×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Sport

Lehet egy száraz silverstone-i futam?

2017.07.14 - 10:19
Megosztás:
Lehet egy száraz silverstone-i futam?

Nem kapott szünetet a Forma–1 mezőnye a múlt hétvégi Osztrák Nagydíj után, ugyanis azonnal folytatódik a világbajnoki pontverseny: a Forma–1 „szülővárosában”, Silverstone-ban folytatódik az idény. A pontvadászat egyre izgalmasabb, már háromesélyes.

Alig egy héttel az ausztriai száguldás után az autósport Mekkájában, Silverstone-ban folytatódik a Forma–1-es világbajnokság. Azon a helyszínen zajlik az idény tizedik versenyhétvégéje, ahol – ez közismert – 1950. május 13-án a sporttörténet első F1-es versenyét rendezték. Viszont szomorú hír, hogy már csak három versenyt láthatunk Silverstone-ban, ugyanis 2019 után már nem fognak F1-es futamot rendezni itt. Legalább is, ez a hír járja...

Az eredetileg világháborús reptérként használt helyszínen létesített pálya az évek során kilencszer esett át kisebb-nagyobb módosításon, de lendületes karakterét jórészt így is megőrizte. Legutóbb a 2010-ben végeztek jelentősebb módosítást, ekkor épült meg a modern Silverstone védjegyeként is emlegetett, a látványos és futurisztikus főépület, The Wing. Ez a változtatás azonban nem aratott osztatlan tetszést a közönség és a szakma köreiben. „Vagyonokat költöttek a bokszokra, de rossz helyre tették őket — vélte a Red Bull Racing csapatfőnöke, Christian Horner. — Olyan paddockot hoztak létre, amelynek semmilyen hangulata nincs, pedig ez az egyik leggazdagabb hagyományú pálya az egész Egyesült Királyságban, úgyhogy azt kell mondanom, a menedzsment katasztrofálisan mérte fel a helyzetet.”

Nyomást gyakorolnak?

Ez a bizonyos menedzsment konkrétan a Brit Királyi Autóversenyzői Klubot (a BRDC-t) takarja, amellyel szemben Horner most azért volt különösen kritikus, mert épp kedden jelentették be: egy opciót kihasználva felbontják a Forma–1-gyel kötött szerződésüket. Egyelőre alighanem csak nyomást akarnak gyakorolni a világbajnoki sorozat tulajdonosára, a Liberty Mediára, hogy biztosítson számukra kedvezőbb feltételeket, mert a jelenlegi szerződésükbe épített, évi 5 százalékos növekmény miatt 2026-ban már 25 millió fontos jogdíjat kellene fizetniük a rendezésért, amit nem tudnak kigazdálkodni. Ám a Liberty nem volt elragadtatva a lépésüktől, és ha az rosszul sül el, valóban 2019-ben lehet az utolsó F1-es nagydíj Silverstone-ban.

Pedig ez az egyik olyan verseny, amely az autósport iránt hagyományosan fogékony brit közönségnek hála minden évben telt ház előtt zajlik.

Külön készülnek rá

A pályát a közepes tempójú és gyors kanyarok uralják, az egyenesek viszonylag rövidek, ezért érdemes nagy leszorítóerőre beállítani az autókat. Silverstone nem klasszikus erőpálya, de a nagy leszorítóerőből eredő légellenállás leküzdésére azért jól jönnek a lóerők. A kör 66 százalékát lehet padlógázzal teljesíteni, a fogyasztás pedig értelemszerűen nagy, körönként közel 2,4 kg üzemanyag.

A szezonban eddig most fog a legjobban érvényesülni az új autók aerodinamikai potenciálja, és a tavalyinál szélesebb, lágyabb gumik tapadása is megmutatkozik majd. „Itt rengeteg a szuper kanyar, ahol igazán érezni lehet a Forma-1-es autókban fellépő oldalerőket — mondja Nico Hülkenberg, a Reanult német pilótája. — Silverstone előtt komolyan edzenünk kell a nyakunkat, hogy hozzászokjon a G-erőkhöz, és el tudja viselni azokat.”

A Pirelli a szuperlágy, a lágy és a közepes keverékű gumikat vitte Silverstone-ba. Eredetileg a keményeket is elvitték volna, de azt a csapatok — miután Barcelonában használhatatlannak bizonyultak — egyszerűen kiszavazták a kínálatból. A Pirelli szerint ez a versenyen a több kiállás felé fogja tolni a stratégiákat, mivel ez a pálya az egyik legkíméletlenebb a gumikhoz az egész versenynaptárban. Ez ugyanakkor komoly dilemmát fog okozni a csapatoknak, mert a boxkiállással járó időveszteség viszonylag nagy, 23 másodperc körüli. Ezért, illetve a nagy energiájú kanyarok miatt akár a közepes keverék is fontos szerephez juthat, jóllehet, az idei minta szerint a legkeményebbet minden pályán csak akkor szokták használni, ha feltétlenül muszáj.

Silverstone nem az előzési lehetőségekről híres, de ennek ellenére a Brit Nagydíjon statisztikailag nincs különösebben nagy jelentősége a pole pozíciónak, hiszen az elmúlt tizenkilenc évből mindössze négyszer nyert az, aki az élről rajtolt. Ebben a gyakran szeszélyes időjárásnak is lehetett szerepe, bár a mostani hétvégére nem jósolnak esőt – legalábbis egyelőre, ami nem sokat jelent, mert a hírhedt angol időjárást ritkán hatja meg a meteorológiai előrejelzés.

Beköszönt Bottas

Végezetül nézzünk körül a mezőny élcsoportjában és lássuk, miként változtak az erőviszonyok. Kezdetnek máris érdemes szétnézi a Red Bull háza táján, mert bár a holland Max Verstappen az utóbbi három futamot be sem tudta fejezni (igaz, az utóbbi futamon baleset miatt kényszerült feladni a versenyt), csapattársa, Daniel Ricciardo sorozatban öt futamon dobogóra állt, Bakuban pedig a győzelmet is megszerezte. Bár a múlt hétvégi Osztrák Nagydíjon elért harmadik helyhez kellett Lewis Hamilton váltócsere miatti rajtbüntetése is, de a Red Bull az idén először erőből tartani tudta a lépést a Ferrarival és a Mercedesszel. Sebastian Vettel egy olyan pályán is végig látótávolságban maradt Ricciardóhoz képest, amely papíron nem kedvezett a lóerőhiánnyal küszködő osztrák csapatnak. Nem meglepő, hogy az ausztrál versenyző boldogan kiabált a rádióba, miután sikerült végleg visszavernie Hamilton támadását az utolsó körben: ez a 3. hely tulajdonképpen fontosabb volt a Red Bull számára, mint a szerencsével behúzott bakui győzelem.

Verstappenről ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az esetek többségében Ricciardo előtt volt, amikor kiesett. Ezért, ha az ő vesszőfutása is véget ér, mindkét Red Bull bekerülhet a Ferrarik és a Mercedesek közé, értékes pontokat rabolva Vetteltől és Hamiltontól.

De amíg mindenki Vettel és Hamilton harcát figyelte, nevető harmadikként a brit mercedeses csapattársa, Valtteri Bottas szép csendesen felzárkózott, és bejelentkezett a világbajnoki címért zajló küzdelembe. Idénybeli második győzelmét szerezte Spielbergben, és az idényben harmadik alkalommal fordult elő, hogy jobb volt világbajnok társánál. Tovább nézve a statisztikát, szembe tűnő, hogy a dobogós helyezések számát illetően is jobban áll Bottas a csapattársához képest, 6–5 az állás az ö javára (két 1. hely, két 2. hely, két 3. hely Bottasnak, három 1. hely, két 2. hely Hamiltonnak). A barcelonai kiesése rondít bele a finn statisztikájába, de így is 15 pontra közelítette meg Hamiltont. A Mercedes tehát egyelőre nem fokozhatja le Bottast másodhegedűsi szerepbe, s mivel a Red Bull Ringen egyértelműen a finn volt a gyorsabb a Mercedes versenyzői közül, a párharcnak egyre nagyobb tétje van. Sokan úgy látják, a brit most jött rá, hogy alábecsülte a fiatal finnt.

Hamiltonnal már a múltban is előfordult, hogy hullámzó kedélyállapota befolyásolta a pályán nyújtott teljesítményét, most türelmet kért a nézőktől és az újságíróktól. „Az ember nem lehet boldog, amikor rossz eredményt ér el — mondta. — Mindent feláldozunk a sikerért, ezért amikor nem teljesítünk úgy, ahogy szeretnénk, és még össze is esküdnek ellenünk a dolgok, nehezünkre esik mosolyognunk. Ha megtennénk, nem is érdekelne minket az egész. Márpedig az a helyzet, hogy engem mindennél jobban érdekel.”

Mikor segít Kimi?

A világbajnoki pontversenyben vezető Vettelnek nem kell ilyesmik miatt aggódnia. Az ő csapattársa, Kimi Räikkönen még egyetlen alkalommal sem ért célba előtte az idén, és nem egészen fele annyi pontja van, mint neki: Vettel 171–83-ra vezet. Korábban a Ferrari finn versenyzője is kijelentette, hogy ha már nem marad esélye a vb-címre, és a szükség úgy hozza, hajlandó lesz segíteni Vettelt. Az a pillanat, amikor a Ferrari megkéri erre, alighanem vészesen közeleg, és mivel valószínűleg a jövője is mostanában fog eldőlni, nincs sok ütőkártya a kezében, ha ellenkezni akar velük. Ami azt illeti, már az Osztrák Nagydíjon is azért halasztották sokáig a kerékcseréjét, hogy megpróbálja akadályozni Bottast.

Räikkönen feladata tehát kimondva-kimondatlanul egyre inkább az lesz, hogy beférkőzzön a Mercedes versenyzői elé. Ez az utóbb időben nem igazán jött össze neki (legutóbb Monacóban), de Silverstone-ban kap egy kis segítséget, a Ferrari ugyanis egy továbbfejlesztett motorral vág neki a Brit Nagydíjnak.

Közvetítések

Forma-1, 2017-es világbajnokság, 10. versenyhétvége, Silverstone, Brit Nagydíj

Péntek: 1. szabadedzés (11 óra, Digi Sport 2), 2. szabadedzés (15 óra, Digi Sport 2).

Szombat: 3. szabadedzés (12 óra, Digi Sport 1), időmérő edzés (15 óra, Digi Sport 1, M4 Sport).

Vasárnap: futam (15 óra, Digi Sport 1, M4 Sport).

A vb állása

Pilóták

1

Sebastian Vettel

német, Scuderia Ferrari

171

2

Lewis Hamilton

brit, Mercedes AMG Petronas

151

3

Valtteri Bottas

finn, Mercedes AMG Petronas

136

4

Daniel Ricciardo

ausztrál, Red Bull Racing

107

5

Kimi Räikkönen

finn, Scuderia Ferrari

83

6

Sergio Pérez

mexikói, Sahara Force India F1 Team

50

7

Max Verstappen

holland, Red Bull Racing

45

8

Esteban Ocon

francia, Sahara Force India F1 Team

39

9

Carlos Sainz Jr.

spanyol, Scuderia Toro Rosso

29

10

Felipe Massa

brazil, Williams F1 Team

22

11

Lance Stroll

kanadai, Williams F1 Team

18

12

Nico Hülkenberg

német, Renault F1 Team

18

13

Romain Grosjean

francia, Haas F1 Team

18

14

Kevin Magnussen

dán, Haas F1 Team

11

15

Pascal Wehrlein

német, Sauber F1 Team

5

16

Daniil Kvyat

orosz, Scuderia Toro Rosso

4

17

Fernando Alonso

spanyol, McLaren-Honda

2

Csapatok

1

Mercedes AMG Petronas

287

2

Scuderia Ferrari

254

3

Red Bull Racing

152

4

Sahara Force India

89

5

Williams F1 Team

40

6

Scuderia Toro Rosso

33

7

Haas F1 Team

29

8

Renault F1 Team

18

9

Sauber F1 Team

5

10

McLaren-Honda

2