×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Lányok járták a legényest Borókáéknál

2017.02.27 - 11:22
Megosztás:
Lányok járták a legényest Borókáéknál

Piros ráncos szoknyába bújtak, kendőt kötöttek a legények, legényest jártak a lányok, óriásbébivel csárdásozott a bohóc, szakáccsal ropta a cicalány, medvét táncoltatott a vőfély — farsangi mulatsághoz méltóan állt fejtetőre a világ és állt a bál.

Fergeteges hangulatú maszkrás farsangi bálon temették a telet a Borókagyökér Egyesület tagjai és vendégei — szigorúan betartva a télűzés és a farsang szabályait, ősi szokásait. Hiszen eleve egy ősi hiedelem hívta életre e zajos mulatságokat: azt hitték ugyanis az emberek, hogy a tél utolsó napjaiban a nap legyengül, és a gonosz szellemek életre kelnek, így vigalommal, alakoskodással, boszorkány vagy kiszebábu elégetésével akarták elűzni őket. Nos, a Lépésházban egyikből sem volt hiány: vasárnap hajnalig tartott a vigalom és a mulatozás, a szigorú felszólításnak eleget téve mindenki alakoskodott, azaz álarcot és jelmezt öltött magára, s nem csupán a szalmabáb égett hamuvá, de a bolondos Röpikék kicsúfoló téltemetést is bemutattak, s természetesen az asztalokról nem hiányzott a hagyományos farsangi szalagos fánk sem, amelynek egykor mágikus, óvó erőt tulajdonítottak.

Kicsinek bizonyult szombaton este a Lépésház, ahol közel 170-en gyűltek össze a télűző, tavaszcsalogató Maszkurabálba, melynek nem csak a megnevezése volt maszkabál, hanem valóban mindenki álarcot öltött, részben a mulatság kedvéért, részben, mert a szigorú kitét szerint álarctalanul be sem lehetett volna lépni. De a szervezők nemcsak „kitalálták” a szabályt, hanem a megvalósításban is segédkeztek, ugyanis a Maszkurabál előkészületei már pénteken délután megkezdődtek, amikor csipkéből, gézből, fátyolból formáztak, festettek, varázsoltak szebbnél szebb velencei álarcokat — melyek jó része aztán szombaton este vissza is tért a Lépésházba, egyik-másik bálozó arcának fedezékeként. Ám ez még csak a móka kezdete volt, a kupicányi Isten hozott pálinka még jóformán végig sem „csordogált a gigákon”, máris kezdődött a vidám és néphagyományokat felelevenítő momentumok sora Gyönyörű Zsigmond vőfély és a mulatság ceremóniamesterének vezényletével, humoros rigmusok kíséretében. A Röpike néptánccsoport sem adta alább a bolondozást — már a belépőjük megnevettetett mindenkit, ugyanis most a fiúk húztak szoknyát, kötöttek kendőt, a lányok pedig bajuszt-szakállt pingáltak arcukra, pörge kalapot csaptak a fejükbe, s így perdültek táncra, sőt, hagyományőrzésként egy kicsúfoló téltemetést is bemutattak, Méhes Kati színművésznő pedig nem csak népdalaival, de vidám adomáival szórakoztatta az egybegyűlteket.

A Maszkurabál fénypontját érthető módon a nevesincs kiszebáb elégetése jelentette („Nem jutottunk megfelelő és stílusos nevet találni neki, mire megtaláltuk volna, már a bábu nem volt sehol, csak egy marék hamu” — magyarázza Szejke Judit), amely hegedű- és harmonikaszó, no meg a jelmezes sokadalom vidám biztatása közepette lett az enyészeté, sőt az egyik boszorkány jól meg is seprűzte biztos, ami biztos alapon.

Farsangi bálhoz illően a maskarások kora hajnalig ropták fáradhatatlanul a táncot, az Amulett zenekar pedig húzta, szintén fáradhatatlanul — apróbb pihenőket csak annyi időre tartva, amíg eltüntették tányérjukból a gulyáslevest s az ízletes töltött káposztákat, de hajnalra a több mint 500, frissen sütött fánknak is nyoma veszett.

Szabó Kinga Mária