×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
12 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Kitartanak Arafat mellett

2019.12.11 - 18:28
Megosztás:
Kitartanak Arafat mellett

A sürgősségi egészségügyi rendszer alkalmazottai kitartanak dr. Raed Arafat mellett, sőt, ha kell, tiltakozni is fognak a szakember menesztése ellen — áll a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.

Az elmúlt időszakban rengeteg támadás érte dr. Raed Arafatot, az Országos Sürgősségi Igazgatóság (DSU) vezetőjét, néhány hete ugyanis nyilvánosságra került egy videó a Colectiv-tragédiáról, amely azt bizonyítja, hogy az áldozatok kimentése a lángokban álló bukaresti klubból meglehetősen fejetlenül történt. Dr. Raed Arafat akkor is a sürgősségi igazgatóság élén állt. A videó nyilvánosságra hozatala után többen a lemondását követelték. A mentőszolgálat és a SMURD kérésére a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház lapunkhoz is továbbította azt a közleményt, amely szerint az ország sürgősségi osztályainak alkalmazottai, a SMURD és a mentőszolgálatok szakemberei egy emberként állnak ki mellette.

A közlemény szerint a romániai sürgősségi rendszer egy stratégiai fontosságú struktúra, mely az egészségügyi minisztérium, a belügyminisztérium és a helyi hatóságok közreműködésében valósul meg, a fő célja pedig az életmentés. Mindezek úgy kapaszkodnak egymásba, mint egy fogaskerék, amelyet ha megbontanak, az emberi életekbe kerülhet — áll a levélben.

Átlagosan évente tízből egy lakosnak segítenek a mentőszolgálat vagy a SMURD szakemberei, ötből egy romániait pedig a sürgősségi osztályok valamelyikén látnak el. Ez azt jelenti, hogy az ország lakosságának 20 százalékát látják el évente ezek az egészségügyi szervek, amelyeken belül jól képzett szakemberek dolgoznak. Ez a rendszer csak akkor működhet jól, ha erős, kemény kezekben van, hozzáértő szakember vezetése alatt áll, ilyen személlyel pedig már rendelkeznek — írják a szakemberek a közleményben. Azt is hozzáteszik, hogy dr. Raed Arafat olyan harcot kezdett egy korszerű sürgősségi rendszer létrehozásával, amelyik a páciensek biztonságára fekteti a hangsúlyt, az emberek életének megmentése áll a középpontjában.

Mint állítják, a sürgősségi rendszer bomlasztása 2011–2012 környékén kezdődött, amikor folyamatosan kikezdték jogi, anyagi, emberi erőforrásait. Dr. Raed Arafat azonban folyamatosan ellenállt ezeknek a támadásoknak, összetartva a fogaskerekeket — mindehhez kolosszális erő, kitartás kellett, teszik hozzá.

Az egészségügyi szakemberek azt sem értik, hogy miért akarják mindenféle alapos, objektív és mindenre kiterjedő vizsgálat nélkül meneszteni Arafat doktort.

„Ezt a rendszert harminc éven keresztül építették, és most 30 nap alatt akarják tönkretenni. Mit állítanak a helyébe? Kérjük, ezt magyarázzák meg Románia lakosainak. Ha nem tudják, akkor tisztelettel kérjük: hagyják, hogy végezzük a dolgunkat dr. Raed Arafattal együtt” — emelik ki az egészségügyi szakemberek, hozzátéve, hogy ellenkező esetben a tiltakozástól sem riadnak vissza. Azt is hozzáteszik, hogy sztrájkjukkal nem fogják befolyásolni a munkát, hiszen annak a sürgősségi egészségügyi rendszer páciensei innák meg a levét.

Bumbuluţ Krisztina