×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
9 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Lehetetlen felmérni a tanárok teljesítményét

2016.02.02 - 08:00
Megosztás:
Lehetetlen felmérni a tanárok teljesítményét

Az oktatásban a legfőbb teljesítmény-mutató egy tanár számára az általa oktatott diákok iskolai előmenetele, viszont nincs olyan eszköz, amellyel objektíven lehetne ezt mérni.

Nem lehet felmérni a tanügyben dolgozók teljesítményét, ezért nem támogatják a teljesítményalapú bérezést — hangsúlyozta a napokban az országos szinten közel 178 ezer tanügyi alkalmazottat képviselő Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI).

A kidolgozás alatt lévő közalkalmazotti bértörvény kapcsán a munkaügyi minisztérium azt közölte, hogy a bérszintek megállapításánál teljesítmény-mutatókat is figyelembe fognak venni. A FSLI szerint ez egy utópikus gondolat, mivel jelenleg nincsenek országos standardok meghatározva, amelyek alapján minősíteni lehetne a pedagógusok munkáját.

Az érdekvédelem Szatmár megyei szervezetének honlapjára — http://slisatumare.blogspot.ro/ — is felkerült közlemény kiemeli, az oktatásban a legfőbb teljesítmény-mutató egy tanár számára az általa oktatott diákok iskolai előmenetele, viszont nincs olyan eszköz, amellyel objektíven lehetne ezt mérni. Arra is felhívják a figyelmet, hogy nagy eltérések vannak vidéki és városi iskolák, illetve különböző földrajzi régiókban található tanintézmények, tanulók eredményei között is. Az egységes bértörvény február 10-ig kellene elkészüljön, ezért a szakszervezetek szerint már nincs idő megfelelő teljesítmény-mutatók kidolgozására, ehelyett inkább egyéni jutalomban kellene részesíteni a kiemelkedő teljesítményű pedagógusokat. A szakszervezet hangsúlyozza, a tanügyi bérek meghatározásánál az egy főre eső GDP-t kellene alapul venni, és egy kezdő tanár fizetése 150 százaléka kellene legyen a minimálbérnek. Megjegyzik, a tavaly őszi 25 százalékos béremelés után egy kezdő tanár fizetése még mindig alig 1100 lej, míg egy karrierje végén, nyugdíjazás előtt álló oktató bére 2400 lej — ez pedig nagyon kínos, írja a FSLI.

A bruttó hazai termék (GDP) egy főre eső része Romániában 35 ezer lej, így a kezdő tanárok fizetése ennek mindössze 53 százalékát teszi ki, tájékoztat a szakszervezet, míg Montenegróban ez 179, Németországban 152 százalék, Spanyolországban 139 százalék, Görögországban 126 százalék. A maximális tanári bér pedig Romániában az egy főre eső GDP 118 százaléka, jóval alacsonyabb, mint Cipruson (306 százalék), Montenegróban (284 százalék) vagy Németországban (206 százalék).

Az adatok fényében kiderül, hogy Romániában diszkriminálnak a hatóságok, ami a tanárok fizetését illeti, és 1989 után megbomlott a közalkalmazottak bérezésében korábban tapasztalt egyensúly, véli a szakszervezet. Az FSLI a bérezési szinteket is módosítaná, mint rámutatott, a jelenlegi szabályozás szerint csak 40 éves tevékenység után érhető el a maximális bér — ilyen kiváltságos helyzetben pedig országszerte mindössze háromezer oktató van.