×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
4 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Könyvismertető: Adler Kaba élete és lágergrafikái

2014.05.04 - 19:26
Megosztás:
Könyvismertető: Adler Kaba élete és lágergrafikái

A szatmárnémeti születésű festő- és grafikusművész, Adler Ernő Kaba lágergrafikái a holokauszt drámáját ábrázolják megrázó erővel. Hatásuk alól a ma embere sem tudja kivonni magát.

A művész első megnyilatkozása a haláltáborról 1947. január 2-án volt egy szatmárnémeti kiállítás keretében. A fekete-fehér tárlat anyagából 200 darab számozott album is megjelent Boros Jenő református lelkész és Șuta Mihai prefektus előszavával. A művész ezt az albumot az Auschwitzban mártírhalált halt szülei emlékének szentelte, akik soha nem tértek vissza a Hunyadi utca 17. szám alatti lakásba. Ugyanezt a grafikai anyagot hamarosan elvitték Ausztria több városába is. Az 1947-ben kiadott számozott példányszámú album képeinek másolatait láthatja az olvasó az Adler Kaba élete és lágergrafikái című könyvben.

A magyar-angol nyelvű könyv bemutatja Adler Kaba színes életét, a szatmárnémeti Hunyadi utcai háztól az auschwitzi haláltáboron át, Amerikán keresztül a tel-avivi temetőig. A művész igen gazdag munkásságának töredéke ez a tematikus grafikai anyag. 35 drámai erejű grafika idézi fel a lágeréletet, a hatalmasok cinizmusát és kegyetlenségét, a kiszolgáltatottak megaláztatását és szenvedéseit. Fényképeknél kifejezőbb kordokumentumok Adler Kaba lágergrafikái. Szereplői a hatalom szorító markában, a menetelésekben, a félelem görcsében, a rettegésekben, a rémületekben, az élőholttá soványodott csontvázakban is az élet kultúráját sugallják a néző számára. Éppen ettől lesznek Adler grafikái megrázóak, mert mi tudjuk, hogy a haláltáborok nem az élet otthonai voltak, és ők, a lágerekbe hurcoltak is tudták, mégis reménykedtek az utolsó perc után is, amikor elfogyott az oxigén. A legkilátástalanabb helyzetekben is az élet oldalán álltak. Fájdalomtól, kíntól, rémülettől eltorzult arcok, csontvázzá soványodott emberre emlékeztető lények, az utolsó levegő-szippantásban megmerevedett arcok, a krematórium vakító fénye, ártatlan gyermekarcok nevető-mosolya néz ránk és vádol téged, emberiség a megtörténtekért. Az élet a legreménytelenebb helyzetekben, a gázkamrák ajtainak becsapódásakor is élni akar. Adler Kaba sorozatának utolsó képe a Felszabadulás címet viseli. A sötétségből a fény felé forduló alakok mögött látjuk az áldozatok tömegét, látjuk az elképzelhetetlent.

Az Adler Kaba élete és lágergrafikái című kötet az Otthonom Szatmár megye című sorozat negyvenharmadik darabjaként jelent meg. Beszerezhető Szatmárnémetiben a Zsidó Hitközség irodájában és a Baraprest üzletben, a Bercsényi utcában.

 

Csirák Csaba