×
2024. 04 25.

Lengyel-görög döntetlen a nyitányon

2012.06.08 - 21:18

Két gól, két kiállítás és kihagyott tizenegyes jellemezte pénteken a labdarúgó–Európa–bajnokság nyitómérkőzését: a házigazda Lengyelország Varsóban 58 ezer néző előtt 1–1-et játszott a 2004-es kiírás győztesével, Görögországgal.

Izgalmas, fordulatos mérkőzéssel kezdődött a labdarúgó Európa–bajnokság Varsóban. Bár a hazai lengyelek kissé félve kezdtek, de támadtak, a vendég görögök pedig elszántan védekeztek. Viszont a kezdeti „kóstolgatás” után már helyzetek is kialakultak a kapuk előtt. Elsősorban Halkiasznak akadt munkája: már az ötödik percben Rafal Murawski lövésénél kellett nyújtóznia, hogy ujjheggyel a léc fölé tornázza a labdát. Tíz perccel később viszont tehetetlen volt Robert Lewandowski fejesénél: Blaszczykowski jobb oldali beívelésénél két görög védő is a labda alá futott, így a laszti pontosan a Borussia Dortmundnál légióskodó lengyel csatár fejére érkezett, aki nem hibázott és szülővárosában, 58 ezer néző előtt szerezte meg a torna első gólját. Megnyugtatta a vezető találat a házigazdát, de túlságosan is visszaálltak ahhoz, hogy gyorsan újabb helyzeteket alakítsanak ki, a görögök pedig továbbra is a mezőnyharcra koncentráltak.

Ezután már a bíró, a spanyol Velasco Carballo is főszerepet vállalt a varsói csatában: a 44. percben Szokratisz Papasztathopulosz megkapta második, finoman szólva is erősen véleményes sárga lapját, és el kellett hagynia a gyepet. Nem sokkal később elnézett egy lengyel szabálytalanságot – a 16-osán belül becsúszó Perquis ráesett a maga alatt lévő labdára, kezével egyértelműen megállítva azt –, amikor egyértelmű 11-es helyett megszórta sárgával a reklamáló görögöket.

Jókor jött a szünet, így kiheverhette a félidő végi bosszúságot a hellén csapat. Fordulás után megmutatták, hogy nem adták fel a küzdelmet: a gyengén teljesítő Szotirisz Ninisz helyére Fernando Santos szövetségi kapitány beküldte a pályáta Dimitrisz Szalpingidiszt, aki nem sokkal később kiegyenlített: Gekasz jobb oldali beívelését a lengyel Sebastian Boenisch kapusa, Wojciech Szczesny előtt vette le a labdát, és az ötös jobb sarkán „ottfelejtett” lasztit a görög cserecsatár „köszönöm” nélkül az üres kapuba vágta.

A görögök ismét visszatérhettek kedvenc bunkervédekezésükhöz és kontráikhoz, és az egyik ellentámadás során vezetéshez juthattak volna, ha nem vár túl sokat a kapura lövéssel az ötös bal sarkánál Jorgosz Szamarasz. Egy másik ellentámadásnál pedig Szczesny kaszált, és ezt a megmozdulást pirossal díjazta Carballo. Tizenegyeshez jutottak a görögök és a labdához az Eb-győztes Jorgosz Karagunisz állt oda, de a csereként beállt Przemyslaw Tyton kiütötte a bal sarok felé megküldött labdát.

Összezuhant a házigazda „piros–fehér” alakulat, és hellének növelhették volna előnyüket, amennyiben Szalpingidisz gólja előtt nem intett volna leshelyzetet a partjelző.

A hajárában a hazai „sasok" megszállták a vendégek 16-osát, de a beadások pontatlanok voltak, a középtávoli lövéseket pedig fogta Halkiasz. A ráadásban egy másik 2004-es Eb-hős, Kosztasz Kacuranisz kergette kevés híján görög tragédiához illően őrületbe övéit, mert majdnem lőtt egy bődületes öngólt, de ez a fordulat már nem fért bele a nyitó mérkőzésbe.

Eredmény

Lengyelország – Görögország 1–1. Gólszerzők: Lewandowski (17. perc), illetve Szalpingidisz (51.). Kiállítva: Szczesny (69.), illetve Papasztathopulosz (44.).

Lengyelország: Szczesny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch, Blaszczykowski, Murawski, Obraniak, Polanski, Rybus (Tyton, 70.), Lewandowski. Szövetségi kapitány: Franciszek Smuda.

Görögország: Halkiasz – Toroszidisz, A. Papadopulosz (K. Papadopulosz, 37.), Papasztatopulosz, Holevasz, Maniatisz, Kacuranisz, Karagunisz, Ninisz (Szalpingidisz, 46.), Gekasz (Fortunisz, 68.), Szamarasz. Szövetségi kapitány: Fernando Santos.