×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kulturális központot hoznának létre Vetésen

2015.02.06 - 10:00
Megosztás:
Kulturális központot hoznának létre Vetésen

Vetés községben az elmúlt években számtalan kulturális rendezvényt szervezett a Vetési Albert Kultúrkör, ebben az évben is igyekeznek színvonalas hagyományőrző eseményeknek otthont adni. A tervek között szerepel egy kulturális központ létrehozása is.

— A Vetési Albert Kultúrkör alapításának gondolata a Vetési Pátens kiadatásának 305. évfordulóján vetődött fel, 2008–ban — számolt be Török József, a Vetési Albert Kultúrkör elnöke. — Ekkor az egybegyűltek megemlékeztek a híres pátensről, amit II. Rákóczi Ferenc fejedelem adott ki „az vetési mezőn” levő táborában. Én mint az ünnepség szervezője vetettem fel itt annak a gondolatát, hogy a falu legnagyobb szülötte emlékének megőrzésére jó lenne létrehozni egy szervezetet, amely a maga során népszerűsítheti a Vetést érintő történelmi eseményeket, emléket állíthat azoknak a kiemelkedő személyiségeknek, akik a falu szülöttei voltak. Az elképzelést tettek követték, és nemsokára, azaz szeptemberben megalakult a nagy diplomata-püspök nevét viselő kulturális szervezet, a Vetési Albert Kultúrkör.

Rendezvények

— Alakulása óta a Kultúrkör 2008-tól minden évben augusztus 28-án megemlékezik a Pátensről — folytatta Török József —, többek között képzőművészeti kiállítás nyílt az azóta lebontott Szerdahelyi-kúriában. 2010 óta minden évben falunapnak beillő rendezvényre kerül sor, a Kultúrkör emléktáblát állított Vetési Albertnek, szobrot a Vetést megjárt Rákóczi fejedelemnek. A Kultúrkör céljai között szerepel a fent említetteken kívül még az identitástudat erősítése. 2013-ban, március 15-én például megkoszorúztuk Berey Miklós nemzetőr százados megtalált síremlékét a református temetőben, megemlékeztünk az 1554-es óvári zsinatról nagyszabású ünnepséggel, szobrot állítottunk Torday Demeternek, az első református püspöknek. Óváriban Szilágyi László ’48-as honvédhadnagy sírján emlékplakettet helyeztünk el Szilágyi László dédunokája, Szilágyi Miklós és ükunokája, Gergely Csaba kezdeményezésére és támogatásával.

Kutatómunka

— Helytörténeti kutatásaimban régészeti forrásokat és írásos dokumentumokat egyaránt felhasználok. Mindenkor figyelem a földmunkákat, érdekes leleteket találtam így, kutatom a Vetés körüli eltűnt települések nyomait, így bukkantam rá egy Gelényesre utaló Anjou-kori leletre — újságolta Török. — Sok adatot találok hál’ Istennek feltöltve az internetre is. A polgármesternél próbálom elérni a Vlád-kápolna restaurálását és egy múzeum létrehozását. Ajánlottam neki, hogy ha az új épületbe költöznek, a régit alakítsuk át múzeummá. Az idei tervek között szerepel március 15. megünneplése, június 20-án a Vetési Albert Nap megszervezése, augusztus 28-án emlékezés a vetési pátensre. Amennyiben sikerül műemlékké nyilvánítani a Vlád-kápolnát, így jelentősen felértékelődne a kápolna értéke. Török József hozzátette, hogy az eddigi rendezvényeket önkéntes munkában szervezte, ahhoz, hogy ezek folytatódjanak, intézményesíteni kell a kultúrtevékenységeket. Fel vannak újítva a község kultúrotthonai, de azokat csak lakodalmakra és iskolai rendezvényekre használják. Van olyan javaslat is, hogy miután a polgármesteri hivatal átköltözik az új épületbe, a régi épületet kulturális központtá alakítsák át, hogy abban legyen a könyvtár, a helytörténeti múzeum, kiállítóterem, ott működjön egy néptánc- és egy színjátszó csoport stb. Szükség van egy állandó kultúrfelelősre, akitől számon lehet kérni a végzett munkát.