a táborban viszont a tájfotózásra helyezte a hangsúlyt. A Japánból érkezett Teruyuki Tanaka viszont egy meglehetősen érdekes alkotással rukkolt elő. Csontmaradványokat fűzött több elszáradt napraforgó tányérjára, amelyek száraiktól fogva lesznek kiállítva. „A csontmaradványokat sokféleképpen is értelmezhetjük, jelképezhetik az emberiség gyökereit, a táplálékot, a háborúkat, a napraforgó szára a levélkinövések nyomán pedig az élet különböző szakaszaira célozhat” — magyarázta a képzőművész.

Ifj. Deák Endre