×
2024. 05 08.
Szerda
Mihály
15 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.63 RON
100HUF = 1.28 RON
Vidék

Krüzselyi Erzsébet szellemiségében

2017.11.13 - 08:00
Megosztás:
Krüzselyi Erzsébet szellemiségében

A Szatmárhegyi Református Egyházközség szombaton ötödik alkalommal szervezte meg a Krüzselyi Erzsébet Egyházmegyei Szavalóversenyt tíz település fiataljainak részvételével.

A szatmárhegyiek büszkék azokra a neves személyiségekre, akik valamilyen módon kötődnek a településhez, és munkásságuk kiemelkedő eredményeivel ismertté tették Szatmárhegy nevét. Úgy gondolják, hogy ezeknek a személyiségeknek a kultuszát elsősorban helyben kell ápolni. Ezek közé a személyiségek közé tartozik Krüzselyi Erzsébet is, akinek emlékére szobrot állítottak, és már ötödik éve szavalóversenyt szerveznek, amelyen kizárólag csak az ő verseit szavalják.

Kovács József lelkipásztor ismertette, hogy nem a verseny a lényeg, hanem az, hogy a gyermekek kapcsolatba kerüljenek a Mindenhatóval az irodalmon keresztül, egy-egy személyes élettörténet segítségével. Azok, akik rendszeresen eljárnak erre a versenyre, mindig meghallgatják Krüzselyi Erzsébet szomorú élettörténetét, amely meghatározta írásainak a hangulatát. Verseiben az istenkeresés és az Istenre találás bontakozik ki, állandóan kijut a hullámvölgyek sorozatából, végül megtalálja a magyarázatot, hogy Istenben ő mégiscsak értékes, és Isten előtt minden élet kedves.

Kovács Ferenc nyugalmazott lelkipásztor fohászában Pál apostolt mint a legeredményesebb hittérítőt mutatta be. A damaszkuszi úttól elindulva bejárta a világ számtalan részét, és hirdette Isten szavát. Krüzselyi Erzsébet is nehéz utat tett meg, ő verseivel és prózai írásaival hirdette Isten igéjét. A hit adott neki erőt, hogy megharcolja az életét. Önmaga vigasztalását keresve másokat is vigasztalt és vigasztal ma is verseivel.

A verseny három kategóriában zajlott: I–IV., V–VIII. osztályosok és középiskolások között. Tíz településről érkeztek versenyzők, köztük a magyarországi testvéregyházközségből, Bodroghalomról. A zsűriben tevékenykedett dr. Visky Sándor Béla elnök, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet Rendszeres Teológiai Tanszék előadótanára, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző Szakának tanára, egyetemi adjunktusa, Nichita Sulyok Júlia, az Aurel Pop Zene- és Képzőművészeti Líceum aligazgatója, tanítónő, Tóth Imola magyar szakos tanárnő (Marosvásárhely), Marián Éva könyvtárosnő (Szatmárhegy) és Tarsoly Eszter lelkipásztor (Bodroghalom).

Visky Béla a szavalók teljesítményeit értékelte. Az előadóknak sikerült visszaadni a versekben lévő jóságot és szépséget. A szavak, a versek csodálkozásra késztetik a hallgatókat. A gondolkodó ember csodálkozó ember — mondták az ókori filozófusok —, addig nyitott valaki a világra, amíg tud csodálkozni.

Díjazottak:

I–IV. osztály: I. hely: Magyar Panka (Mikola), II. hely: Medgyesi Hanna (Szatmárhegy), III. hely: Szabó Patrícia (Mikola). Különdíj: Ferenczi Adrienn (Szatmárhegy).

V–VIII. osztály: I. hely: Ianuczas Viktória (Óvári), II. hely: Ungvári Ábel (Mikola), III. hely: Fehér Nóra Amália (Szatmárhegy). Különdíj: Demeter Gabriella (Bodroghalom) és Medgyesi Kinga (Hirip).

IX–XII. osztály: Tasnádi Tamara (Mikola).

A LiterArt Egyesület különdíját Ianuczás Viktória (Óvári) kapta.

Felkészítők: Higyed János (Mikola), Kovács József (Szatmárhegy), Vass Edit (Óvári), Tarsoly Eszter (Bodroghalom) és Keresztúri Sándor (Hirip).

A résztvevők ismerkedtek a Krüzselyi-emlékhelyekkel, amelyeket a Szatmárhegyi Református Egyházközség ápol. Mindenki gazdagabban tért haza, hiszen mélyebben beleláttak annak a személynek az életébe és költészetébe, akit még mindig sokan megkérdőjeleznek, de egyre többen vannak azok, akik elismerik költészetét.

A rendezvény a Bethlen Gábor alap támogatásával valósult meg.

 

Elek György