×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
4 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kizárnák a jogosítvány-turizmust

2014.07.24 - 11:31
Megosztás:
Kizárnák a jogosítvány-turizmust

Módosult a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez szükséges dokumentációk listája. Szatmár megyében a jelentkezők 45,04 százalékának első próbálkozásra sikerül a vizsgája.

A belügyminisztérium a hazai jogszabályt és az európai normatívákat hangolta össze: a gépjárművezetői vizsgára jelentkezőnek saját felelősségére írt nyilatkozatot is le kell adnia, melyből kiderül, hogy milyen ország állampolgára, illetve az is, hogy rendelkezik-e állandó romániai lakhellyel. A májusban közvitára bocsátott határozattervezet már hatályba is lépett, azt követően, hogy a 2014/110-es számú belügyminisztériumi rendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben. Ezt a módosítást azért eszközölték, hogy megakadályozzák a „jogosítvány-turizmust” — áll a minisztérium indoklásában. A sofőrvizsga menetében 2010-ben és 2013-ban eszközöltek változtatásokat. A szállításügyi miniszter pedig 2013-ban a sikerességi arányhoz — a tanoncok legkevesebb 50 százaléka kellene sikeresen teljesítsen — szerette volna kötni a sofőriskolák engedélyeztetését, azonban ez az elképzelés egyelőre a tervek szintjén maradt. Az Országos Gépjármű-bejegyzési és Jogosítványkibocsátó Hivatal (DRPCIV) által nyilvánosságra hozott statisztikai adatokból azonban kiderül, Szatmár megyében tizenhét autósiskola működik, több mint 150 oktató készíti fel a leendő sofőröket. 2013-ban a gépjárművezetői engedély megszerzése céljából szervezett vizsgára 5828-an jelentkeztek, közülük 2625-en szereztek első próbálkozásra jogosítványt, azaz 45,04 százalékos sikerességi arányról beszélhetünk.

Szükséges iratok

A belügyminisztérium 2014/110-es határozata értelmében egy plusz iratot kell csatolnia a jogosítvány megszerzésére jelentkező személynek a dossziéjához. Eddig szükséges volt a vizsgázó által kitöltött és aláírt típuskérvény, a sofőriskola által kibocsátott beiskolázási lap, ebben kell szerepeljen az egészségügyi vizsgálat eredménye, melyből kiderül, a jelentkező alkalmas a jogosítvány megszerzésére, az érvényes erkölcsi bizonyítvány, a személyi igazolvány másolata, illetve annak bizonyítéka, hogy a jogosítvány megszerzéséhez minden szükséges illeték ki van fizetve. Ezen iratokhoz mostantól csatolni kell a vizsgázó saját felelősségére írt nyilatkozatot is, melyből kiderül, hogy milyen ország állampolgára a vizsgára jelentkező személy, illetve az is, hogy rendelkezik-e hazánkban állandó lakhellyel. A 16 és 18 év közötti vizsgázók, akik az AM, A1 és B1 kategóriájú jogosítványok megszerzését tűzték ki célul, a közjegyző által hitelesített szülői beleegyezést is kell csatoljanak az iratcsomóhoz.

Felemás sikerességi arány

2013-ban az akkori közlekedési miniszter, Relu Fenechiu arról számolt be, hogy szigorítaná a sofőriskolák akkreditálására vonatkozó szabályzatot, s a sikeresen vizsgázók arányától tenné függővé a tevékenységük engedélyezését. Ezzel azt kívánja elérni, hogy az oktatók fektessenek nagyobb hangsúlyt a tanulók felkészítésére, ugyanis országos átlagban a vizsgára jelentkezők mindössze negyede szerez gépjárművezetői jogosítványt. Szatmár megyei viszonylatban az Országos Gépjármű-bejegyzési és Jogosítványkibocsátó Hivatal (DRPCIV) adatai szerint 2013-ban az első vizsgázók közül 45,04 százalék szerezte meg a jogosítványt. Tavaly a megyénkben működő 17 sofőriskola 5828 személyt készített fel a gépjárművezetői vizsgára, ám közülük 2625-en jutottak csak jogosítványhoz. Van olyan sofőriskola, amely 2-2 oktatóval működik, de olyan is, ahol 40 oktató tevékenykedik. Ami a sikerességi arányt illeti, a megye legeredményesebbnek mondható sofőriskolájában a vizsgázók 59,38 százaléka ment át a vizsgán, míg a leggyengébbnek számító iskolában 31,34 százalék a sikerességi arány.

Sógor Beáta