×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Könyv a szatmárnémeti baptista gyülekezet történetéről

2012.09.04 - 10:20
Megosztás:
Könyv a szatmárnémeti baptista gyülekezet történetéről

Nemrégiben ünnepelte a Szatmárnémeti Magyar Baptista Gyülekezet fennállása 100. évfordulóját. Az esemény alkalmából megjelent kiadvány munkával töltött évekről számol be az olvasónak.

A Szatmárnémeti Magyar Baptista Gyülekezet nemrégiben ünnepelte fennállása 100. évfordulóját, a rendkívüli esemény alkalmából a közösség egy kiadványt jelentetett meg. A tördelést és a borítótervezést Havas Péter, a lektori munkát Vékás Benjámin végezte, a 2012-ben készült csoportképeket pedig Angi Melinda készítette. A gyülekezet jubileumi évének mottójául a következő igeverset választotta: „Emlékezzetek, és teljesítsétek minden parancsolatomat, és szentek legyetek Istenetek előtt.” 4Móz 15,40.

A tartalomról

A kötet szerzője Kovács József, a Romániai Baptista Szövetség főtitkára, aki Szűcs Sándor jelenlegi lelkipásztor felkérésére állította össze a könyvet. Mint ahogy a kötetben olvasható, a gyülekezet létrejötte és történelmének első évtizedei nehezen dokumentálhatók írásos forrásokkal. Minden valószínűség szerint Szatmár környékén az újkori evangéliumi magvetés bibliaterjesztők munkája által valósulhatott meg. Mint a Békehírnök folyóiratból megtudható, az 1910-es évek elején Szatmár környékén tevékenykedett egy Csordás Lőrincz nevű, baptista hitű bibliaárus. Ő lehetett az első, aki a baptista hitet terjesztette ezen a vidéken, és általa sokan az evangélium vonzáskörébe kerültek. A fentieket figyelembe véve a gyülekezet — ha nem is hivatalosan, de testvéri közösségként — 1912-ben már megalakultnak tekinthető.

Fényképek

A könyv gazdag — fekete-fehér és színes — fényképanyaggal rendelkezik, a fotók a gyülekezeti élet momentumait elevenítik fel. Olyan felvételek is találhatóak a kötetben, amelyeken a gyülekezet pásztorai családjuk körében láthatók: Dobner Béla Jenő, Bartha István, Vékás Zoltán, a Szatmárnémetiben élő és hosszú ideig polgári munkát vállaló Budai Lajos és végül, de nem utolsósorban a jelenleg szolgáló Szűcs Sándor.

 Karikás Enikő