×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
9 °C
szórványos felhőzet
Szatmárnémeti

Klamm háborúja ma is tart

2017.09.21 - 09:34
Megosztás:
Klamm háborúja ma is tart

Tegnap az Északi Színház büféjében kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg Kai Hensel Klamm háborúja című monodrámáját, amit Rappert-Vencz Gábor játszik iskolákban és stúdióteremben.

Tegnap az Északi Színház büféjében tartott szakmai beszélgetésen került megvitatásra Kai Hensel kortárs német drámaíró Klamm háborúja című monodrámája, amit már több alkalommal bemutatott Rappert-Vencz Gábor Ovidiu Caiţa rendezésében. Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója ismertette, hogy az előadás színészi kezdeményezésre jött létre két változatban: stúdióelőadásként és osztálytermi előadásként.

Rappert-Vencz Gábor, az előadás egyetlen szereplője elmondta, hogy miután elolvasta a szöveget, irtózatos embernek tartotta a szereplőt, úgy érezte, nincs semmi közös bennük, de miután a rendezővel elkezdték értelmezni a darab szövegét, igyekezett megtalálni és közvetíteni a darab mondanivalóját. Minden korosztály emlékezik azokra az érzésekre, amiket az iskolában tapasztalt, mindenkiben léteznek tanáremlékek, a tanárok személyisége meghatározza az ember felnőttkorát. A darab a tanár-diák viszonyról szól, de ugyanez a helyzet bármilyen hatalmi és beosztott viszony esetén. A hatalmi viszonyok nagyon bonyolultak, hiszen minden hatalom felett van egy magasabb hatalom. A monodráma nagy kihívás a színész számára, ugyanis ott mindenért ő a felelős, nem mondhatja azt, hogy színésztársai hibáztak.

Ovidiu Caiţa rendező elmondta, hogy ez az első olyan rendezése, amikor nem ő választott darabot, hanem felkérték, hogy rendezze meg azt. Ő maga mindig utálta az iskolákat — főként a középiskolát. Rendezésének az az érdekessége, hogy sikerült kivinni a darabot a színházi környezetből, mivel az előadás egy osztályteremben játszódik, ahol a nézők a padokban ülnek. Azzal, hogy az előadás elveszíti a teatralitását, sokkal valószínűbb a történet. Rappert hozzátette, hogy nagyon eredményesek az előadások utáni történetek, főként az iskolákban a diákokkal. A fiatalok roppant érzékenyek, észrevesznek olyan dolgokat, amikre a felnőttek nem gondolnak. Maguk a diákok is beismerik, hogy kell az iskolában a fegyelem, de ahhoz hiteles pedagógusokra van szükség, akik maguk is hiteles életet élnek.

 

 

Elek György