×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Külföld

Lehetőséget biztosítanának a felzárkózásra

2018.02.24 - 17:00
Megosztás:
Lehetőséget biztosítanának a felzárkózásra

Kétnapos egyeztetésen, illetve képzésen vettek részt Nagykárolyban azok a Szatmár megyéből érkezett csapatok, akik a térségben élő roma származású lakosok életkörülményein, felzárkóztatásán dolgoznának. A találkozót a National Democratik Institute szervezte.

A National Democratic Institute (NDI) egy nonprofit, párton kívüli szervezet, amely a demokratikus intézmények világszerte történő támogatására és megerősítésére törekszik a polgárok részvétele, a kormány nyitottsága és elszámoltathatósága révén.

„Az NDI a Roma közösségi erő mobilizálása a változás érdekében címmel meghirdetett új kezdeményezése révén egy 18 hónapos programot indít Magyarországon, Romániában és Szlovákiában, a részvételen alapuló fejlesztési módszerek és készségek bevezetésére a különböző roma közösségekben. Az NDI felkészíti a kiválasztott aktív közösségek tagjait arra, hogy tudatosítsák az egyéni és közösségi identitást különböző oktatási, művészeti és technikai eszközöket használva” — tájékoztatta lapunkat Koreck Mária, a szervezet képviselője.

Ezeket a készségeket arra hasznosítják, hogy mozgósítsák a közösségi szintű erőfeszítéseket arra vonatkozóan, hogy a helyi önkormányzatokat felszólítsák az őket érintő problémák megoldására, valamint közbenjárjanak azért, hogy szélesebb körű változás álljon be abban, ahogy a helyhatóságok eljárnak a velük kapcsolatos határozatok meghozatalakor. Továbbá több és kitartóbb közösségi konzultáció történjen, több roma személy jusson döntéshozó pozícióba és több átláthatóan kiosztott pénzügyi forrás álljon a közösség rendelkezésére.

A program magában foglal két célzott készségfejlesztő tanfolyamot, folyamatos támogatást, valamint a regionális és határokon átnyúló kapcsolatokban való részvétel lehetőségét.

„Azért választottuk Szatmár megyét, mert fontos szempont volt a projektnél, hogy határ menti roma közösséggel foglalkozzon. Szlovákia és Románia esetében a hátrányos helyzet nem csak szociálisan, származási szempontból érvényes, hanem olyan közösségekről beszélünk, amelyek tagjainak nem az állam nyelve az anyanyelvük. Az esetek döntő részében nem is beszélik azt, ami tovább nehezíti a beilleszkedésüket. A hamarosan beinduló programunknak két fázisa van: az elsőben egy képzésen vesznek majd részt a programra jelentkező fiatal romák. A képzés révén egy eszközt szeretnénk a kezükbe adni, amellyel részt vehetnek a közösségük fejlesztésében. A program lefutási ideje másfél év. A végén a tehetséges, jól teljesítő fiatalok egy ún. akadémián vehetnek részt, melyre Martin Luther King fia is ellátogat, hogy előadást tartson számukra. Ennek a szervezetnek ez az első ilyen jellegű programja, és reméljük, hogy együttműködve az önkormányzatokkal sikert érhetünk el Szatmár megyében is” — mondta a szakember.

A programra Szatmár megyéből több csoport is jelentkezett: Nagykárolyon kívül Erdődről, Mikolából, Csedregről érkeztek a csapatok, amelyek tagjai a roma közösség érdekében szeretnének fenntartható aktivizmusról, közösségi szervezési módszerekről tanulni. A nagykárolyi csapat által választott célcsoport a szülők korcsoportja.

„Fontos, hogy valamilyen módon a roma gyermekeket bent tartsuk a tanintézményekben, mivel aggasztóan magas az iskolát elhagyó roma diákoknak a száma. Ahhoz, hogy ezen változtathassunk, a gyermekek szüleivel szeretnék fenntartani a kapcsolatot, kiépíteni velük egy bizalmi rendszert. Ezen dolgoznak a nagykárolyiak. A program további folytatásaként több találkozóra is sor kerül, arról pedig, hogy milyen siker koronázza az erőfeszítéseket, a későbbiekben lesz eredmény. Szerencsére a felhívásra jelentkezett csapatok által képviselt helységek mindegyikéből pozitív visszajelzést kaptunk a helyi önkormányzatoktól, így várhatóan ez segít a munka gördülékenyebbé tételében, illetve a célok elérésében” — mondta Koreck Mária.

Tőtős Tímea