×
2024. 04 20.

Klinikai halálból jött vissza Argentína

2018.06.27 - 04:14

Közönségriasztó, rendkívül unalmas, 0–0-ra végződő mérkőzéssel lépett kéz a kézben az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon a nyolcaddöntőbe Franciaország és Dánia a C-csoportból.

Csúfot űzött a labdarúgásból Franciaország és Dánia a világbajnokság C-csoportjának zárómérkőzésén. A két európai alakulat az oroszországi torna leggyengébb találkozóját játszotta kedd délután Moszkvába, amiért megkapták a méltó jutalmat: füttykoncert kísérte le őket a pályáról. A franciáknak és a dánoknak is elég volt egy pont a továbbjutáshoz, így „letették a fegyvereket”, és kilencven percen keresztül untatták a fociszeretőket. Sajnos, ezzel megszakadt egy szép sorozat is, ugyanis az előző 32 mérkőzés mindegyikén született legalább egy gól.

A csoport másik mérkőzésén az ausztrálok az elején még bíztak abban, hogy franciák, vagy dánok valamelyike becsületesen fog küzdeni Moszkvában, hiszen, ha egy európai alakulat nyert volna, akkor győzelem esetén Ausztrália is bejuthatott volna a nyolcaddöntőbe. Ez nem így történt, ráadásul a perui együttes szerzett vezetést, amelynek ez volt az első vb-gólja 1982 óta: Paolo Guerrero ívelt az ausztrál tizenhatos bal oldaláról a túl oldalon második hullámban érkező André Carrillónak, aki 14 méterről kapásból a jobb alsó sarokba lőtt (0–1).

Szünet után Guerrero is betalált (0–2), viszont a csapatkapitány vb-részvétele sokáig kérdéses volt, végül egy svájci bíróság átmenetileg felfüggesztette a doppingvétség miatt rá kiszabott büntetést. A futballista szervezetében a tavaly októberi, Argentína elleni világbajnoki selejtező után találtak kokainszármazékot.

Az ausztráloknál pályára lépett a 38 esztendős Tim Cahill, aki negyedik világbajnokságán kapott lehetőséget, s egyben hazája legidősebb vb-n szerepelt játékosa lett.

Ricardo Gareca szövetségi kapitány legénysége pedig mosolyt csalt a szurkolóik arcára, hiszen Peru negyven év után nyert újra meccset labdarúgó-világbajnokságon: Iránt győzte le legutóbb még 1978-ban.

Messi rekordjai

A vb keddi napját viszont az esti meccsek miatt várták a legtöbben, hiszen a D-csoportban Nigéria – Argentína és Horvátország – Izland meccsek résztvevői közül csak a horvátok továbbjutása volt biztos. Végül is nem kellett csoda ahhoz, hogy Argentína is továbbjusson a csoportjából: elég volt két szép gól, egy jó adag szerencse, no meg az, hogy a horvátok ne „feküdjenek le” Izlandnak. A játék egy félideig jó, utána kaotikus volt, viszont ez a győzelem lélektanilag sokat jelenthet Argentínának. Ez pedig akár sokáig is repítheti a legutóbbi vb ezüstérmesét – bár kérdés, a lélektani plusz mennyire egyenlíti ki a továbbra is feltűnő hibákat.

A szentpétervári találkozón a dél-amerikaiak lényegesen lendületesebb, agresszívebb játékkal indítottak, Nigéria pedig fegyelmezetten, zártan védekezett a saját térfelén, de így is csak a 14. percig úszta meg kapott gól nélkül: Éver Banega a felezővonalról a kissé jobbra megiramodó Lionel Messi elé emelt, aki bal combbal levette, a másik lábával megtolta, majd az ötös jobb sarka elől jobbal a túlsó felső sarokba vágta a labdát (0–1). Az ötszörös aranylabdás ezzel az első olyan játékos lett, aki a tízes, húszas és harmincas éveiben is betalált világbajnokságon, nem mellesleg profi pályafutása során a 100. különböző stadionban szerzett gólt, amely a torna 100. találata volt egyben. Nigéria tehát jót tesz a Barcelona sztárjának, hiszen Messi legutóbb 2014-ben, ugyancsak Nigéria ellen talált be legutóbb vb-mérkőzésen.

A szünet fordulópontot jelentet Nigéria számára, a „szuper sasok" a fordulás után néhány perc elteltével egyenlítettek: ehhez kellett a nagy jóindulattal befújt büntető, amit Victor Moses – a kapust könnyed testcsellel átverve – a bal alsóba helyezett (1–1).

A végére Marcos Rojo került főszerepbe. Előbb megúszott egy 11-est, amikor a labda a fejéről éppen a karjára pattant – ezt a megmozdulást a videóbírók sem látták szándékos kezezésnek –, a hajrában pedig eldöntötte a továbbjutást: az előrehúzódó védő 11 méterről pazar kapásgólt vágott a bal alsóba – valahogy sorszerűen, mert négy éve ő is betalált a Nigéria elleni 3–2-es győzelem alkalmával, sőt akkor is győztes gólt szerzett (1–2).

Az argentinoknak ráadásul nem is kellett nézniük a rosztovi találkozó eseményeit. Izlandi, nagyobb különbségű győzelem esetén ugyanis az észak-európaiak mentek volna a nyolcaddöntőbe. Viszont a horvátok nem adták magukat, habár Zlatko Dalic szövetségi kapitány kilenc helyen változtatott az argentinokat kiütő csapaton, csak Luka Modric és Ivan Perisic őrizte meg a helyét a kezdőben. Az első félidő a balkániak meddő fölényéről szólt, de csak a második fordulóban sikerült előnyt szerezni: Milan Badelj lendületből érkezve szépségdíjas gólt „pattintott” a kapu jobb oldalába (0–1). Ez volt Horvátország első kaput talált lövése a meccsen.

A csereként beálló Dejan Lovren kezezését követően Izland tizenegyeshez jutott, amit Gylfi Thór Sigurdsson a kapuba bombázott (1–1), de a végeredményt Perisic állította be: labdát vesztettek az izlandiak a saját tizenhatosuk előterében, az Inter középpályása lecsapott a labdára, és néhány lépés után nagy erővel a kapuba lőtt (1–2).

A százszázalékos horvátok Dániával fognak mérkőzni vasárnap a nyijnyij novgorodi nyolcaddöntőben, míg Argentína szombaton lép majd pályára Kazanyban, a franciák elleni meccsen.

C csoport, 3., utolsó forduló

Ausztrália – Peru 0–2 (Carrillo 18. perc, Guerrero 50.)

D-csoport, 3. utolsó fordulóba

Izland – Horvátország 1–2 (G. Sigurdsson 76. perc – 11-esből, illetve Badelj 53., Perisic 90.).

Nigéria – Argentína 1–2 (Moses 51. perc – 11-esből, illetve Messi 14., Rojo 86.).