×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Külsejükért csúfolják egymást

2020.01.28 - 16:02
Megosztás:
Külsejükért csúfolják egymást

A romániai diákok közel háromnegyedének volt része különböző zaklatásban tavaly, legtöbbjüket a külsejük miatt csúfolták társaik — állapította meg a Gyermekek Telefonja Egyesület tanulmánya.

A gyermekek közötti agresszió napjainkban egyre szélsőségesebb formában jelenik meg, a játékos csúfolódástól a kiközösítésen át a fizikai bántalmazásig széles a paletta.

Iskolai bántalmazásról akkor beszélhetünk, amikor valakit rendszeresen és hosszú időn keresztül egy vagy több diák lelkileg és/vagy fizikailag bánt. A bántalmazás lehet szóbeli — csúfolódás, gúnynevek használata, pletykálkodás, rágalmazás, alaptalan vádak —, fizikai — ütés, a másik dolgainak megrongálása —, kapcsolati — kiközösítés, kirekesztés —, illetve napjainkban egyre inkább terjed az internetes zaklatás is, angol nevén a „cyberbullying” — SMS-ben, közösségi oldalakon.

Az iskolai bullying — vagyis iskolai zaklatás, amelyről a Gyermekek Telefonja Egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) végezte felmérését —, sajnos egyre gyakoribb. Tavaly tízből hét gyermeknek volt része benne a tanintézményekben, de csak a tanulók 40 százalékának volt bátorsága segítséget kérni, beismerve, hogy zaklatás áldozata lett. A zaklatási esetek 60 százalékában az áldozatok védelmére kelt egy-egy diáktárs, és felnőtt segítségét kérte. Ilyenkor, az esetek 21 százalékában „hőssé” váltak a segítők, 16 százalékukat viszont besúgónak tartották, 10 százalékuk pedig emiatt vált céltáblává, és őt is zaklatták.

A felmérésből az is kiderült, hogy az esetek több mint felében a diákok a külsejük miatt bántották egymást. A bullying áldozatainak 62 százalékát egy diák zaklatta, 33 százalékát pedig egy-egy diákcsoport. Ami a cyberbullying jelenségét illeti, a diákokat legtöbbször (23%) a Facebookon zaklatták, 21 százalékukat a WhatsApp applikáción keresztül, 19 százalékukat pedig az Instagramon érte agresszió.

Az egyesület felmérésében az agresszorok 50 százaléka azt állította, hogy az áldozata megérdemelte a rossz bánásmódot, 36 százalékuk azt mondta, őt is zaklatta az illető diák, ezért bosszúból vágott vissza, 15 százalék csak azért zaklatott másokat, mert ezt látta a diáktársaitól, és ő sem akart kimaradni, 11 százalék szórakozásból zaklatott mást, 6 százalék pedig nem tartott semmi kivetnivalót abban, hogy zaklatta egy tanulótársát, mert ez megszokott dolog az iskolájában.

Tízből hét romániai pedagógus beismerte ugyanakkor, hogy a tanintézményében létezik a bullying jelenség. A diákok 81 százaléka elvárná, hogy a tanára, osztályfőnöke beszéljen az iskolai zaklatásról, különórát tartsanak ebben a témában, az iskolai programban viszont ez nem szerepel.

 

Mit tehetünk ellene?

 

A Gyermekek Telefonja Egyesület több javaslattal is előállt a bullying jelenség megfékezésére. Be kellene vezetni az antibullying témát az iskolai curriculumba (tanterv), az iskolai tanácsadóknak különfoglalkozásokat kellene szervezniük ebben a témában, ugyanakkor az osztályfőnökök is beszélgethetnének erről a diákokkal. Az egyesület szerint nagyon hasznos az iskolák térfigyelő kamerákkal való felszerelése is.

A gyerekcsoportokban megjelenő erőszak kezelésével kapcsolatban szerintük nagyon fontos, hogy mindhárom felet be kell vonni a megoldásba: a szülőt, a gyermeket és pedagógust is. A helyén kell tudni kezelni a bántalmazást, azaz nem túlreagálni, és nem is elsiklani felette. Rutint, megoldási módszereket, forgatókönyveket kell a gyerekben kialakítani, legyen szó akár bántalmazottról, akár bántalmazóról. Az iskolai agresszióval kapcsolatos problémák megoldására időt kell szánni, és el kell fogadni azt a tényt, hogy minden fél sérül egy bántalmazó helyzetben.

 

 

Bumbuluţ Krisztina