×
2024. 04 25.

Klasszis izomkolosszusok versenyeztek Szatmáron

2014.07.06 - 20:16

A világ húsz legerősebb embere közé tartozó lengyel Rafal Kobylarz nyerte meg az Romániában első alkalommal rendezett skót felföldi hagyományos játékok világbajnoki tornáján, Szatmáron.

A sportágban elismert, több világversenyt megnyert izomkolosszusok vettek részt az elmúlt hétvégén a szatmárnémeti Aquaparkban rendezett skót felföldi hagyományos játékok világbajnoki tornáján. A bírói testületet is klasszisok alkották, ugyanis itt volt a Nemzetközi Felföldi Játékok Szövetségének (IHGF) teljes vezérkara: a skót Francis Brebner egykori profi világbajnok, az IHGF elnöke, az egyesült államokbeli Ryan Viera többszörös profi világbajnok, az IHGF alelnöke, illetve a magyarországi Darázs Ádám ötszörös Közép–Európa Legerősebb Embere, az IHGF vezérigazgatója. Utóbbi elmondta, az erősember–versenyek a világ legrégebbi, folyamatosan megrendezett tornái, a skót felföldi hagyományos játékok szabályai pedig 200–300 éves múltra tekint vissza. „A skót felföldi hagyományos játékok elsősorban az angolszász vidékeken népszerűek. Nagy Britanniában például több százezres közönség előtt rendezik a világbajnoki versenyeket, és maga a királynő adja át a díjakat. Magyarországon a 2000-es éve elején lett népszerű, és már vannak világszinten elismert sportolóink” – nyilatkozta Darázsi. A szatmári versennyel kapcsolatban elmondta, szeret visszatérni a Szamos–parti városban, hiszen Cortean Sándor (Big Sanyi) évről évre jó tornákat szervez. „Most nagyon erős a mezőny, hiszen Bajnokok Ligája–győztesek, világverseny–győztesek mérkőznek meg, egyeseknek a világ legerősebb embere versenyére készülnek” – folytatta az IHGF vezérigazgatója, aki az elmúlt években részt vett a Big Security által megrendezett Szatmár Kupa erősember–versenyeken. „Jelentős különbségek vannak az erősember és a skót felföldi hagyományos játékok szabályai között. Többek között a versenyszámok különböznek, ugyanakkor ezeken a játékokon sokkal nagyobb hangsúlyt kap a technika” – mondta Big Sanyi, aki a szatmári verseny előtt 2012-ben, Magyarországon vett részt egy vb–versenyen, ott a kőlökés számban bizonyul a legjobbnak. A hazai viadalon viszont nem sikerült a bravúr. Ennek legfőbb oka, hogy megsérült, tegnap a hetedik próba után, a hetedik helyről feladni kényszerült a versenyt.

A nyolc próbás verseny egyébként rendkívül látványos versenyt hozott, a vasárnapi próbák között pedig a magyarországi Kéri György skótdudás szórakoztatta a közönséget. A mezőny legjobbja a lengyel Rafal Kobylarz volt: a világ húsz legerősebb embere közé tartozó fiatal izomkolosszus négy és fél próbát nyert meg. A holland Johan Langhorst lett a második, míg az izlandi, több mint két méter magas és 156 kilós Georg Ogmundsson a bronzéremmel térhetett haza.