×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Komoly gondot jelent az orvhalászat

2017.01.19 - 09:00
Megosztás:
Komoly gondot jelent az orvhalászat

A Szatmár Megyei Sporthorgász Egyesület évek óta küzd az orvhalászat ellen. A horgászengedéllyel rendelkező személyek által alkalmazott módszer nem törvényes. Az egyesület elnöke szerint a vermelőhelyek horgászásának tiltása lenne az egyetlen járható út.

Az orvhalászat természetesen nem helyi jelenség. Amióta az emberi társadalmak működését különböző szerződések és törvények igazgatják, mindig akadnak olyanok, akik a törvényeket megszegve igyekszenek némi pluszhaszon reményében a legalitás határain túl szerencsét próbálni. Maga a horgászat is egy mondhatni teljesen szabályozott keretek között működő tevékenységgé vált, amelyet különböző horgászásra engedélyezett periódusokban lehet művelni, a legtöbb esetben valamilyen napi, havi vagy éves díj fejében.

Szatmár megyében sem működik ez másképp. A Szatmár Megyei Sporthorgász Egyesület számos sík- és állóvizet felügyel a megyében, így akik horgászni szeretnének, kötelesek betartani az egyesület szabályzatában szereplő regulákat. Ezek között a legfontosabb, hogy csak érvényes engedély birtokában horgásszanak azokon a vizeken, ahová az engedély szól, illetve tartsák be a horgásztilalmakra vonatkozó rendeleteket.

Mindezek betartása mellett is sajnos előfordul, hogy a horgászok az illegalitás talajára lépnek, mégpedig a vermelőhelyek közelében történő illegális horgászattal.

Hogy miről is van szó, az egyesület elnöke, Bodonyi Tibor nagyvonalakban vázolta is lapunknak: elsősorban a halak pihenőidőszakához közelítve számos halfajta vermeli el magát, hogy a téli periódust biztonságban pihenhesse át. Ezt az horgászok hajlamosak kihasználni, mégpedig úgy, hogy a vermelőhelyek közelében az úgynevezett gereblyéző, pilkerező módszert alkalmazzák, de nem azért, hogy a ragadozók rácsapjanak az ólomba öntött hármashorogra, és az annak közelében felszerelt műcsalira, hanem, hogy a vermelőhelyen egymás hegyén hátán összezsúfolódott halakat kívülről tudják megakasztani. Ez a megoldás, melynek következtében a horog a halak testében, hátában vagy oldalában akad meg, illegális horgászati eljárásnak bizonyul.

Az egyesület elnöke szerint nehezen lehet felügyelni ezeket a módszereket, ugyanis azok az orvhalásznak titulált személyek, akik ezt alkalmazzák, rendesen kiváltott engedéllyel horgásznak, viszont maga az alkalmazott módszer nem törvényes. Időnként sikerül, viszont az esetek túlnyomó többségében mégis nehéz rájuk bizonyítani, hogy szándékos orvhalászatot követtek el. A legtöbb esetben a horgászok azt állítják, hogy a ragadozó halak műcsalis horgászása közbe véletlenül akasztották meg a békés, magát elvermelő hal testét. Természetesen az elmúlt évek során is számos megelőző és felügyelő akciót szervezett a horgászegyesület, ilyenkor az egyesületnek dolgozó három ellenőrt csendőrök, rendőrök vagy az Országos Halászati Hatóság munkatársai kísérték el, akik az ellenőrökkel ellentétben büntetéseket is kiszabhatnak.

Az egyesület elnöke szerint Szatmáron a Szamoson is előfordulnak ilyen tevékenységek, ugyanis a hidak közötti részen is három olyan vermelőhely van, ahol szívesen munkálkodnak az orvhalászok.

Kérdésünkre, hogy mi lenne a legkézenfekvőbb megoldás az állatkínzó, illegális módszer ellen, Bodonyi Tibor elmondta, hogy törvényesen kellene tiltani a vermelőhelyek közelében való horgászatot. Így semmilyen horgászati tevékenység nem lenne megengedett ezeken a helyeken és nagymértékben visszaszorulhatna ennek a módszernek a használata.

Végül az idei évi horgásztilalmakról is ejtett néhány szót az egyesület elnöke, elmondta, hogy jelenleg nincs tilalom, február közepétől március végéig a csukára nem lehet majd horgászni, illetve április 9–10. körül kezdődik majd el a júniusig tartó 60 napos általános tilalom.