×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
szitálás
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Legyen a minimálbér 1700 lej!

2015.03.21 - 10:00
Megosztás:
Legyen a minimálbér 1700 lej!

A szakszervezeti képviselők számításai szerint az 1700 lejes minimálbér biztosítaná a dolgozók számára a decens megélhetést, a jelenlegi 975 lejes érték élelmiszerre is alig elég.

„Azt kérjük a kormánytól, hogy a minimálbér értékét növeljék nettó 1700 lejre. A jelenlegi bruttó 975 lejes fizetésből a munkavállaló 724 lejt kap kézbe. Egy felmérés értelmében hazánkban a napi élelmiszerkosár átlagértéke 25,95 lej, tehát havonta 804,45 lejt kellene élelmiszer-vásárlásra fordítani (31 napos hónap esetében). A minimálbérrel alkalmazott személynek még 80,45 lejre lenne szüksége, hogy megfelelően étkezzen. Marad a kérdés: miből fizeti ki a a közüzemi számláit? Az általam képviselt szakszervezet tehát azt szeretné, ha a minimálbér értéke biztosítaná a munkások megélhetését” — mondta Dan Burulea, a CNSRL Frăţia országos szakszervezet szatmári fiókjának elnöke tegnap a prefektúrán tartott szociális párbeszéd-ülésen. Eugeniu Avram kormánybiztos elmondta, hogy továbbítani fogja a CNSRL Frăţia kérését a kormány irányába, annál is inkább mert sok dolgozó ember szegénységben él. A patronátusok képviseletében a gyűlésen jelen levő Ciprian Dan Costea elmondta, a szakszervezeti képviselők kérése teljesíthetetlen a munkaadók számára, mivel így is túl nagy a munkabérre fordított kiadásuk. A kormány által diktált minimálbér-növeléssel ellehetetlenítik a vállalkozókat, akik a beruházásra szánt pénzüket a bérnövekedésre kell fordítsák. A tegnapi gyűlésen jelen levő Erdei D. István parlamenti képviselő meghallgatta mindkét fél véleményét, és mint mondta, az arra érdemes javaslatokat továbbítani fogja az illetékes hatóságok irányába.

Utolsó előtti helyen az EU-ban

Az elmúlt évek során érezhetően növekedett a minimálbér hazánkban, ám ezzel együtt is utolsó előtti helyen állunk az Európai Unió tagországai között a minimálbér értéke szempontjából. Amíg 2009-ben és 2010-ben 600 lej volt a bruttó minimális jövedelem Romániában, addig 2011-ben 670 lejre, 2012-ben 700 lejre, 2013 februárjában 750 lejre, júliusában pedig 800 lejre, 2014 januárjában 850 lejre, júliusában 900 lejre, 2015 januárjában 975 lejre növekedett, míg júliustól eléri az 1050 lejt. A szakszervezeti képviselők elmondták, a kormány külföldi gazdasági partnereinek azt ígérte, hogy 2016 végére 1200 lejre növeli a bruttó minimálbért, ám ez még mindig nem biztosítja a megélhetéshez szükséges összeget.  Eugeniu Avram kormánybiztos elmondta, sajnos nagyon sokan szegénységben élnek Romániában az alacsony bérezés miatt, ám a kormány minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy javítson az életkörülményeken. A gyűlésen jelen levő szakszervezeti képviselők elmondták, 25 éve minden kormány az úgynevezett szociális háló biztosítását tartotta szem előtt, nem pedig a munkavállalók megbecsülését. Amíg ezen a szemléleten nem változtatnak, és a dolgozók nem lesznek jobban megbecsülve, nem fog jó irányba haladni az ország, alacsony lesz a munkamorál, és azon sem kell csodálkozni, ha a szakemberek, a fiatalok a jobb megélhetés reményében külföldön vállalnak munkát. A patronátusok képviseletében a gyűlésen jelen levő Ciprian Dan Costea elmondta, a vállalkozóknak már így is nagyon nehéz lépést tartaniuk az állandó bérnövekedéssel, melyet a kormány diktál. Szerinte a minimálbért a Nemzeti Bruttó Össztermék (GDP) növekedése alapján kellene emelni.

Munkaarányos bérezés

Vasile Dârle, a Cartel Alfa Szövetség szatmári elnöke elmondta, hogy a személyi gondozók és a nevelőszülők 24 órából 24 órát dolgoznak, ám ezen munka részarányos bérezése még mindig nem történt meg. A szakszervezeti vezető azt szeretné, ha a két kategóriába tartozó személyek bére 10–15 százalékkal növekedne, mely a ki nem vett túlórákat és szabadságokat kárpótolná. Dârle arra kérte a kormány képviselőjét, hogy juttassa el petíciójukat a munkaügyi miniszterhez. Avram megígérte, közbejár az ügy érdekében, mer valóban nehéz és felelősségteljes munkát kell végezniük a személyi gondozóknak és a nevelőszülőknek.