×
2024. 03 29.

Lesz európai döntős Oroszországban

2018.07.04 - 02:04

A keddi mérkőzések után Svédországgal és Angliával kiegészült a negyeddöntősök mezőnye. Ezzel az is kiderült, hogy a svéd-angol, orosz-horvát párharcok győzteseinek egyike játszhat majd jövő vasárnap a labdarúgó-világbajnokság döntőjében.

A Svédország – Svájc és a Kolumbia – Anglia összecsapásokkal véget értek a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntői, és ezzel kiderült, hogy a torna negyeddöntőjében hat európai és két dél-amerikai alakulat jutott be.

A szentpétervári európai csatában a svájciak eltiltás miatt Stephan Lichtsteinert és Fabian Schärt voltak kénytelenek nélkülözni, míg a skandináv keretből csak Sebastian Larsson kényszerült a lelátóra. Így nehéz helyzetben volt Vladimir Petkovic szövetségi kapitány legényeinek, ráadásul egy kőkeményen védekező svédekkel álltak szemben. A skandinávok az 50. világbajnoki mérkőzésüket játszották kedden – ennél többig csak Mexikó (57) jutott a trófea elhódítása nélkül –, és ezt azzal szerették volna megünnepelni, hogy megismételik a 1994-es bravúrt, amikor a románok elleni, utolsó támadásból szerzett találatnak köszönhető sikerrel bejutottak a negyeddöntőbe (majd az elődöntőig jutottak el). Persze Svájc is régi emlékeket kell felelevenítsen, amikor legalább két főtáblás vb-meccset játszott: 64 évvel ezelőtt, a hazai rendezésű tornán sikerült bejutni a legjobb nyolc közé. Azóta az egyenes kieséses meccseken (1994, 2006, 2014), még csak gólt sem sikerült szereznie. Most viszont jól kezdtek a svájciak, hiszen az első lehetőség Xherdan Shaqiri előtt adódott, utána a svédekről szólt a félidő első része. A kezdeti lendület aztán gyorsan alábbhagyott, az előzetesen elvártnak megfelelően Svájc birtokolta többet a labdát, az ívelgetésen és némi labdajáratáson kívül viszont nem igazán tudott mit kezdeni vele.

Fordulás után már a svédek kerültek némi fölényben, a 66. percben pedig a vezetést is megszerezték: az addig sokat hibázó Emil Forsberg középről, a 16-os vonaláról lövésre szánta el magát, Manuel Akanji beleért a Yann Sommer felé tartó labdába, amely így védhetetlenül vágódott a jobb felső sarokba (1–0).

Petkovic cseréi lendületet adtak a svájciaknak, de ez lehetőségekben nem mutatkozott meg – ha el is jutottak lövőhelyzetig, rögtön ott termett egy svéd, hogy blokkoljon. Ráadásul a hosszabbítás perceiben a svédek megduplázhatták volna az előnyüket: mintaszerű svéd kontra végén Michael Lang rántotta le Martin Olssont, a védőt kiállította a szlovén játékvezető, Damir Skomina, aki ugyan a videóbíró (VAR) használata után visszavonta a tizenegyest, és csupán szabadrúgást ítélt a svédek javára, de a végeredményen ez már nem változtatott.

Kevés foci, inkább wrestling

Este, a moszkvai Szpartak Stadionban Kolumbia és Anglia között dőlt el az utolsó továbbjutó. A dél-amerikaiktól a sérülése miatt még a keretbe sem jutott be James Rodríguez, az operatőr jóvoltából a tévé-nézők mégis őt láthattuk több alkalommal. Ez köszönhető annak is, hogy a honfitársai, illetve az angolok kevés focit mutattak a pályán.

Az első félidőben egyetlen kaput eltaláló lövést jegyezhettünk, többnyire unalmas mezőnyjáték zajlott a pályán. A fordulás után sem változott a helyzet, majd Carlos Sánchez megadta az alaphangulatot: birkózásban is ritkán látható mozdulatsorral a földre vitte Harry Kane-t, Anglia ezért büntetőhöz jutott. A pontrúgást három pernyi civakodás és VAR-ellenőrzés előzött meg, míg végre a sértett a labda mögé állhatott, hogy elvégezze a rúgást: Kane a jobbra vetődő David Ospina helyére, középre emelte a labdát, megszerezve hatodik gólját a tornán (0–1). Az angol klasszis 1939 óta (Tommy Lawton) az első játékos, aki hat egymást követő meccsen képes volt betalálni a „háromoroszlánosok” mezében, egyúttal beérte az egyazon vb-n legeredményesebb angolnak számító Gary Linekert – a legendás támadó 1986-ban 6 találattal lett gólkirály.

A kolumbiaiak nehezen vették tudomásul a bírói döntést, a gólt követő percekben az angol játékosoknak léptek oda többször is durván. De az angolok időhúzásai is borzolták a kedélyeket. A dél-amerikai együttes a 75. percre nyugodott le kissé és rendezte sorait és nagy erőkkel támadott, a ráadás percekben pedig megtalálták az egyenlítő gólt is: a kolumbiaiak első szögleténél (!) Yerry Mina emelkedett a legmagasabbra, és a labdát fejjel a földre pattintva a gólvonalon menteni igyekvő Kieran Trippier felett a felső sarokba vágódott (1–1).

Következett a hosszabbítás, amelyben már nyoma sem volt az addig magabiztos angoloknak, a kolumbiaiak játékában pedig nem volt újabb gól, így következhettek a 11-es rúgások. Az első két sorozatban nem hibázott senki, és bár utána Jordan Henderson lövését kivédte Ospina, az utolsó két körben Mateus Uribe és Carlos Bacca is rontott, utolsóként pedig Eric Dier a jobb alsóba passzolt, és ezzel eldöntötte a továbbjutást.

A szigetországi együttes története során először nyert ilyen körülmények között világbajnoki mérkőzést, korábban mindhárom tizenegyes-párbaját elveszítette (1990, 1998, 2006). Kolumbia viszont először jutott a 11-es párbajig, ezt el is bukta.

A bíró volt a hibás

A találkozó végén sem tudták becsülettel viselni a vereséget a dél-amerikaiak, és az egyesült államokbeli játékvezetőt, Mark Geigert hibáztatták. „Különösnek találom, hogy az Egyesült Államokból küldenek játékvezetőt egy ilyen mérkőzésre — panaszolta az ESPN televíziós sportcsatornának adott interjúban Radamel Falcao. — Ami azt illeti, kétségek ébredtek bennem. Csak angolul beszélt, és egyfajta elfogultság biztosan volt. Kis ítéletekről beszélek, amikkel szépen visszanyomott bennünket a kapunk felé. Ez számomra egyértelmű volt. Megzavart minket, az 50-50-es szituációkat kivétel nélkül Angliának fújta be, ez is különös. Ezzel aláaknázott minket. Nem mért azonos mércével, és szégyenletes, hogy ez megtörténhet egy vb-nyolcaddöntőben” – tette hozzá a kolumbiai csatár.

Az angolok továbbjutásával az is eldőlt, hogy egy európai válogatott biztos ott lesz a július 15-i döntőben. Ezen az ágon svéd-angol és orosz-horvát negyeddöntőt rendeznek majd szombaton, és a párharcok győztesei jutnak majd a június 11-i elődöntőbe, és innen a fináléba. A négy közül az angolok 1990-ben játszottak legutóbb elődöntőt, és 1966-ban nyerték meg egyetlen vb-aranyukat. A svédeknek a már említett 94-es elődöntőt volt a legutóbbi nagy sikerük, de 1958-ben és 1950-ben (ez egy négy csapatos torna volt) is döntőt játszottak, 1938-ban pedig az elődöntőig jutottak el. Horvátország mostani csapata Davor Suker generációjának a 1998-as bronzérmét szeretné fölülmúlni, míg az oroszok, a Szovjetunió felbomlása után pedig még soha nem jutottak túl a csoportkörön. Igaz, a szovjetek is csak 1966-ban jutottak el az elődöntőig, azelőtt kétszer (1958, 1962), utána pedig egyszer (1970) voltak a negyeddöntőben.

Nyolcaddöntő

Svédország – Svájc 1–0 (Forsberg 66. perc; piros lap: Lang 90+4. perc – svájci)

Kolumbia – Anglia 1–1 (Kane 57. perc – 11-esből, illetve Mina 90+3.); tizenegyesekkel: 3–4