×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Legnépszerűbb: az orvosi s a közgazdasági

2013.02.18 - 09:00
Megosztás:
Legnépszerűbb: az orvosi s a közgazdasági

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ felméréséből kiderül, a végzős diákok többsége folytatni szeretné tanulmányait, és a kolozsvári egyetemi központ felé orientálódik.

A második nagy döntés meghozatala az érettségiző diákokra vár, a középiskolai tanulmányok lezárását követő elhatározás ugyanis életpályájuk első és talán legfontosabb pillére. Nagy fejtörést okoz már maga a szakirány kiválasztása, a diákoknak ugyanis szinte minden lehetőséggel számolniuk kell. A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség, a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ (CJRAE) a tizenkettedikesek pályaorientációs tervei kapcsán készített felmérést, melyben a hangsúlyt a továbbtanulás kérdésére, az egyetemi képzés és a munkavállalás helyszínére helyezték, emellett a befolyásoló tényezőkre, a diákok tudási szintjére és felkészültségére is kíváncsiak voltak. A kérdőíves felmérés során összesen 609 végzős diák került be a mintába, akiket a naplósorrend minden ötödik pozíciója szerint választottak ki. A megye 25 középiskolájából választottak ki diákokat — 330 lány és 279 fiú töltötte ki a kérdőíveket. A megkérdezett diákok hozzávetőlegesen 50-50 százalékban voltak városiak, illetve vidékiek. A mintába bekerült végzősök közül 254-en elméleti osztályba, 75-en szakosztályba és 280-an technológiai osztályba járnak, és legtöbben reál szakosak.

Többen tanulnának tovább

A végzős diákok pályaorientációjára vonatkozó felmérésből kiderül, hogy a tavalyi tanévhez viszonyítva idén nagyobb azon diákok száma, akik a középiskolai tanulmányok befejezése után felsőoktatási intézményekben mélyítenék el tudásukat. A diákok több mint fele a továbbtanulás mellett döntene, vannak azonban olyan diákok is, akik az egyetemi évek alatt munkát is vállalnának, és olyanok is, akik az érettségi után rögtön munkát keresnének. Az elméleti és szakosztályokba járó diákok nagy része az, aki a továbbtanulás mellett döntene; akik az azonnali munkavállalást választanák, inkább szakiskolák diákjai, akik azzal érvelnek, hogy amúgy is képesítéssel zárják a középiskolát. Annak ellenére azonban, hogy a diákok legnagyobb része egyetemen szeretné folytatni tanulmányait, mégis növekedés figyelhető meg azok körében, akik az elméleti középiskolák elvégzésével is munkát vállalnának. A nemek szerinti preferenciákat vizsgálva, a fiúk inkább beállnának dolgozni, a lányok viszont a felsőfokú végzettség megszerzése után keresnének inkább munkahelyet.

 Kolozsvár a legnépszerűbb 

A felmérésből ugyanakkor az is kiderül, hogy a megkérdezettek 60 százaléka más megyék egyetemei közül választana, 30 százalék maradna a saját megyéje által kínált egyetemeken, míg 9 százalék inkább külföldön keresne továbbtanulási lehetőséget. A megkérdezettek legnagyobb része a kolozsvári egyetemi központ valamelyik intézményét választaná felsőfokú képzése helyéül, vannak azonban olyanok is, akik Nagyváradon, Temesváron, Nagybányán vagy Marosvásárhelyen folytatnák tanulmányaikat. A statisztikákból emellett az is kiderül, hogy a fiúk azok, akik inkább más megyéket választanának, közöttük is többségben a városiak vannak, saját megyéjük továbbtanulási lehetőségeivel pedig inkább a falusiak élnének. Az elméleti és szakosztályokba járó tizenkettedikesek más megyék felsőoktatási intézményeiben szeretnének továbbtanulni, a technológiai líceumok esetében azonban megoszlik a diákok véleménye. Egyesek azért választanák saját megyéjüket, mert úgy gondolják, itt nagyobb esélyük lenne munkahely szerzésére, a másik oldal azonban épp a lehetőségek korlátozottsága miatt választana más megyéket.

A „jó” munkahely reményében

A legtöbb diák önszántából folytatná tanulmányait, a felmérésből azonban az is kiderül, hogy egyesek a család vagy a barátok biztatására jelentkeznének valamilyen egyetemi képzésre. A lányok inkább a humán szakok felé orientálódnak, a fiúk pedig a reál szakokat kedvelik, a két legkeresettebb képzés mégis az orvosi és a közgazdasági. A felmérésből ugyanakkor az is kiderül, hogy a legtöbben azért tanulnának tovább, mert úgy gondolják, hogy magasabb végzettséggel nagyobb a lehetőségük egy „jó” munkahely megszerzésére, vannak azonban olyanok is, akik azért tanulnának tovább, mert tetszik nekik az egyetemista élet. A statisztikák szerint a fiatalok nagy része szülővárosában szeretne munkahelyet találni, a fiúk körében azonban többen vannak, akik külföldi munkára vágynak.

Mészáros Petra