×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Korlátozott kórházlátogatás

2016.02.20 - 15:00
Megosztás:
Korlátozott kórházlátogatás

Az elkövetkező időszakban ne legyen átjáróház a kórházakban! A légúti megbetegedések terjedésének visszaszorításáért és a páciensek biztonságáért korlátozzák a látogatást.

Korlátozzák a beteglátogatást a romániai kórházakban, így a Szatmár megyei egészségügyi intézményekben is. Ezt az egészségügyi minisztérium rendelte el a légúti megbetegedések visszaszorítása érdekében — hívja fel a lakosság figyelmét Constantin Demian, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sajtófelelőse. Mint megtudtuk, a szigorítás meghatározatlan ideig lesz érvényben, a szaktárca rendeli majd el a feloldását. A minisztériumtól érkezett átirat nem tér ki a beteglátogatás korlátozásának módjára, ezt a kórházak vezetőségére bízta.

„Bár nincs karantén, korlátozás lép életbe az újszülött osztályon, a nefrológián, az onkológián és a gyermekosztályon, de arra kérjük a hozzátartozókat, hogy a többi osztályon fekvő páciensekhez is egyenként jöjjenek csak látogatóba, és lehetőleg ne maradjanak többet, mint 20 perc” — magyarázta Demian.

Az egészségügyi minisztérium ugyanakkor azt javasolja, hogy a vírusos légúti megbetegedések visszaszorítása érdekében a betegek hozzátartozói köpenyt, papucsot és egyszer használatos védőmaszkot viseljenek a látogatás idején.

Az országban még nincs kiterjedt influenzajárvány, de rendkívül intenzíven terjed az influenza Európa keleti részén, Ukrajna és Oroszország is erről adott jelentést az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legutóbbi összefoglalójában.

21 életet oltott ki az influenza

Bár Romániában még nincs kiterjedt influenzajárvány, eddig 21 ember, köztük egy két hónapos gyerek életét követelte a megbetegedés. Közel 600 ezren oltatták be magukat az influenza ellen. Romániában az elmúlt héten 319 lehetséges influenzás esetet regisztráltak a szakorvosok — Szatmár megyében viszont még egyet sem.

Huszonegy személynek a halálát okozta országszerte az influenza, közülük 18-an nem voltak beoltva a vírus ellen, háromról nem tudni, hogy részt vett-e az immunizáláson vagy sem. A beoltatlan, elhunyt személyek között van egy két hónapos gyerek is, akit azonban a kora miatt sem lehetett volna immunizálni. A legtöbb halálesetet, szám szerint tízet a fővárosban okozott az influenzajárvány ebben a szezonban, öten hunytak el Argeş megyében, ketten Kolozs megyében, valamint egy-egy halálesetet regisztráltak Hunyad, Szeben, Vălcea és Teleorman megyében.

Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint 598 502 adag influenza elleni vakcinát használtak fel ebben a szezonban, 43 090 adag még mindig a lakosság rendelkezésére áll, amennyiben az immunizáció mellett döntenek.

Influenzajárvány idején a fertőződés esélye csökkenthető, ha elkerüljük a zsúfolt helyeket és betartjuk az általános személyi higiénés szabályokat, különös tekintettel a kézhigiénére, a köhögéssel-tüsszentéssel kapcsolatos etikettre — hívja fel ismételten a figyelmet az egészségügyi szaktárca.

„Gyakran mosson kezet meleg vízzel és szappannal, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után. Ezzel megakadályozhatja, hogy a kezéről a szabad szemmel nem látható kórokozók tárgyakra, felületekre, onnan mások kezére, nyálkahártyájára kerüljenek. Az alkohol-bázisú kézfertőtlenítők is hatékonyak. Ne érintse a szemét, orrát vagy száját a kezével, mielőtt azt megmosná.

Köhögéskor vagy tüsszentéskor tartson zsebkendőt a szája és az orra elé (ha épp nincs kéznél, akkor is inkább a könyökhajlatba, és ne a tenyerébe köhögjön/tüsszentsen). Javasolt az eldobható papír zsebkendő használata.

Lehetőség szerint kerülje a zsúfolt helyeket, különösen a zsúfolt, zárt helyiségeket, a liftek használatát. Ha módja van rá, tartson nagyobb — minimum 1 méter — távolságot más személyektől.

Influenzajárvány idején kerülje az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), amelyek szintén növelik a megfertőződés kockázatát. Lehetőség szerint kerülje a betegekkel való közvetlen kontaktust. Zárt terekben gondoskodjon a gyakori alapos szellőztetésről.

Amennyiben az influenza tüneteit észleli magán, maradjon otthon és tartson távolságot másoktól, ezzel is védve őket a megfertőződéstől” — javasolják a szakemberek.

Az influenza elleni védőoltás beadatásának még ilyenkor is lehet szerepe a betegség elkerülésében. Tudni kell viszont, hogy a járvány idején végzett oltások esetén már fennáll a lehetősége annak, hogy az oltott személy azelőtt megbetegszik, hogy a védőoltás kifejtené hatását (10–14 nap). Amennyiben valaki a védőoltás beadatása mellett dönt, lehetőség szerint kérjen külön időpontot háziorvosától, hogy ne kelljen a zsúfolt rendelőben várakoznia, ahol magasabb a fertőződés kockázata. Fontos kiemelni azt is, hogy az influenza elleni védőoltás nem okozhat influenzás megbetegedést, hiszen az oltóanyag nem tartalmaz élő vírust, a vakcina teljesen biztonságos.

Bumbuluţ Krisztina