×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
9 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kutatói díjat nyert a Slavici diákja

2015.05.04 - 12:29
Megosztás:
Kutatói díjat nyert a Slavici diákja

Rangos elismerésben részesítették a Fiatal Kutatók Nemzetközi Konferenciáján (ICYS) a Slavici gimnázium kémia körének találmányát, melyet a végzős Carina Mihaela Petric mutatott be.

 

Bronzérmet nyert a Fiatal Kutatók Nemzetközi Konferenciáján (ICYS) a keratin hasznosítása terén tett felfedezéssel a szatmárnémeti Ioan Slavici Főgimnázium diákja, Carina Mihaela Petric, dr. Átyim Pál tanítványa. Amint a pedagógustól megtudtuk, az iskolában 40 éve működő alkalmazott kémia kutatókör munkájának eredménye a rangos elismerésben részesült módszer. Dr. Átyim Pál elmondta, a törökországi Izmirben tartott, 16–19 éves fiataloknak szóló seregszemlén való részvételhez szükség volt egy olyan vállalkozó szellemű diákra, aki — amellett, hogy aktív résztvevője a kémia szakkörnek — jó előadó és folyékonyan beszél angolul, így esett a választás az A osztályba járó végzős diákra. A verseny egyébként magyar kezdeményezés nyomán jött létre, és idén 22. alkalommal hirdették meg április 18. és 22. között. A tehetségkutatónak 28 ország tagja, idén Romániának 7 helyet juttattak a szervezők. Az ICYS-nek három szekciója van: fizika, számítástechnika és élettudományok (life sciences) — Carina Mihaela Petric ez utóbbiban érte el a rangos helyezést. Dr. Átyim Pál kifejtette, a keratin feldolgozását célzó találmányuk lényegében a toll- és a gyapjúhulladék újrahasznosítására keresi a megoldást. A baromfitoll problémájára eddig nem létezett speciális módszer, a gyapjúfeldolgozás pedig egy ideje egyáltalán nem működik, így a korábban keresett alapanyag mára szintén nemkívánatos hulladékká vált.

Ezek, mint megtudtuk, igen lassan bomlanak, és megterhelik a talajt, ezért ajánlatos gondoskodni az újrahasznosításukról, mivel az elégetésük, mely bevett szokás, egyáltalán nem számít környezetbarát eljárásnak. A szakkörvezető szerint sikerült olyan eljárást kidolgozniuk, melynek eredményeként a toll és a gyapjú fő alkotóeleméből, a keratinból egy folyékony frakciót nyernek ki, mely kitűnő hajlakk-alapanyag, a megmaradó szilárd részekből pedig jó abszorpciós tulajdonsággal rendelkező hidrogélt készítenek, ami például pelenkákban használható úgynevezett nedvszívó magként. Hozzátette: mivel kizárólag természetes alapanyagból dolgoztak, mindkét hasznosítás esetén kizárhatóak az allergiás reakciók. „Különösen örülök annak, hogy épp az élettudományok szekcióban sikerült előkelő helyezést elérnünk, mivel interdiszciplináris kategóriáról van szó, és itt a legerősebb a mezőny” — fejtette ki lapunknak dr. Átyim Pál, hozzátéve: nem kizárt, hogy a Slavici alkalmazott kémia szakkörének ez lesz ötödik bejegyzett szabadalma. Mint megtudtuk, 1985-ben a bulgáriai Plovdivban rendezett fiatal feltalálók nemzetközi kiállításán nyertek különdíjat a PABE tintával, mellyel úgy lehet fóliára írni, hogy az nem mázolódik el, további három szabadalmuk pedig különféle kenőanyagok kikísérletezéséhez kötődik.

 

Babos Krisztina