×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kolozsvári egyetemisták a Túr mentén

2012.07.18 - 17:48
Megosztás:
Kolozsvári egyetemisták a Túr mentén

A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem 25 biológia és ökológia szakos hallgatója töltötte terepgyakorlatát a Túr Menti Védett Területeken, tudományos kutatásokban véve részt.

Immár öt éve, hogy a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia Karának hallgatói a Túr Menti Védett Területeken töltik egy hetes terepgyakorlatukat. Az idén 25 biológia és ökológia szakos hallgató lehetett részese a régióban zajló tudományos kutatásoknak. A tábor vezetőjeként dr. Szabó D. Zoltán, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Biológia-Geológia Karának oktatója így nyilatkozott: – A védett terület jellegzetessége, hogy viszonylag kis helyen nagyon változatos élővilággal rendelkezik. A terepgyakorlaton résztvevő hallgatók különböző tematikájú tudományos kutatásokban vettek részt, ezzel is segítve az év folyamán tanultak elmélyítését. A diákok hétfőn érkeztek a Túrterebes Szőlőhegyi iskola udvarára. Kedden elkezdődött a gyakorlat hivatalos programja, amely egy általános bemutatóval egybekötött, rövid kirándulással indult, ahol az ország különböző pontjairól érkezett diákok megismerkedhettek a Túr Menti Védett Területekkel. A bemutatót dr. Sike Tamás biológus, a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát Egyesület tudományos szaktanácsadója vezette. –A terepgyakorlat jól illeszkedik azon törekvéseink közé, miszerint minél több tudományos kutatás történjen a védett területen, hangsúlyozta a szakember. – Az egyetem oktatóinak közreműködésével évről évre egyre több diáknak sikerül bemutatnunk a Túr folyót és környékét, a hallgatók itt ugyanakkor, gyakorlatba is ültethetik az év közben tanultakat. Ezek a felmérések megbízható adatokat szolgáltatnak egyesületünk számára, melyek segítségével nyomon követhető a terület természeti állapotának változása, mondta el Sike Tamás.

Tudományos felmérések részesei

Szerdától elindult az intenzív munka, a diákok kis csoportokban végezték a felméréseket egy-egy tanár vagy kutató segítségével. A hallgatók különböző témakörökben végeztek kutatásokat. A madarak iránt érdeklődők a fehér gólyák elterjedését vizsgálták felkeresve a környező falvak gólyafészkeit, ahol meg is számolták, hogy egy-egy gólyapár hány fiókát nevel. A botanikus csoport a holtágak és a folyó növényvilágával ismerkedett meg, figyelve a tájidegen fajok előfordulására és elterjedésére, de sor került rovartani vizsgálatokra is, ahol a ritka mocsári tűzlepkéket kutatták fel a Túr menti erdőkben. A felmérések végeztével a kis csoportok egy-egy írott jelentésben számoltak be heti munkájukról és kutatási eredményeikről.

Pándi Annamária