×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Lehet is — mondják is magyarul Szatmárban

2015.06.18 - 10:03
Megosztás:
Lehet is — mondják is magyarul Szatmárban

Többé-kevésbé élnek az anyanyelvhasználat törvény biztosította lehetőségeivel a szatmári közhivatalokban — sokkal aggasztóbb viszont a képzett alkalmazottak hiánya az alacsony bérezés miatt.

Átfogó akciót hirdetett az RMDSZ, hogy kiderüljön, vannak-e magyar helységnév- és intézménynévtáblák, kétnyelvű honlapok, biztosított-e az anyanyelvi ügyintézés a közhivatalokban. Ezzel kapcsolatban Kereskényi Gábor képviselő úgy vélte: az anyanyelvhasználat törvényes keretei adottak, az alkalmazás viszont még bőven hagy kívánnivalót maga után, s különösen nehéz elérni, hogy a közintézmények, önkormányzatok honlapja magyar nyelven is elérhető legyen. Utóbbival kapcsolatban teljesen igaza van, hiszen végignézve a Szatmár megyei magyarlakta települések önkormányzati honlapjait — tisztelet a kevés kivételnek — zömmel csak a magyar nyelvű „keret” menüpontok találhatóak, tartalom nélkül, és vannak olyan honlapok, ahol egyáltalán nincs is magyar nyelvű opció. De mint kiderült, a legtöbb helyen ennek oka a pénzhiány és nem az érdektelenség. „Azért olvasható csak románul és angolul a honlapunk, mert aki karbantartja (a többi teendői mellett), csak ezen a két nyelven tud. Örülünk, hogy van valaki, aki egyáltalán megcsinálja ennyi pénzért” — válaszolja megkeresésünkre Véron András, Tasnád alpolgármestere az egyébként bőséges információanyagot tartalmazó honlapról. „Napjaink közigazgatásának ez a legnagyobb baja: a pénztelenség. Arravaló szakember ennyi pénzért nem jön ide dolgozni. Az önkormányzatokban annyira alul vannak fizetve, hogy minőségi, jól felkészült és ismeretekkel rendelkező alkalmazott nem jön. És sajnos nem is marad, hanem az első adandó alkalommal benyújtja a felmondását” — summázza Véron, példaként hozzátéve: hosszú hónapok óta nincsenek állások betöltve, többek között a polgármesteri hivatal könyvelőségén sem, és hiába keresnek, nem jelentkezik senki, aki betöltené azokat. Akik viszont vannak, azok többé-kevésbé tudnak magyarul, a szociális asszisztensek is, így senki nem távozik dolgavégezetlenül a Tasnádi Polgármesteri Hivatalból azért, mert nem tud románul beszélni.

„A kis költségvetésünknek nagyon is megvan a maga kis alapos rendeltetése, nem engedhetjük meg magunknak, hogy a honlapra költsünk. Minden fontos tudnivalót, döntést és határozatot megjelenítünk románul-magyarul a falu hirdetőtábláján, a polgármesteri hivatal mellett, ott el tudja olvasni mindenki. A hivatalban pedig bárki elmondhatja problémáját magyarul is, románul is, cigányul is — megértjük és segítünk neki. Külön szociális asszisztensünk nincs, a kultúrfelelős tölti be félnormában ezt az állást, ismer mindenkit, mindenkinek a nyelvét és a gondjait is” — mondja Csanálos polgármestere, Mellau József. Nincsenek gondok az anyanyelvhasználattal Mikolában sem, hiszen „a polgármesteri hivatal alkalmazottainak fele magyar, a másik fele román anyanyelvű (de azok is tudnak magyarul) és minden osztályon dolgozik magyar. Szociális asszisztensünk sajnos csak egy van, még legalább kettő kellene, s igaz, nem magyar anyanyelvű, de jól beszéli azt” — magyarázza Dobos István polgármester. Az Avasújvárost vezető Ludróczky Sándor mosolyogva mondja: náluk szinte mindenki beszél magyarul, hiszen az önkormányzat dolgozóinak zöme helybéli s magyar, így fel sem vetődik a lakosok gondjainak nyelvi meg nem értése. A most egyetemista jövendőbeli szociális asszisztens pedig szintén helybéli és magyar anyanyelvű. Megkeresésünkre Găman Mihály pusztadaróci polgármester szinte kicsit sértődötten válaszolja: az önkormányzatnál mindenki ért és tud magyarul és teljesen természetes, hogy gondjaikra anyanyelvükön keresnek megoldást a község lakói

„Hát, honlapunk az bizony nincs magyarul, havonta egyszer össze is veszünk azon, hogy miért nincs, de ez van. A magyar nyelvű ügyintézéssel viszont nincs gond, és szerintem ez a fontos! Minden osztályon dolgozik vagy magyar anyanyelvű, vagy magyarul értő-beszélő munkatárs, három szociális asszisztensünk közül egy, a hat rendőrből pedig kettő magyar, a tűzoltóegység vezetője is az. Ilyen szempontból senkinek nem lehet és nincs is panasza” — jelenti ki Szakács Imre erdődi alpolgármester.

Szabó Kinga Mária