×
2024. 04 26.

Kijutottak az Eb-re a románok

2015.10.12 - 07:13

Veretlenül, de csak csoportmásodikként zárta a selejtezőket a román labdarúgó-válogatott, amely így is kijutott a 2016-os Európa-bajnokságra. A magyar legények odaajándékoztak a görögöknek egy győzelmet, így hellének nem zárták nyeretlenül a csoportkört.

2008 után ismét Európa-bajnoki résztvevő a román labdarúgó-válogatott, miután a selejtező utolsó fordulójának vasárnapi találkozóján 3–0-ra győztek a Feröer-szigeteken.

Anghel Iordănescu szövetségi kapitány legénysége okkal volt óvatos a vasárnapi meccs előtt, ugyanis csapata ritkán rúgott gólt a mostani selejtezőkön, ráadásul a szigetországi ellenfele nehezen volt verhető a csoportmeccsek során. Mindezek ellenére Budescu már a 4. percben vezetést szerzett Tórshavnban (0–1). A feröeriek nem illetődtek meg és bátran kitámadtak és némely pillanatokban nyomás alatt tartották a „trikolórokat”. Néha Tătăruşanu reflexei mentették meg a románokat, így Iordănescu csapata nem dőlhetett még hátra. A szünet előtti pillanatban ismét villogott egyet Budescu és szépségdíjas találatával (0–2) két gólos különbségről kezdődhetett a második félidő. Nem változott semmi a játék képén, ugyanis Lars Olsen szövetségi kapitány legényei ugyanolyan bátran játszottak, a hazai közönség pedig „tolta” a csapatot az ellenfél kapuja elé. De a hajrában Maxim megadta a kegyelemdöfést: Stancu remekül indította a VfB Stuttgart támadóját, aki ziccerből, 10 méterről nem hibázott (0–3).

Ezzel a győzelemmel a román válogatott az F-csoport második helyén zárt, egy ponttal lemaradva az éllova Észak-Írország mögött.

„Jobban örültem volna akkor, ha már pénteken, a finnek elleni találkozó után biztosítottuk volna a továbbjutást, hogy Bukarestben, a szurkolóinkkal együtt ünnepelhessünk. A mai (vasárnap – szerk. megj.) siker az ő győzelmük is, a román labdarúgás sikere. Remélem, hogy az Eb-szereplés változás hozz a román fociéletbe is” — nyilatkozta a találkozót követően Iordănescu.

„Ez egy nagy nap a romániai sportéletben, ez nem csak a focitársadalom ünnepe — nyilatkozta Răzvan Burleanu, a román szövetség (FRF) elnöke, majd leszögezte, hogy Iordănescut szeretné a válogatott kispadjára a folytatásban is. — Iordănescu marad, maradnia kell, mert nagyon jól készítette elő a mérkőzéseket. Sok izgalmat meg kell élni ahhoz, hogy a végén igazán örülhessél a sikernek. Nyilván, nem akarta senki, hogy az utolsó mérkőzés eredményétől függjön a továbbjutás.”

A magyar legénység vasárnap esti athéni mérkőzésének végeredménye csak akkor számított volna, ha a románok veszítettek volna Tórshavnban. Így kissé megilletődve kezdtek a csoport sereghajtójának az otthonában, amit a görögök azonnal büntettek, így az 5. percben Sztafilidisz vezetést szerzett a helléneknek (1–0). Húsz perccel később Lovrencsis egyenlített (1–1), majd a fordulás után Németh Krisztián a vezetést is megszerezte a magyaroknak (1–2). Sok idő nem volt az ünneplésre, mert három perccel később, egy sokpasszos akció végén Tahcidisz ballal 12 méterről a léc alá bombázott (2–2). Izgalmas volt a végjáték is, ugyanis az Egyesült Államokban légioskodó Németh ismét előnybe hozta Bernd Storck szövetségi kapitány legénységét (2–3), de Mitroglu egyenlített (3–3), majd Kone megszerezte a görögök győztes találatát is (4–3). A görögök így a közönség tapsát élvezhették, hiszen a selejtezők egyetlen meccsét nyerték meg, míg a magyarok a harmadik helyen zártak, a további sorsuk pedig hétfő este dől el, hiszen nagy esélyük van arra is, hogy pótselejtező nélkül, a kvalifikációk legjobb harmadik helyezettjeként kijussanak az Eb-re.

Európa-bajnoki selejtező, F-csoport, 10. utolsó forduló

Feröer-szigetek – Románia 0–3 (Budescu 4. perc, 45+1., Maxim 83.)

Görögország – Magyarország 4–3 (Kosztasz Sztafilidisz 5., Panajotisz Tahcidisz 57., Kosztasz Mitroglu 79., Panajotisz Kone 86., illetve Lovrencsics 26., Németh 54., 75.)

Finnország – Észak-Írország 1–1 (Arajuuri 88., illetve Cathcart 31.).