2024. 04 20.
3 °C

Kivégezte a Real Madridot az Ajax, a Tottenham Dortmundban is nyert

2019.03.06 - 02:20

Március ötödikével gyakorlatilag véget ért a Real Madrid labdarúgócsapat idényének érdemi része, a „királyi gárda” egy héten belül három hazai vereséget szenvedett el, a következmények pedig: kiesés a Király Kupából, 12 pontosra nőtt a hátrány a listavezető Barcelonához képest a honi bajnokságban, és nem lesz címvédés a Bajnokok Ligájában.

A fantasztikus teljesítményt nyújtó Ajax kedd esti 4–1-es madridi sikere és továbbjutása valódi szenzáció – a holland csapat nemcsak eredményes, hanem rendkívül látványos futballal lépett tovább a BL negyeddöntőjébe.

Kedd este a Real lelkiállapotán segíthetett volna, hogy a BL-nyolcaddöntő első, amszterdami mérkőzésén 2–1-re győzött, így papíron favoritként várhatta a hazai közönsége előtti visszavágót.

Kedden a madridiak kezdőcsapatából eltiltás miatt hiányzott Sergio Ramos, akit Nacho pótolt a védelem tengelyében, míg a támadósorból kimaradt Gareth Bale, helyette Lucas Vázquez kezdett. Iscót a meccskeretbe sem nevezte Santiago Solari vezetőedző.

25 év után ismét

A Real Madrid legutóbb 1994 végén, az UEFA Kupában veszített el úgy párharcot a nemzetközi színtéren, hogy az első meccset idegenben megnyerte. Akkor a dán Odense ejtette ki a királyiakat a Santiago Bernabéu Stadionban aratott 2–0-s győzelemmel, a 3–2-es hazai vereség után. Kevesen gondolták a mostani meccs előtt, hogy ennek a statisztikai érdekességnek lehet még aktualitása… Ráadásul a Real hatalmas lendülettel kezdett, a 4. percben pedig Raphaël Varane fejese a lécen csattant. Három perccel később viszont az Ajax az első adandó lehetőségéből betalált: Sergio Reguilónt szerelte Dusan Tadics a madridiak térfelének közepén, majd betört a labdával a tizenhatoson belülre, külsővel szépen előkészített Hakim Zijesnek, aki ballal, futtából a jobb alsó sarokba helyezett (0–1).

Nem sokkal később jött a második is! Tadics a középpályán szenzációs csellel játszotta át Casemirót, majd hasonlóan pazar passzt adott a védők mögé belépő David Neresnek, aki a befejezésnél még arra is figyelt, kicsit alálöbböljön a labdának, hogy Thibaut Courtois még véletlenül se tudjon hárítani (0–2).

A Real Madrid először kapott két gólt az első húsz percben hazai BL-találkozón, viszont ami ezután következett, az volt az igazán katasztrófa a számukra. Bale emelése sem talált be, a kapufán csattant, a legfőbb veszélyforrásának számító Vinícius Júnior pedig sérülten, könnyezve bicegett le a pályáról, ég a szünet előtt.

Bezzeg a túloldalon… Fordulás után Tadics védhetetlenül tekert hajszálpontosan a jobb felső sarokba. Azonban a videószobában levő bírók rászóltak Felix Brych játékvezetőre, hogy ellenőrizniük kell a gólt megelőző helyzetet: a nagy kérdés az volt, hogy a támadás kezdetén Nuszair Mazraui bent tartotta-e a labdát az oldalvonalnál, amikor becsúszva elvette azt Reguilóntól. Végül azt a döntést hozták, hogy szabályos helyzetből indult az akció, így a német bíró megadta a találatot (0–3).

A 70. percben végül segít segítségére szolgált a Realnak: Asensio lövése a lécről a hálóba pattant (1–3), viszont a továbbjutáshoz így is kellett volna még két gól. 128 másodpercig éltek csak a Real halovány reményei, az Ajax ugyanis a 72. percben visszaállította a háromgólos különbséget: Lasse Schöne csavart a hosszú felső sarokba a bal oldalról, a tizenegyesponttal egy magasságban elvégzett szabadrúgásból, és végleg eldöntötte a továbbjutás kérdését (1–4).

1392 nap

A hosszabbítás perceiben Nachónál elszakadt a cérna, hátulról csúnyán rácsúszott az egyik vendégjátékosra, majd összeakaszkodott Zijessel, ezért Brych két sárga lap felmutatása után kiállította.

A Barcelona 2015-ös bravúrja óta az Ajax az első csapat, amely minden sorozatot figyelembe véve négy gólt szerzett a Santiago Bernabéu Stadionban.

A Real Madrid a 2014–2015-ös elődöntő óta, egész pontosan 1392 nap után veszített el újfent egyenes kieséses párharcot a BL-ben.

Ugyanakkor a királyiak ezt megelőzően 2004-ben veszítettek el sorozatban négy tétmeccset hazai környezetben.

Lehet folytatni még a Real negatív statisztikáját, viszont az est főszereplőjéről, az Ajaxról el kell mondani, hogy a 2002–2003-as idény óta először lépett tovább a BL legjobb nyolc együttese közé.

A vereség után a spanyol sajtó arról írt, hogy Florentino Perez klubelnök nagy tisztogatásba kezd a csapatnál, és az első, akinek mennie kell, az edző Solari lesz.

A Spurs másodjára

A madridi mérkőzés miatt háttérbe szorult a Tottenham teljesítménye: a második ágon az észak-londoniak a hazai 3–0 után Dortmundban is nyertek 1–0-ra, így kapott gól nélkül, kettős győzelemmel léptek tovább azon az együttesen, amely a csoportkörben mindössze két gólt kapott, és az idény első felében nagyszerűen teljesített. A Spurs másodszor jutott be a legjobb nyolc közé a BL-ben, ezt megelőzően a 2010–2011-es idényben a Milan kiejtésével lett meg a negyeddöntő.

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, visszavágó

Real Madrid – Ajax 1–4 (Asensio 70., illetve Zijes 7., David Neres 18., Tadics 62., Schöne 72.; kiállítva: Nacho, 90+3. – Real); továbbjutott: az Ajax, 5–3-as összesítéssel.

Borussia Dortmund – Tottenham Hotspur 0–1 (Kane 48.); továbbjutott: a Tottenham, 4–0-s összesítéssel, kettős győzelemmel.