×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
közepes eső
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kié a vagyon, ha nincs örökös?

2017.03.10 - 10:54
Megosztás:
Kié a vagyon, ha nincs örökös?

Ressler Ştefan szatmárnémeti ügyvédet kérdeztük arról, a hatályos törvénykezés szerint mi történik a vagyonával annak az elhunytnak, akinek nincsenek leszármazottai, törvényes örökösei.

A hagyatékról és a hagyatéki eljárásról a Polgári törvénykönyv (Ptk.) rendelkezik, ennek a jogszabálygyűjteménynek ez is a legfontosabb része, ismertette Ressler Ştefan az örökösödési folyamat hátterét. A polgárjog az emberi életet annak kezdetétől egészen a végéig, annak következményeivel együtt végigköveti a születéstől kezdve az elhalálozáson át, a hagyatéki végzés elkészültéig.

A hatályos Ptk. egyértelműen leírja, mutatott rá az ügyvéd, hogy az a hagyaték, amelyet az örökös nem fogad el, függetlenül attól, hogy leszármazotti vonalon vagy végrendelet által lett örökös, az állam tulajdonába kerül. A Ptk. 963-as paragrafusa kimondja, az a legszűkebb helyi közigazgatási egység, azaz község vagy város önkormányzata veszi kezelésbe ezeket a javakat, amelyiknek területén ezek megtalálhatóak voltak a hagyatéki eljárás megindulásakor. Ugyanez érvényes azokban az esetekben is, amikor az elhunytnak örökösi joggal bíró leszármazottai nincsenek, vagy ha végrendeletében erről másképp nem rendelkezik.

A Ptk. rendelkezései értelmében az is egyértelmű, hangsúlyozta ki Ressler, hogy mennyi idejük van a leszármazottaknak dönteni arról, hogy elfogadják-e az örökséget. Az 1103-as paragrafus mondja ki: egy év az az időszak, amelyik alatt elfogadhatják az örökösök a hagyatékot. Kivétel ez alól például az, ha elhunyta után születik gyereke az örökség eredeti tulajdonosának, ha holttest hiányában bírósági határozatban lett kinyilvánítva az elhalálozás ténye.

A hagyatéki eljárások magas költségei miatt sok örökös amiatt mond le az örökség elfogadásáról, mert nem engedheti meg magának annak lefolytatását, annak díját egyszerűen nem tudja kifizetni. A tulajdoni papírok fele ma Romániában és Szatmár megyében is anyagi okok miatt nincs naprakész állapotban. Ez azért nagyon veszélyes, mert az emberek csak időszakosan részei a polgárjogi viszonyoknak, viszont egy ingatlan a tulajdonos halála után is polgárjogi tényező marad.

Létezik a hagyatékelfogadásnak hallgatólagos módja is, figyelmeztetett az ügyvéd, ami például úgy nyilvánul meg, hogy az örökös a hagyatéki eljárás lefolytatását mellőzi ugyan, de lakja a szülői házat. Ilyen esetben a tulajdonjog nem kerül a falu, a község vagy a város tulajdonába.

 

 

Princz Csaba