×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Koalíciós vita: nincs megállapodás

2014.07.10 - 08:51
Megosztás:
Koalíciós vita: nincs megállapodás

Az RMDSZ azért helyezte kilátásba kilépését a kormányból, mert Románia a magyar érdekképviselettel szemben avatkozott be a kisebbségek és az Európai Bizottság (EB) jogvitájába.

 

Nem született megoldás a bukaresti kormánykoalícióban kialakult feszült helyzetre Victor Ponta szociáldemokrata kormányfő és Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke között lezajlott tegnap délelőtti találkozón, ezért további egyeztetésekre kerül sor — közölte az MTI-vel Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára.

A kulturális miniszteri posztot is betöltő Kelemen Hunor részt vesz a szerda délben kezdődött kormányülésen. Az ülés első perceiben, amíg a sajtó képviselői jelen lehettek, Victor Ponta nem beszélt az RMDSZ-ről, illetve a Szövetség azon igényéről, hogy Románia változtassa meg elutasító álláspontját a kisebbségek európai polgári kezdeményezése ügyében.

Kovács Péter szerint már szerdán újabb Ponta-Kelemen találkozóra kerül sor. Korábban Kelemen Hunor az MTI-nek elmondta: pénteken Kolozsváron tanácskozik az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa (SZÁT), amelyet eredetileg azért hívtak össze, hogy a szövetség államfő-jelöltjével kapcsolatos döntést előkészítse, de a SZÁT-nak immár azt is meg kell vitatnia, folytatja-e az RMDSZ a közös kormányzást a Victor Ponta vezette Szociáldemokrata Párttal (PSD).

Az RMDSZ azért helyezte kilátásba kilépését a kormányból, mert Románia a magyar érdekképviselettel szemben avatkozott be a kisebbségek és az Európai Bizottság (EB) jogvitájába. Az RMDSZ és a kisebbségek európai ernyőszervezete által kidolgozott Minority SafePack nevű európai polgári kezdeményezés a kisebbségek védelmében szorgalmaz uniós szintű jogalkotást, de az EB elhárította illetékességét. Az elutasítás ellen a kezdeményezők pert indítottak az Európai Unió bíróságán, amelybe Románia és Szlovákia az EB, Magyarország pedig a kisebbségek oldalán lépett be.

A PSD körül kialakult koalíciónak az RMDSZ nélkül is többsége van a parlamentben. A román sajtó azonban arra számít, hogy a Călin Popescu Tariceanu szenátusi elnök által újonnan alapított, szervezés alatt álló Liberális Reform Párt (PLR) veheti át az RMDSZ helyét, ha a Szövetség hátat fordít a koalíciónak. Tăriceanu szerdán közölte: nem lenne semmi rendkívüli abban, ha a PLR kormányra lépne, hiszen tagjai már 2012-ben felhatalmazást kaptak erre a választóktól, hiszen a kétharmados győzelmet aratott Szociálliberális Szövetség (USL) jelöltjeiként jutottak mandátumhoz.

A parlament március 4-én szavazott bizalmat a harmadik Ponta-kormánynak, amelyben Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes és kulturális miniszter mellett az RMDSZ által jelölt Korodi Attila tölti be a környezetvédelmi miniszteri tisztséget.

Ellenzéki egyetértés

 

Szükségesnek és korrektnek nevezte a román kormány elutasító álláspontját a Minority SafePack nevű európai polgári kezdeményezés ügyében Cristian Diaconescu volt külügyminiszter, a Traian Băsescu államfő védnökségével alakult Népi Mozgalom Alapítvány elnöke, a Népi Mozgalom Párt államfőjelöltje — közölte szerdán az Agerpres hírügynökség. A szociáldemokrata kormányt más kérdésekben élesen bíráló ellenzéki politikus szerdán úgy nyilatkozott: Romániának nincs más alternatívája, mint az Európai Bizottság oldalára állni a kisebbségi kezdeményezéssel szemben.