×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
14 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Konferencia az anyanyelvi oktatásról

2012.11.18 - 21:07
Megosztás:
Konferencia az anyanyelvi oktatásról

A tanügyminisztérium és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség november 15–17. között Szatmárnémetiben szervezett konferenciát a magyar tanítók, valamint a magyar nyelv és irodalom szakos tanárok számára. A rangos szakmai találkozón záródokumentumot fogadtak el.

Záródokumentum aláírásával ért véget a magyar nyelven tanító tanítók, valamint a magyar nyelv és irodalom szakos tanárok első szakmai konferenciája. A konferencia témája, az anyanyelvi oktatás kihívásai a szakmai és társadalmi párbeszédben, abból a társadalmi valóságból indult ki, hogy az iskola feladata nemcsak az oktatás, hanem az anyanyelvi nevelés is. Ezen a szakmai fórumon lehetőség adódott a különböző tanítási szinteket képviselő pedagógusok számára a párbeszédre, tapasztalatcserére, a közös gondok megvitatására, az oktatói, nevelői munka gyakorlatorientált megközelítésére. A konferencián részt vevő óvodapedagógusok, tanítók, tanárok és egyetemi oktatók az előadások, megbeszélések és a kerekasztal keretében elhangzó reflexiók alapján a következő gondolatokat, következtetéseket és értékeket emelték ki a konferencia zárónyilatkozataként: a hatékony anyanyelvi nevelés átjárhatóságot feltételez a különböző oktatási szintek között. A résztvevők hangsúlyozták a következőket: hasonló szakmai fórumok szervezése nélkülözhetetlen, az anyanyelvoktatás folyamatos fejlesztéséhez konferenciák, műhelymunkák szükségesek; az óvodapedagógusok és tanítók igénylik, hogy rálátásuk legyen az alapfokú, középfokú oktatás szemléletére, problémáira, a kimeneti követelményrendszerre; a kompetenciaalapú anyanyelvi oktatás koncepciójának érvényesítése szükségszerűvé teszi, hogy az alapfokú és középfokú oktatásban dolgozó tanárok — az óvodapedagógusok és tanítók munkájának megismerésével, a tantervi követelmények átlátásával — folyamatában láthassák a képességfejlesztés belső logikáját. Az anyanyelvoktatás — az anyanyelvi kompetencia fejlesztése — elképzelhetetlen eme egységes rálátás, a különböző szakaszok koherens egymásra épülése nélkül, áll az elfogadott záródokumentumban.

A konferencia jelentős szerepet töltött be a magyar nyelven tanító óvodapedagógusok, tanítók, magyar nyelv és irodalom szakos tanárok szakmai hitének megerősítésében.

Következtetések

Nagy Éva, a Nevelési, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium kabinetigazgatója: „A magyar nyelv, kultúra, oktatás megőrzése, ápolása és fejlesztése sohasem volt könnyű, mégis számos kiváló ember vállalta a magyar pedagógusok hivatását. Gyermekeink számára valódi közösségi sikert csak a szakmailag felkészült pedagógus biztosíthat. A romániai magyar oktatást az értéktisztelet és a tolerancia kell jellemezze. (…) Megmaradni és maradandót alkotni csak úgy lehet, ha megőrizzük értékeinket, ha van víziónk a jövőről. Amennyiben ezt megtesszük, pedagógusok, diákok és szülők, akkor nem marad el a siker.”

Dr. Szabó Thalmeiner Noémi, egyetemi adjunktus, BBTE Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozat: „A pedagógus napjainkban számos szerepelvárásnak kell hogy eleget tegyen, és sok esetben előfordul, hogy szerepkörei ütköznek egymással. A tájékozódásban azonban sokat segíthet, ha nem téveszti szem elől a pedagógusi hivatás két legfőbb feladatát, mely a gyermek fejlesztését tartja a legfőbb értéknek: egyfelől a tanulás optimális megszervezését, másfelől a közösség fejlesztését. E két területen számolnia kell az aktuális kihívásokkal. A tanulás során figyelembe kell vennie, hogy megváltozott világunkban információk tömkelegéhez jut hozzá a gyermek a könyvek, a televízió és a számítógép által, ezért a tanár már nem tekinthető egyedüli információforrásnak. Szerepe azonban nem csökkent, hanem kibővült, segítenie, támogatnia kell a diák tanulását, megtanítva az információk tömkelegében való tájékozódást, illetve fenntartva a gyermek érdeklődését a tanulás iránt. A közösségfejlesztés ugyancsak alapvető feladata a pedagógusi munkának, hiszen csak egy jól működő közösségben érezheti magát biztonságban a gyermek, fordíthatja energiáit a tanulásra. A közösségfejlesztés során a pedagógus példaképértékű, amennyiben erőszakmentesen kezeli konfliktusait, elfogadja a másságot és szilárd értékrendet képvisel. E sokirányú tevékenységben a szülőben társra lelhet, hiszen a gyermek optimális fejlesztése elképzelhetetlen a szülő együttműködése nélkül.

Elek György