×
2024. 04 19.

Lebőgött a nagyképű CFR, FCSB-fiaskó az EL-playoff-ban

2018.08.24 - 03:58

Mindkét állva maradt román klubcsapat kétgólos vereséget szenvedett el csütörtökön idegenben, a labdarúgó Európa Liga playoffkörének első mérkőzésén. Mindezek közül a bajnok CFR veresége szégyenteljes.

Eddig az európai törpeállamok klubcsapatait sorra amatőr jelzővel láttuk el, viszont csütörtök este fordított volt a helyzet Luxemburgban, ahol a román bajnok Kolozsvári CFR csúnyán leszerepelt a labdarúgó Európa Liga playoffkörének első mérkőzésén: Antonio Conceicao vezetőedző legényei 2–0-ra kaptak ki, de különbség nagyobb is lehetett volna, amennyiben a házigazda F91 Dudelange nem szórakozza el a féltucatnyi veszélyes gólhelyzetét.

Csütörtökön a CFR tűnt egy amatőr csapatnak. A „vasutasok” tanácstalanul játszottak, néha még az egyszerű passzok sem jöttek össze, a 30. percben pedig Omrani leshelyzetből szerzett gólt, amit a játékvezető érvénytelenített. Aki azt gondolná, hogy a CFR a második számú csapatával állt fel Luxemburgban, az téved. Conceicao a legjobbjait küldte a pályára, akik túlságosan nagy mellénnyel jöttek erre a meccsre. A román bajnokcsapat vélhetően elfelejtette, hogy az ellenfele egy héttel korábban a lengyel bajnokot, a Legia Varsót pofozta fel. Csütörtökön is egyértelmű volt a Dudelange fölénye, és csakis a szerencsén múlt, hogy a második félidőre 0–0-nál fordultak a csapatok. A folytatásban viszont jött, aminek jönnie kell: egy keresztbe ívelt labda egyedül találja Couturier Clementet a kapu előtt 6 méterre, de a Dudelange játékosa kissé tanácstalan volt, ezért Arlauskiszba bombázta a labdát, a kipattanóra pedig három kolozsvári védő mögül egyedül David Turpel érkezett, aki már nem kegyelmezett (1–0). Teljesen megérdemelten vezetett a hazai csapat, amely a folytatásban is fölényben játszott. Igen, jól olvassák: a CFR-t egyáltalán nem rázta meg, hogy hátrányba kerültek az EL playoff mezőnyének leggyengébbnek vélt csapatával szemben. Țucudean még azt is megengedte magának, hogy ziccerből elszórakozza a CFR legnagyobb gólszerzési lehetőségét (a kimozduló kapus felett gyengén ívelt, a Dudelange védői még a gólvonal előtt felszabadítottak). Jött is a büntetés: Daniel Sinani a 80. percben szabadrúgásból, egy rosszul felállított sorfal mellett rúgta a kapufa tövére a labdát (2–0). Arlauskisznak akkor lett volna esélye védeni, ha a szabadrúgás pillanatába nem a sorfal mögött állt volna, hanem kissé kijön a csapattársai takarásából. Nehogy azt gondolja valaki, hogy ezután magához tért a CFR. Ugyanazt a nagyképű, tanácstalan focit játszották, a saját térfélről még a labdát is alig tudták kihozni, a Dudelange pedig a lefújás pillanatáig nyomás alatt tartotta a CFR-t.

Majdnem annyi, mint az Olimpia

Érdekesség képen megnéztük a transfermarkt.com oldalon a Dudelange játékoskeretének összértékét: 3,9 millió euró. Két évvel ezelőtt a másodosztályos Szatmárnémeti FC Olimpia játékoskerete 1,8 millió euróra volt becsülve…

A Kolozsvári CFR játékoskerete 23,73 millió eurót ér.

De a statisztikákhoz még hozzá tartozik, hogy a CFR a legutóbbi idegenbeli 13 tétmérkőzésén nem szenvedett vereséget, ugyanakkor a legutóbbi hét tétmérkőzésén sem kapott ki, sőt, egy öt mérkőzése tartó győzelmi sorozata szakadt meg Luxemburgban. Eddig egyetlen romániai klubcsapat sem szenvedett vereséget luxemburgi együttessel szemben.

„Nem ismertem meg a csapatot ezen a meccsen. Fáradtak voltak, de ez nem egy mentség arra, amit csütörtök este mutattak. Fájdalmas ez a vereség, de remélem, hogy sikerül idehaza megfordítani a helyzetet. Fizikailag felettünk voltak a luxemburgiak. Ők pihentek a hétvégén, nekünk viszont nehéz bajnoki meccsünk volt a Dinamoval. Szerintem nincs veszve a helyzet, jobban összpontosítunk a visszavágón, és kiharcoljuk a továbbjutást” — nyilatkozta a mérkőzés után a Digi Sportnak Iuliu Mureșan, a CFR elnöke.

Visszavágó jövő csütörtökön 20 órától Kolozsváron. Érdemes megismételni: a luxemburgi F91 Dudelange 2–0-s előnnyel érkezik a román bajnok otthonába.

Az első félidő döntött

A román bajnoki ezüstérmesnek, a FCSB-nek egyértelműen nehezebb ellenfele volt Bécsben. A Rapid Wien telt ház előtt, több mint 20 ezer fanatikussal a lelátón fogadta a bukaresti alakulatot. Ez talán kissé meglepte a Nicolae Dică edző tanítványait, ugyanis megremegett a lábuk a mérkőzés elején. Christoph Knasmüllner ki is használta a lehetőséget: egy ellentámadásnál egyedül maradt a FCSB-védelem közepén, ahonnan könyörtelenül kilőtte Cristian Bălgrădean kapuját (1–0). Magához tért a román alakulat, de az ellenfél kapusa, Richard Strebinger ezen az estén verhetetlennek tűnt. Az első félidőben Filipe Teixeira lövését szedte ki a léc alól, a második félidőben pedig további bravúrokat mutatott be. De ne szaladjunk előre, hiszen a szünet előtt a Rapid megduplázta előnyét: egy bal oldali szögletnél Mario Sonnleitner érkezett szabadon a rövid sarokra, és védhetetlenül fejelt a léc alá (2–0).

A második félidő elején alig álltak fel a csapatok, máris szépített a FCSB: a 47. percig Harlem Gnohere kétszer is próbára tette Strebingert, aki először még hárított, de a másodikra már ő is tehetetlen volt, hiszen az Alexandru Stan bal oldali keresztpasszára érkező francia közelről lőtte ki a Rapid kapuját (2–1).

Nagy iramban indított a román csapat, de az osztrákok erre a találatra is hamar találtak választ: az 50. percben a kipattanóra érkező Stefan Schwab 18 méterről vágta a kapuba a lasztit (3–1).

Úgy tűnt, hogy az osztrákok megelégedtek ezzel az eredménnyel, és visszavettek a tempóból, hiszen a pályán a bukarestiek akarata érvényesült. Strebinger hőst csinált magából a kapuba, míg a 84. percben Veton Berisha kiállíttatta magát a második sárga lap után. Emberhátrányban a Rapid jobban bezárkózott a védelemben, a FCSB pedig folyamatosan bombázta az osztrák kaput. Florinel Coman a felső lécet lőtte ki, míg Romario Benzar jobb oldali lövésénél az oldalléc mentette meg az osztrákokat.

Maradt a 3–1-es Rapid-győzelem, amely elvileg a bécsieknek kedvez, de ha a FCSB átviszi a csütörtöki meccs utolsó fél órájának a játékát a hazai visszavágóra – és egy kicsivel több szerencséje is lesz –, akkor a „zöld-fehéreknek” nagyon meg kell majd izzadniuk, hogy megőrizzék az előnyüket.

„Nagyon sajnálom, hogy nem sikerült egy pozitív eredménnyel zárni. Sokszor tűnődöm azon, hogy miért játszunk gyengén az első félidőben, fordulás után pedig teljesen mást tudunk játszani. Ha még rúgtunk volna egy gólt, sokkal nagyobbak lettek volna a továbbjutási esélyeink. De így, 3–1-nél sincs lejátszva a meccs” — nyilatkozta Dică.

A FCSB – Rapid Wien visszavágót csütörtökön rendezik a bukaresti Național Arénában.

Európa Liga, playoff, 1. mérkőzés

F91 Dudelange – Kolozsvári CFR 2–0 (0–0). Gólszerzők: Turpel (67. perc), Sinani (80.).

Rapid Wien – FCSB 3–1 (2–0). Gólszerzők: Knasmüllner (4. perc), Sonnleitner (40.), Schwab (50.), illetve Gnohere (47.). Piros lap: Berisha (84. perc – Rapid).