×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
8 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON

Közös emlékeznek Gellért Sándorra

2014.11.10 - 19:15
Megosztás:
Közös emlékeznek Gellért Sándorra

Nem egészen másfél éves tevékenysége alatt már több alkalommal is fellépett a Mikolai Hagyományőrző Asszonykórus, legközelebb december elején az iskolával közösen szerveznek műsort Gellért Sándor költő és a világháborúkban elesett mikolaiak emlékére.

Bár még egy hónap van a 26 éve elhunyt költő, műfordító Gellért Sándor szüetésnapjáig, Mikolában már készülnek a december 11-hez kapcsolódó eseményre, melyet először szervez közösen az 1916-ben született költőről elnevezett tanintézmény és a Mikolai Hagyományőrző Asszonykórus. Amint azt Dobos Csaba iskolaigazgató elmondta, a diákok a szokásokhoz híven versműsorral készülnek az ünnepségre, melyet a tanintézmény előtti első és második világháborús emlékműnél tartanak majd meg. A 10 éve felavatott obeliszken az első világégés hat mikolai áldozatának és a második nagy háborúban odaveszett 25 mikolai lakosnak állítanak emléket. „Amellett, hogy 10 éves az emlékmű, a műsor helyszínét még az is indokolta, hogy 100 éve tört ki az első világháború, és jövőre kerek évfordulója lesz a másodiknak is, hiszen 70 éve fejeződött be. Ezért is gondoltuk, hogy összekötjük az évfordulókat, és együtt emlékezünk, mi az eseményhez kapcsolódóan főleg katonadalokat adunk elő” — nyilatkozta Bú Julianna, az asszonykórus vezetője, aki annak idején egyéves kutatómunka után derítette ki, kik voltak a két világháború helyi áldozatai. December 11. idén csütörtöki napra esik, de mivel az eseményt vasárnapra tervezik, az időpont valószínűleg december 7. lesz.

Az asszonykórus ugyan még csak tavaly júniusban alakult a helyi Rákóczi Kulturális Egyesület keretében — ahonnan közben idén augusztusban különböző okok miatt kivált —, de már rutinra tettek szert a fellépéseket illetően, ugyanis nem sokkal a megalakulás után be is mutatkoztak az első Családi Napon, melyen főleg szatmári népdalokat adtak elő, de hallható volt bukovinai székely dal is. Tavaly karácsonykor hagyományos karácsonyi énekeket és köszöntőket adtak elő nagy sikerrel a római és görögkatolikus, valamint a református templomban. „Ezek között volt olyan ének is, melynek nincs kottája, annak idején szájról szájra terjedt, én is a szüleimtől tanultam, és most betanítottam kánonban. Így továbbvisszük a hagyományokat, és fennmarad az utókornak is” — magyarázta a fiatalabbak által csak Juci néninek nevezett kórusvezető.

Ami az idei esztendőt illeti, a mikolai asszonyok március 15-én a forradalom és szabadságharchoz kapcsolódó műsort adtak elő, majd a református templomban volt egy anyák napi műsoruk is, felléptek a második Családi Napon augusztusban, aztán a tasnádi Kölcsey-ünnepségen is ott voltak. A december elejei fellépés után a karácsonyi ünnepek alkalmával ismét három műsort adnak elő, szenteste a református templomban, éjfélkor a római katolikusban, másnap pedig a görögkatolikus templomban lépnek fel.

A kórus a közeljövőben külföldön is ismert lehet, ugyanis több mint két hónapja egy, a régióban tartózkodó japán néprajzkutató szeretne felvenni egy anyagot a mikolaiakkal, akik lakodalmas mulatóst és hallgatót, valamint katonadalokat énekelnének, de a távol-keleti kutatót érdekelné még egy csárdást és ugróst is bemutató tánccsoport, valamint egy népi hangszeres előadó. Az asszonykórus jelenlegi összetétele: Bú Julianna, Jáger Anna, Dobos Orsolya, Fehér Mária, Tasnádi Éva, Magyar Gabriella, Tasnádi Lilike, Váradi Irén.

Romász János