×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kultúra és pénz — arányok és aránytalanságok

2015.03.29 - 08:04
Megosztás:
Kultúra és pénz — arányok és aránytalanságok

Csütörtökön Csehi Árpád közgazdász, a Szatmár Megyei Tanács volt elnöke a postModern Távlatok Művelődési Műhely rendezvénysorozat részeként a Szatmár-Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében tartott előadást, amit beszélgetés követett.

Az előadás fő témája a kultúra anyagi támogatása volt: milyen lehetőségeik vannak az önkormányzatoknak és a magánvállalkozóknak kulturális intézmények és rendezvények támogatására, és melyek azok a kulturális ágazatok, amelyeket érdemes támogatni. Csehi szerint az érték elválaszthatatlan az emberi értelemtől, annak mind szellemi, mind pedig anyagi természetű produktumaitól; egy kultúra jelenségeinek megértéséhez egyfajta értékítéletre van szükség. Nemcsak valamely normarendszer értelmében beszélünk az érték fontosságáról, hanem az emberi tevékenység mint alkotás is szorosan kapcsolódik ahhoz. A kulturális alkotásokat mint értékkel telítetteket, értékelhetőként, megvitathatóként tapasztalunk meg. A kultúrát értékorientáltként fogjuk fel, az érték elkerülhetetlenül visszavetítés valamiféle normarendszerre. Szatmár megye költségvetése 2014-ben 197 828 000 lej volt, ebből 7 414 000 lejt fordítottak kultúrára. Az előadó felsorolta, hogy a főbb kulturális intézmények — megyei könyvtár, múzeum, színház, filharmónia, a hagyományos kultúrát támogató központ, művészeti iskola stb. —, milyen költségvetésből tevékenykedtek, és milyen eredményeket értek el. A számadatokból kitűnik, hogy a kultúrára költött pénz nem hozza meg az elvárt eredményeket, sok esetben csak megélhetési kultúráról beszélhetünk, ami azt jelenti, hogy a különböző intézmények alkalmazottai vagy az azokhoz közel álló személyek számára biztosít jövedelmet a kultúra.

A kultúrát a közpénzekből származó összegek mellett magáncégek is támogathatják. A jelenlegi törvény értelmében a nettó forgalom három ezrelékét, de nem többet, mint a profitadó húsz százalékát lehet civil szervezetek támogatására fordítani.

 

Mit kellene támogatni?

 

A továbbiakban a résztvevők kérdéseket tettek fel az előadónak. Mint már számos esetben korábban is, ezúttal is szóba került a Pannónia Szálló sorsa. Csehi szerint kevés az esély arra, hogy ez a város nem csupán magyar, hanem a teljes lakossága számára fontos épület felújítása belátható időn belül befejeződik. Többen mondták, hogy a szatmári vállalkozók összefogásával kellene használhatóvá tenni az épületet. Csehi szerint ha Szatmár megye valamennyi vállalkozója erre a célra ajánlaná fel cégének támogatásokra leírható összegét, akkor is több mint tíz év alatt gyűlne össze a szükséges pénz. Szatmár megyében számos értékes építészeti örökség szorul felújításra, de elképzelés sincs arra, hogy honnan lehetne ezekre finanszírozást szerezni. Több vélemény hangzott el a színház, a filharmónia, a könyvtár, a múzeum és más intézmények jelenlegi formában történő finanszírozásának létjogosultságáról, többen gondolják úgy, hogy ebben a formában a kiadott pénz nagy része pazarlás. Arról is sokat lehetne vitatkozni, hogy melyek azok a művészeti ágazatok, amelyeket akkor is kell támogatni, ha azok nem „eladhatóak”, nincs rájuk széles körű igény. Csehi hangsúlyozta, hogy a multikulturalitás megbukott, de a kultúrák keveredése megállíthatatlan, a mi feladatunk a magyar kultúra ápolása és megőrzése, tőlünk függ, hogy ez meddig és milyen szinten fog megmaradni.

 

Elek György